رسانه خبری این تیتر

روتین ورزشی شگفت انگیز آرنولد شوارتزنگر در ۷۵ سالگی

شش دهه پس از آنکه آرنولد شوارتزنگر برای اولین بار بدنسازی را شروع کرد، او هنوز هم هر روز ورزش می‌کند. در اینجا روتین فعلی تمرینات این اسطوره بدنسازی را بررسی می‌کنیم.

به گزارش اینتیتر به نقل از روزیاتو، اسطوره بدنسازی، بازیگر و سیاستمدار سابق که ۳۰ جولای (۹ مرداد) ۷۵ ساله شد، روزانه یک ساعت و نیم ورزش می‌کند. تمرین او شامل ۴۵ تا ۶۰ دقیقه دوچرخه سواری و ۳۰ دقیقه وزنه برداری است. او می‌گوید ورزش کردن درست مثل خوردن و خوابیدن بخشی از برنامه روزانه اوست و همیشه هم همینطور بوده است.

آرنولد که اکنون در تورنتو کانادا به سر می‌برد می‌گوید: «حالا که سنم در حال بالا رفتن است برای حفظ هرچه بیشتر بدنم تمرین می‌کنم.» حفظ عضلات بسیار ساده‌تر از ساختن آن است، اما نه در سنین بالا. توده عضلانی از سن ۴۰ سالگی به تدریج شروع به کاهش می‌کند؛ پدیده‌ای که به سارکوپنیا معروف است.

شوارتزنگر می‌گوید: «هر روز نیم ساعت تمرینم به حفظ عضلات اختصاص دارد. اما نکته مهم این است که من همیشه این کار را به طور منظم انجام داده‌ام.»

آرنولد شوارتزنگر وزنه زدن را از نوجوانی در زادگاهش اتریش شروع کرد و در سال ۱۹۷۰ در سن ۲۳ سالگی در اولین مسابقه خود به جوان ترین برنده مسابقات مستر المپیا، که معتبرترین مسابقات بدنسازی محسوب می شود، تبدیل شد. او شش بار دیگر بین سال های ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۰ برنده شد.

اگرچه با استانداردهای بسیاری از مردم شوارتزنگر هنوز بسیار فعال است، برنامه فعلی او وصله ای نیست که به نحوه تمرین مستر المپیای سابق بچسبد. او می‌گوید زمانی که برای شرکت در رقابت های بدنسازی تمرین می‌کرد، روزانه پنج ساعت وزنه می‌زد.

با گذشت سال‌ها این مقدار زمان به تدریج کاهش یافت و شوارتزنگر بسته به هدف یا نقشی که می‌خواست در فیلم بازی کند، تمریناتش را تطبیق می‌داد.

برای مثال برای بازی در کمدی گرسنه بمان (Stay Hungry) در سال ۱۹۷۶ کارگردان از شوارتزنگر خواسته بود ۱۳.۵ کیلو وزن کم کند.

او می‌گوید: «یک چیز خیلی خوب در مورد بدنسازی و تمرین با وزنه این است که می‌توانید آن را طوری طراحی کنید که بدون توجه به نیازتان، بدنتان ساخته شود.»

زمانی که شوارتزنگر در سال ۱۹۸۲ برای بازی در فیلم کونان بربر (Conan the Barbarian) انتخاب شد، به تازگی برنده مستر المپیا شده بود. اما جان میلیوس، کارگردان فیلم، از او خواست کمی گردتر و کمی کمتر عضلانی باشد.

آرنولد شوارتزنگر تناسب اندام را به بازی شطرنج تشبیه می‌کند که می‌توانید حرکات زیادی در آن انجام دهید. او می‌گوید: «چه بخواهید اندامتان را تغییر دهید، چه هدفتان سلامتی باشد، با تمرین و تغذیه صحیح می‌توان به این موارد دست یافت.»

آرنولد می‌گوید: «میلیون‌ها حرکت وجود دارد که می‌توانید انجام بدهید. میلیون‌ها تمرین، میلیون‌ها اصول تمرینی، درست مثل مکمل های غذایی و تغذیه. اگر می‌خواهید وزن اضافه کنید، اگر می‌خواهید وزن کم کنید، اگر می‌خواهید آنچه هستید را حفظ کنید، اگر می‌خواهید انرژی بیشتری دریافت کنید، هرکاری که می‌خواهید بکنید می‌توانید قوانین را بسته به هدفتان تنظیم کنید.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.