رسانه خبری اینتیتر
این تیتر کمینه ترین رسانه خبری ایران

ماجرای تلف شدن پلنگ زخمی دنا چه بود؟

رئیس اداره روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد در خصوص تلف شدن یک قلاده پلنگ در شهرستان بویراحمد توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، هادی سینایی از تلف شدن پلنگ زخمی منطقه گردشگری تنگ مهریان خبر داد و گفت: پس از شلیک موفق دارت و بیهوش کردن پلنگ ، متاسفانه بدلیل جراحت ناشی از گلوله اسلحه تفنگ از نوع ساچمه زنی که از قبل به پلنگ اصابت کرده بود ریکاوری موفقیت آمیز نبود و پلنگ پس از نزدیک به ۲ ساعت تلاش غروب دیروز جمعه تلف شد.

بیشتر بخوانید:

وی به تشریح موضوع پرداخت و اظهار کرد: روز پنجشنبه پنجم خرداد ماه ۱۴۰۱ پس از تماس تلفنی دو نفر از باغداران تنگ مهریان در حاشیه رودخانه و در منتهی الیه مرز منطقه حفاظت شده و آزاد، مبنی بر حمله یک قلاده پلنگ زخمی به دو کارگر پاکبان باغ، مامورین یگان حفاظت محیط زیست اداره کل و شهرستان با تجهیزات کامل بیهوش کننده حیات وحش به همراه دامپزشک به محل اعزام شدند .

سینایی خاطرنشان کرد: مسئول باغ گردشگری به مامورین محیط زیست گفت؛ پلنگ زخمی که از ناحیه راست بدن دچار خون ریزی شدید بود به دو کارگر باغ که مشغول جمع آوری زباله بودند حمله کرده، اما بدلیل سر و صدا خوشبختانه نتوانست به کارگران آسیبی برساند و پس از ناکامی به سمت پایین دره حرکت کرد.

مسئول روابط عمومی محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: درهمین راستا خانواده ای که خود را در ماشین محبوس کرده بودند به محض مشاهد مامورین از ماشین پیاده شده و گفتند؛ قصد داشتیم ساعتی را در کنار رودخانه سپری کنیم، اما به محض حضور، مشاهده کردیم در باغ تفریحی روبه رو، پلنگی دارد به سمت ما می آید، از ترس پا به فرار گذاشتیم و خود را در ماشین محبوس کردیم تا آسیبی به ما نرساند.

سینایی ادامه داد: اکیپ حاضر در صحنه با اطمینان از صحت و سقم گزارش، موضوع را با تیم بیهوش کننده از شیراز در جریان گذاشته و شرایط توپوگرافی منطقه ای که پلنگ در آن احتمال داشت مخفی شده باشد را شرح دادند، اما تیم شیراز پس از شنیدن شرایط، بدلیل تراکم بالای درخت و درختچه در محل، محیط آزاد و غیرقابل پیش بینی رفتار آن و همچنین عصبانیت زیاد پلنگ بدلیل زخم و جراحتی که از قبل برداشته بود شرایط را سخت ارزیابی کردند.بنابراین تیم حاضر در صحنه منتظر نمانده و کار خود را آغاز کردند.

وی عنوان کرد: با همه این اتفاقات و سختی شرایط کار، تیم حاضر در محل با نظارت دامپزشک موفق شدند با شلیک ۲ دارت (داروی مخصوص بیهوش کردن حیات وحش) پلنگ را بیهوش و آن را فورا به آزمایشگاه اداره منتقل کنند.

رئیس اداره روابط عمومی محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: تا نزدیک به دو ساعت حیوان در شرایطی که نبض و تپش قلب داشت در اداره کل زنده بود اما متاسفانه بدلیل جراحت بالا و خون زیادی که قبلا از پلنگ رفته بود ریکاوری نشد و پلنگ ماده حدود سه ساله تلف شد.

سینایی بیان کرد: معاینه بالینی لاشه توسط دامپزشک نشان داد، پلنگ ساعت ها قبل که زخم آن هنوز تازگی داشت از ناحیه پهلوی راست مورد اصابت گلوله چهار پاره قرار گرفته بود و خون ریزی داخلی مرگ آن را رقم زد.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.