قیمت واحد‌های کمتر از ۱۰۰ متر در تهران

شواهد بازار مسکن نشان می‌دهد افزایش قیمت‌ها در این بازار ادامه دارد.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایلنا، طبق اعلام معاون امور مسکن و ساختمان قرار بر این است که اولین واحدهای طرح نهضت ملی مسکن یا همان جهش تولید مسکن شهریور ماه به متقاضیان تحویل شود. پیش از این وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده بود با تغییر برنامه زمانی تصمیم گرفته شده به جای تحویل یک میلیون واحد در یک سال، پروژه به دو فاز تقسیم شود و در فاز اول در دو سال اول این طرح، دو میلیون واحد به متقاضیان تحویل شود.

همچنین قرار بر این بود این پروژه عظیم مسکن سازی بدون خط اعتباری از دولت و بانک مرکزی به اجرا برسد و مبنای تامین منابع مالی آن صندوق ملی مسکن باشد که البته به گفته رییس کمیسیون عمران مجلس تا به امروز منابع این صندوق صفر است و ریالی وارد آن نشده است.

البته آنچه که معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی از تحویل اولین واحدهای این پروژه خبر داده محدود به ۱۰۰ هزار واحد است که به طور قطع این تعداد نمی‌تواند اثر معناداری در بازار مسکن داشته باشد. این در حالی است که به گفته بسیاری از کارشناسان بازار مسکن، تنها علاج التهاب و آشفتگی امروز این بازار، افزایش تولید مسکن و افزایش عرضه است وگرنه امکان مهار تور مسکن از هیچ طریق دیگری وجود ندارد. در همین شرایط اعلام شده است که ۳ ماه اول امسال تولید مسکن در تهران به پایین ترین میزان در ۱۸ سال گذشته افت کرده است و به این معنای کاهش عرضه در حالی که شاهد انباشت تقاضا هستیم و این خود سیگنال ادامه افزایش قیمت ها را به بازار می دهد.

از سوی دیگر می‌دانیم که مهم ترین مولفه در تعیین اجاره بها قیمت ملک است و هر چه بهای ملک بالا رود، نرخ اجاره هم بالا می‌رود.

بنابراین از آنجایی که روند اجرای پروژه تولید ۴ میلیون مسکن در ۴ سال تحت عنوان نهضت ملی مسکن بسیار کُند پیش می‌رود و میزان ساخت و ساز مسکن توسط بخش خصوصی هم پایین آمده، هیچ علامتی از مهار گرانی افسار گسیخته در بازار مسکن دیده نمی‌شود کما اینکه طبق گفته «عبدالله اوتادی» عضو هیات مدیره اتحادیه مشاوران املاک تهران، شاهد افزایش روزانه قیمت مسکن در استان تهران هستیم و این روند افزایش قیمت ها را گزارشهای مرکز آمار و بانک مرکزی هم تایید می کند.

در جدول زیر قیمت روز واحدهای کمتر از ۱۰۰ متر در مناطق مختلف بازار آمده است.

متراژ+ امکانات محدوده قیمت (تومان)
۸۴متر،۶ ساله، فول امکانات اسکندری ۲میلیارد و ۶۳۰ میلیون
۶۸متر،۱۳ ساله، فقط انباری پونک-همیلا ۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون
۶۸متر، ۴ساله،فقط اسانسور جوادیه یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون
۸۸متر،نوساز، فول امکانات الهیه ۱۱ میلیارد
۷۸متر،نوساز، فول امکانات خاک سفید دو میلیارد و ۷۳۰ میلیون
۹۴متر،نوساز،بدون انباری پاسداران ۷ میلیارد
۷۵متر،۸ ساله، بدون انباری افسریه ۲.۵ میلیارد
۸۰متر، ۶ ساله،فول امکانات جنت‌آبادجنوبی ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون
۶۲متر،۲۰ساله، دارای انباری سیدخندان ۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون
۶۵متر،۱۴ساله،فول امکانات مجیدیه شمالی ۳ میلیارد
۸۰متر،نوساز،فول‌امکانات گیشا ۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون
۹۵متری،۱۰ساله،فول‌امکانات جمهوری ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون
۷۵متر،نوساز، فول امکانات سلسبیل دو میلیارد و ۸۵۰ میلیون
۹۵متر،۱۰ ساله، فول‌امکانات دهکده المپیک ۴ میلیارد و ۱۵۰ میلیون

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.