رسانه خبری این تیتر

دیدار و گفتگوی وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و عراق

وزیر امور خارجه کشورمان پس از استقبال رسمی از وزیر خارجه عراق، در محل وزارت خارجه میزبان هیات بلندپایه عراقی بود.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایرنا، حسین امیر عبداللهیان پس از استقبال رسمی از فواد حسین وزیر خارجه عراق، در محل وزارت خارجه میزبان هیات بلندپایه عراقی بود.

بیشتر بخوانید:

در دیدار امیر عبداللهیان با فواد حسین، آخرین وضعیت روابط دوجانبه، تحولات منطقه ای و برخی موضوعات مورد علاقه بین المللی از جمله یمن، افغانستان، سوریه و اوکراین مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

امیرعبداللهیان تقویت مناسبات تجاری با عراق را از اولویت های مهم دو کشور دانست و بر موضوعاتی مانند تسهیل تبادلات تجاری در گذرگاه‌های مرزی، حمل یکسره و نهایی شدن راه آهن بصره شلمچه تاکید کرد.

وی همچنین بر روان سازی تردد زائران دو کشور برای سفر به اماکن زیارتی تاکید کرد و خواستار تسهیل سفر زایران ایرانی از مرزهای زمینی به عتبات عالیات شد.

امیر عبداللهیان گفت: ایران نمی‌تواند بپذیرد از مرزهای خود از سوی آمریکا، رژیم صهیونیستی و عناصر تروریست و تجزیه طلب تهدید شود و امنیت‌اش در مخاطره قرار گیرد.

فواد حسین در این دیدار روابط و مناسبات دوکشور ایران و عراق را درهم تنیده خواند و از ایران به عنوان همسایه وفادار یاد کرد.

وزیر خارجه عراق اظهارداشت: عراق به نقش سازنده خود در آرام سازی فضای منطقه ادامه داده و در تقویت عنصر گفت و گو بین کشورهای منطقه می‌کوشد.

فواد حسین در این دیدار تصریح کرد: امنیت ایران و عراق به یکدیگر وابسته است و عراق اجازه نمی دهد از خاک خود تهدیدی علیه همسایگانش صورت گیرد.

شرح پیشرفت های مذاکرات وین، مسائل افغانستان، سوریه، اوکراین و یمن و توسعه مناسبات ایران و خلیج فارس از دیگر موضوعات مطرح شده در این ملاقات بود.

اینجا 250*970
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.