«سقط جنین» شانس باروری را کاهش می دهد

مدیر گروه زنان دانشگاه علوم پزشکی بابل درباره احتمال افزایش ناباروری در صورت سقط جنین گفت: در بعضی موارد بانوانی که در سنین جوانی سقط جنین جنایی داشته‌اند ممکن است هرگز بچه دار نشوند.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایرنا، شهناز برات بیان داشت: سقط جنین برای مادران باردار موضوع بسیار مهمی تلقی می شود که یا خودبه خودی و یا به دلیل پزشکی و نیز سقط های جنایی بوده که در هر سه مورد باعث مشکلات عدیده روحی و جسمی برای مادر باردار می شود.

متخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی بابل اضافه کرد: در سقط های خود به خود، خیلی وقت‌ها نطفه ی تشکیل شده کفایت لازم برای ادامه بقا را ندارد و منجر به سقط می شود که در این شرایط با اینکه پدر و مادر هیچ قصوری نداشتند ولی باز هم از نظر روحی آسیب دیده و ممکن است احساس بی‌کفایتی کنند.

این متخصص گفت: اگر سقط خود به خود بیش از ۲ بار پشت سر هم اتفاق بیفتد باید علت آن مشخص و اقدامات درمانی صورت پذیرد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل در همین زمینه اضافه کرد: در سقط به دلایل پزشکی، ادامه بارداری برای مادر و یا جنین خطر جانی داشته و به همین دلیل پزشکی قانونی اجازه سقط جنین برای نجات جان مادر و پیشگیری از عسر و حرج نوزاد متولد شده را می دهد.

وی بیان داشت: در سقط جنایی که بدترین نوع آن است، پدر و مادر به هر دلیلی تمایل به ادامه بارداری ندارند و بی دلیل اقدام به سقط می کند، در این شرایط چون اشکالات شرعی و قانونی وجود دارد، اغلب متوسل به افراد غیرمتخصص شده و دچار عوارض جانبی زیاد و خطرات جانبی می شوند و مادر دچار اضطراب و افسردگی شده و احساس گناه و پشیمانی در بسیاری از موارد وجود دارد.

متخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی بابل با اشاره به اینکه در سقط جنایی احتمال افزایش ناباروری وجود دارد، اظهار داشت: در چنین شرایطی به پدر و مادر توصیه می شود کمی دست نگه دارند و با آرامش بیشتری به این موضوع فکر کنند که این روش در بسیاری از موارد نشان داد تمایلشان به نگه داری جنین بیشتر شده و خیلی وقت ها پس از تولد فرزند بسیار خرسند هم خواهند بود.

وی با اشاره به اینکه باقی ماندن یک تکه از جنین و احتمال عفونت رحم در کورتاژهای غیربهداشتی شایع است، بیان داشت: عدم بارداری مجدد، تنبل شدن رحم، خونریزی، آسیب به دهانه یا حفره‌ی رحم، سقط مکرر، چسبندگی دیواره رحم از عوارض سقط جنایی می باشد.

مدیر گروه زنان دانشگاه علوم پزشکی بابل با بیان اینکه هرگونه مداخله پزشکی غیربهداشتی در ناحیه رحم می‌تواند منجر به عفونت شود؛ گفت: اگر بعد از سقط جنایی، به عفونت رحم مبتلا شوید، شانس بسیار کمی برای باروری و بارداری آینده بانوان وجود دارد.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.