شایع‌ترین بیماری‌های تابستانی کدامند؟

در فصل تابستان با افزایش دما، نه تنها تحمل هوای گرم غیرممکن می‌شود، بلکه امکان دارد چنین شرایطی به سلامت شما آسیب برساند و مجموعه‌ای از بیماری‌ها را با خود به همراه داشته باشد.

به گزارش اینتیتر به نقل از خبرآنلاین، گرما و دمای بالا، کل بدن از جمله پوست، چشم و سیستم معده را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اگر اقدامات احتیاطی در آب و هوای گرم انجام نشود، ممکن است گرفتار بیماری‌های شایع تابستانی شوید. در این مطلب برخی از شایع‌ترین بیماری‌ها در تابستان و نکاتی برای جلوگیری از آنها ذکر شده است.

۱. گرمازدگی:

گرمازدگی یا هایپرترمی یک بیماری شایع تابستانی است که در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در دمای بالا ایجاد می‌شود. علائم گرمازدگی سردرد، سرگیجه و ضعف است و در شرایط خاص ممکن است منجر به بیهوشی، نارسایی اندام‌ها و در نهایت مرگ شود.

یک نکته برای درمان هایپرترمی، سرد کردن بدن با کمک آب، قرار گرفتن در هوای خنک یا استفاده از کمپرس یخ است.

۲. کم آبی بدن:

این یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که در تابستان رخ می‌دهد و حتی مصرف زیاد مایعات هم به طور کامل باعث جبران هدررفت آب بدن نمی‌شود.

در طول تابستان، مقدار زیادی آب و املاح به شکل تعریق از بدن دفع می‌شود؛ برای بهبود عملکرد طبیعی جسم، باید بدن را از طریق مصرف مایعات و حتی میوه‌ها آبرسانی کرد.

۳. اوریون:

یکی دیگر از بیماری های شایع در تابستان اوریون است که یک بیماری ویروسی بسیار مسری به شمار می‌آید و در اوج تابستان، عمدتاً در کودکان، رخ می‌دهد.

۴. آبله مرغان:

یکی از شایع‌ترین بیماری‌های تابستانی است و علائم شایع آن شامل تاول، خارش پوست، قرمزی، تب شدید، بی‌اشتهایی و سردرد است.

۵. سرخک:

این بیماریِ تابستانی، یک عفونت تنفسی مسری است که توسط ویروس ایجاد می‌شود. علائم اولیه آن شامل تب بالا، سرفه، آبریزش بینی، گلودرد و قرمزی چشم است. این علائم بعداً به بثورات سرخک و لکه‌های کوچک سفید داخل دهان تبدیل می‌شوند.

۶.آفتاب‌سوختگی:

آفتاب‌سوختگی ناشی از اشعه ماوراء بنفش (UV) خورشید است که به سلول‌های پوست آسیب می‌رساند. قرارگرفتن بیش از حد در معرض اشعه مضر فرابنفش خورشید ممکن است منجر به بثورات دردناک روی پوست شود.

نکاتی برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های تابستانی

مقدار زیادی آب بنوشید و مصرف مایعاتی مانند دوغ و آب لیمو را افزایش دهید؛ هم در خانه و هم در بیرون از منزل بدن خود را هیدراته نگه دارید. حداقل ۱۰ الی ۱۲ لیوان آب در طول روز بنوشید.

لباس‌های گشاد و رنگ روشن بپوشید زیرا لباس‌های تیره گرمای بیشتری را جذب می‌کنند و لباس‌های تنگ مانع از تعریق بدن می‌شوند.

در صورت آفتاب‌سوختگی ناشی از اشعه خورشید، از کمپرس‌های یخ و مسکن‌ها برای تسکین التهاب و درد استفاده کنید.

دست‌های خود را قبل از پخت‌وپز و حتی قبل از صرف غذا بشویید تا از عفونت‌های ناشی از باکتری‌های موجود در مواد غذایی در امان بمانید.

با استفاده از کرم ضد آفتاب با حداقل ۱۵ SPF، از پوست خود محافظت کنید.

هنگام مسافرت یا فعالیت در فضای باز، استفاده از کلاه و عینک آفتابی را فراموش نکنید. کلاه و عینک آفتابی از برخورد اشعه‌های مضر فرابنفش به نواحی حساس صورت جلوگیری می‌کند و صورت شما را شاداب و بدون چین و چروک نگه می دارد.

این نکات را رعایت کنید تا از دچارشدن به بیماری‌های رایج تابستانی جلوگیری کنید و تابستانی پربار و بی‌دغدغه داشته باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.