رسانه خبری اینتیتر
این تیتر کمینه ترین رسانه خبری ایران

زلزله ۷ ریشتری در مراکش : حدود ۳۰۰ کشته و ۱۵۰ زخمی + تصاویر

زلزله ۷ ریشتری در مراکش تاکنون ۲۹۶ کشته و ۱۵۳ زخمی بر جای گذاشت. این آمار از سوی وزارت کشور مراکش منتشر شده است.

به گزارش اینتیتر به نقل از عصرایران، زلزله شدید، ساعت ۲۳ به وقت محلی جمعه شب (دیشب) / بامداد امروز شنبه به وقت تهران ، در منطقه الحوز در جنوب غرب مراکش (مغرب) روی داد. زلزله ۷ ریشتری و در عمق ۸ کیلومتری زمین اعلام شد.

فیلم فرار مردم به خیابان ها به هنگام زلزله در شبکه های اجتماعی منتشر شده است.

در شهر “مراکش” هم بسیاری از خانه های قدیمی ریزش کرد و مردم منتظر رسیدن تجهیزات برای جابجایی آوارها هستند. مراکش یکی از شهرهای کشور مغرب / مراکش است. شهر مراکش بزرگترین شهر نزدیک به مرکز زمین لرزه است. بسیاری از خانه ها و ساختمان ها در این شهر ریزش کرده اند.

به نوشته رویترز، مرکز زمین لرزه در منطقه کوهستانی ایغیل است. ایغیل یک منطقه کوهستانی با دهکده های کشاورزی کوچک، در حدود ۷۰ کیلومتری جنوب غربی مراکش است.

برخی از ساختمان های تاریخی ثبت شده در یونسکو در شهر مراکش هم دچار ریزش شدند.

“منتصر اثری” یکی از ساکنان روستاهای نزدیک به مراکش به خبرنگاران گفت که همسایه آنها زیرآوار مانده است.

حمید افکار معلم هم گفت زلزله ۲۰ ثانیه ادامه داشت و او و اعضای خانواده اش توانستند فرار کنند. او گفت: “زمین حدود ۲۰ ثانیه می لرزید. درها به خودی خود باز و بسته می شوند که من با عجله از طبقه دوم پایین آمدم.”

به گزارش رویترز، وزارت کشور اعلام کرد که این تعداد (۲۹۶ کشته) تلفات اولیه بوده و ۱۵۳ نفر زخمی شده اند. یک مقام محلی گفت که بیشتر مرگ و میرها در مناطق کوهستانی بوده که دسترسی به آنها سخت است.

مرکز ژئوفیزیک مراکش اعلام کرد این زمین لرزه در منطقه ایغیل به بزرگی ۷.۲ ریشتر رخ داده است. سازمان زمین شناسی امریکا شدت این زمین لرزه را ۶.۸ ریشتر در عمق ۱۸.۵ کیلومتری زمین اعلام کرد.

هدی حفصی ۴۳ ساله در شهر مراکش درباره لحظه وقوع زلزله گفت: “لوستر از سقف افتاد و من فرار کردم. من هنوز با فرزندانم در خیابان هستم و می ترسیم.”

یک زن دیگر به نام “دلیله فهم” گفت که خانه اش ترک خورده و به اثاثیه آسیب وارد شده است. او گفت: “خوشبختانه هنوز نخوابیده بودم.” به گفته شاهدان رویترز، مردم در شهر رباط (پایتخت) در حدود ۳۵۰ کیلومتری شمال ایغیل (مرکز زلزله) از ترس زمین لرزه شدیدتر، خانه های خود را ترک کردند.

ویدئوهای به اشتراک گذاشته شده در شبکه های اجتماعی نشان می دهد مردم بعد از زلزله، از مراکز خرید، رستوران ها و ساختمان های آپارتمانی فرار کردند و در بیرون تجمع کرده اند.

در فوریه ۲۰۰۴ هم زلزله ۶.۳ ریشتری در استان الحسیمه (۴۰۰ کیلومتری شمال شرق رباط پایتخت) رخ داد. این زلزله ۶۲۳ کشته و خسارت های مادی زیادی برجای گذاشت.

مراکش یکی از شهرهای مهم کشور مغرب یا مراکش است. این کشور عربی – اسلامی با ۳۸ میلیون نفر جمعیت در شمال غرب قاره آفریقا قرار دارد.

زلزله

زلزله

زلزله

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.