رسانه خبری اینتیتر
این تیتر کمینه ترین رسانه خبری ایران

ماجرای مشاهده تمساح در دریاچه چیتگر چیست؟

چند روزی است خبر جولان یک تمساح در دریاچه چیتگر تهران در رسانه ها و شبکه های اجتماعی ایران حسابی سر و صدا کرده است.

به گزارش اینتیتر به نقل از روزیاتو، ماجرا از عکس یکی از بازدیدکنندگان دریاچه چیتگر شروع شد که گونه ای شبیه به تمساح را در حال شنا در این دریاچه نشان می داد. این گردشگر همان زمان عکس را در اختیار یکی از نگهبانان دریاچه چیتگر قرار داد. شباهت زیاد حیوان حاضر در تصویر به تمساح باعث نگرانی های زیادی شد.

اظهار نظر دیروز یکی از اعضای شورای شهر تهران نیز به نگرانی ها دامن زد. آرش حسینی میلانی از وجود شواهدی از جمله نوعی رد پا خبر داد که باعث به وجود آمدن تردیدهایی در خصوص حضور این حیوان در دریاچه شده و گفت طعمه گذاری هایی نیز شده تا صحت موضوع روشن شود.

به گفته ی حسینی میلانی با توجه به رواج قاچاق تمساح خانگی احتمال دارد این حیوان توسط شهروندی غیر مسئول در دریاچه چیتگر رها شده باشد. او حتی گفت تا زمان مشخص شدن حقیقت ماجرا محدودیت های تردد در دریاچه چیتگر اعمال شده است.

با این حال اکبر عفت منش، معاون اجرایی پروژه چیتگر این موضوع را رد کرد و گفت این محدودیت ها به خاطر انجام فعالیت های عمرانی اعمال شده نه به خاطر احتمال وجود تمساح در دریاچه.

انتشار خبر وجود یک تمساح در دریاچه چیتگر با واکنش اداره محیط زیست همراه شد. مسئولان اداره محیط زیست تهران اعلام کردند طی یک ماه گذشته کارشناسان آن ها چندین بار و به صورت شبانه روزی دریاچه چیتگر را مورد پایش قرار دادند و حتی دوربین های آن را چک کردند اما موجودی مشاهده نکردند و از طرفی شرایط آنجا قاعدتاً اجازه ی زندگی یک تمساح را نمی دهد.

مهدی داوری، مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهرداری تهران هم از آغاز عملیات جستجوی نیروهای آتش نشانی در دریاچه چیتگر از چند روز گذشته خبر داد و گفت این عملیات تا نتیجه گیری نهایی ادامه خواهد داشت.

از سویی دیگر علیرضا شهرداری، کارشناس حیات وحش گفت با توجه به عکس منتشر شده و رواج و سهولت خرید تمساح در کشور، احتمال رها سازی تمساح قاچاق وجود دارد. با این حال او گفت این گونه ی حیوانی بیشتر از ۱۰ روز نمی تواند در شرایط آب و هوایی تهران دوام آورد.

اما برخی دیگر از کارشناسان می گویند احتمالاً گونه ی مشاهده شده در دریاچه چیتگر حیوان دیگری است.

معاون اجرایی پروژه دریاچه چیتگر گفت حدس می‌ زنند گونه‌ ای که از آن عکسبرداری شده الیگیتور فیش یا ماهی سرسوسماری باشد و پیش از این هم شیلات وجود این گونه را در دریاچه تأیید کرده بود.

به گفته ی اکبر عفت منش سرسوسماری نوعی ماهی با پوزه هایی شبیه به تمساح است که البته آن هم موجودی شکارچی است اما کاملاً آبزی است و در آب شکار می کند.

اما راضیه تنگستانی، کارشناس شیلات گفت ماهی سرسوسماری در ایران به صورت آکواریومی نگهداری می‌ شود و نمی‌ تواند از آب خارج شود و اگر ردپایی بیرون از آب مشاهده شده باشد، الیگیتور فیش نیست و تمساح است چون سرسوسماری می‌ تواند فقط سرش را از آب بیرون بیاورد و نفس بکشد.

به گفته ی تنگستانی سرسوسماری کاملاً گوشتخوار است و اگر خیلی بزرگ باشد برای انسان خطرناک است، اما اگر آنطور که می‌ گویند ردپا مشاهده شده باشد اصلاً الیگیتور فیش نیست چون این ماهی باله دارد نه دست و پا.

این کارشناس شیلات گفت آنچه قطعی نه تمساح و نه الیگیتور فیش به دلیل خونسرد بودن نمی‌ توانند در دمای آب دریاچه چیتگر دوام آورند.

مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران هم نظر دیگری دارد. او گفت با توجه به دوزیست بودن تمساح این جانور ساعاتی را بیرون از آب می گذراند و با توجه به اینکه شبهه ی حضور تمساح در دریاچه چیتگر از چند هفته قبل ایجاد شده، این حیوان در این مدت باید در خارج از آب هم دیده می شد.

شینا انصاری گفت به نظر می‌ رسد گونه ی مشاهده شده اردک ماهی باشد چون صورت این گونه‌ از دور شبیه به تمساح است و احتمالاً آن را با تمساح اشتباه گرفتند. به گفته ی انصاری، دوزیست‌ شناسان اعلام کردند که با توجه به برودت هوا تمساح بودن این جانور منتفی است، با این حال بررسی‌ های بیشتر از جانب کارشناسان در حال انجام است.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. ماهان می گوید

    اقا چطوری اخه یک تمساح توی دریاچه چیتگر باشد آخه از کجا آمده از روسیه امده از عراق امده از پاکستان امده آخه از کجا امده چطوری اب ما خوره چطوری غدا می خوره اخه مهدزیست چطوره زندگی میکه ماهان شفیعی هستم از تهران

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.