محدودیتی برای اجرای موسیقی نواحی مختلف قائل نیستیم

«ارکستر ملی گیلان» به رهبری مرتضی سعیدی راد و خوانندگی حسین علیشاپور و حافظ روحانی این هفته در تالار مرکزی رشت روی صحنه رفت و بطور رسمی فعالیت هایش را آغاز کرد.

به گزارش اینتیتر، مرتضی سعیدی راد درباره تشکیل این ارکستر گفت: «فعالیت موسیقی ارکسترال در گیلان بصورتی که استمرار داشته باشد به اوایل دهه ۸۰ برمی گردد. در آن زمان عده‌ای از نوازندگان و علاقه‌مندان گرد آمدند و ارکستری را تشکیل دادند که پس از فعالیت‌های اجرایی مختلف سمت و سوی مشخصی به خود گرفت و با عنوان ارکستر سمفونیک گیلان و پس از آن ارکستر فیلارمونیک گیلان به اجرای آثار آهنگسازان بزرگ موسیقی کلاسیک غرب می پرداخت.علاوه بر آن فعالیت های اجرایی دیگری نیز به شکل ارکسترال توسط ارکسترهای کوچک‌تری انجام می‌شد که استمرار نداشت و در واقع پروژه‌ محور بود.»

سعیدی راد افزود: «ارکستر ملی گیلان» در سال ۹۸ با انتشار فراخوان عمومی و مطابق با ساختار «ارکستر موسیقی ملی» تشکیل شد. هدف از تشکیل این ارکستر اجرای آثار ارکسترال مرتبط با « موسیقی ملی ایران» است و امکانی برای حضور و شناخت آهنگسازان و نوازندگان و بطور کل هنرمندان علاقه‌مند به این نوع موسیقی را فراهم می کند.

رهبر ارکستر ملی گیلان در ادامه تصریح کرد:‌ «با شیوع کرونا تقریبا تمام فعالیت‌های جمعی به حالت تعلیق درآمدند.اواخر سال ۱۴۰۰ با انتشار فراخوان عمومی جدید برای اطلاع علاقه‌مندانی که تمایل به حضور در این ارکستر داشتند و پس از برگزاری جلساتی با حضور اعضای هیئت مؤسس و همکاران و دوستان دیگری که در انتخاب نوازندگان ارکستر ما را همراهی کردند، این ارکستر فعالیت خود را از سر گرفت.»

او درباره چگونگی انتخاب آثار گفت: « در این اجرا ما آثاری از آهنگسازان بزرگ موسیقی ایران از جمله استاد ابوالحسن صبا، روح‌الله خالقی، حسین دهلوی، علی تجویدی ، همایون خرم ، کامبیز روشن روان ، پرویز مشکاتیان و… را روی صحنه بردیم. همچنین قطعاتی از موسیقی محلی گیلان اجرا شد. توجه به موسیقی بومی و اجرای آثار موسیقی نواحی مختلف ایران از دیگر اهداف این ارکستر است. در این بخش محدودیتی برای اجرای موسیقی مناطقِ دیگر قائل نیستیم اما مسلما موسیقی گیلان نقش پررنگ‌تری خواهد داشت.»

سعیدی راد درباره انتخاب حسین علیشاپور و شهاب‌ روحانی به عنوان خوانندگان «ارکستر ملی گیلان» توضیح داد: «حسین علیشاپور از خوانندگان خوش‌ذوق و با سابقه‌ای درخشان در موسیقی ایران است و همکاری با چهره‌های شناخته ‌شده و ارزشمندی از جمله فریدون شهبازیان (ارکستر ملی تهران)، حمید متبسم، مسعود شعاری، اردشیر کامکار، حسین بهروزی نیا و… را در کارنامه‌ی هنری خود دارد. او فعالیت‌های اجرایی ارزشمندی را تاکنون به انجام رسانده است. همکاری با ارکستر ملی تهران در سال ۹۷، اپرای عروسکی شمس و مولانا (در نقش پدر مولانا) ، اپرای عروسکی حافظ (در نقش عبید زاکانی) از دیگر فعالیت‌های اوست. همچنین تاکنون در بیش از ۳۰ آلبوم موسیقی همکاری داشته است. بواسطه‌ شناختی که از آقای علیشاپور داشتم از او برای همکاری با ارکستر ملی گیلان دعوت کردم. شهاب روحانی نیز از خوانندگان با سابقه‌ی گیلانی است که سابقه‌ی همکاری با دوستان دیگرمان در ارکستر فیلارمونیک گیلان را هم داشت و برای مخاطبان -به‌خصوص مخاطبان گیلانی- چهره‌ی شناخته‌شده‌ای است.»

مرتضی سعیدی راد مدیر هنری، رهبر ارکستر و عضو هیئت مؤسس ارکستر ملی گیلان از چهره های فعال موسیقی گیلان است و در زمینه فراگیری علوم موسیقی از حضور چهره هایی همچون پرویز مشکاتیان، محمدرضا لطفی، داریوش طلایی، فرهاد فخرالدینی، محمدرضا درویشی، مهران روحانی، نادر مشایخی، علی رهبری، ارول اردینچ ، دامیانا جیورانا، نصیر حیدریان و… بهره‌مند بوده و آموخته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.