رسانه خبری این تیتر

مراسم افتتاحیه خط تولید داروی بوپرنورفین برگزار شد

مراسم افتتاحیه خط تولید داروی بوپرنورفین با حضور دکتر سورنا ستاری معاون علمی ‌و فناوری رییس‌جمهوری و سردار مومنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور برگزار شد.

به گزارش اینتیتر، در این مراسم از داروی ترک اعتیاد و ضد دردهای سرطانی با عنوان “بوپرنورفین” ۲ میلی‌گرم با منشأ تریاک و با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی در قالب طرح هم‌سرمایه‌گذاری با صندوق حمایت از سرمایه‌گذاری زیست فناوری در کارخانه‌ای به مساحت ۱۹۲۰متر مربع و با ظرفیت ۸۲۶ کیلوگرم معادل ۴۱۳ میلیون عدد قرص رونمایی شد.

این پروژه دانش‌بنیان با سرمایه‌گذاری ۵۵ میلیارد تومانی در قالب هم‌سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی با صندوق حمایت از سرمایه‌گذاری زیست فناوری انجام شده است که سهم صندوق نوآوری از این میزان ۳۶ میلیارد تومان بوده است.

داروی بوپرنورفین (Buprenorphine) دارویی است که برای درمان اعتیاد به مواد مخدر تجویز می‌شود، علاوه بر آن برای تسکین دردهای شدید و کنترل و برگرداندن مهار تنفسی ناشی از فنتانیل در بیهوشی کاربرد دارد. این دارو جزء داروهای ترک اعتیاد است که به دلیل دارا بودن خواص ویژه، آن را نسبت به دیگر داروهای این زمینه برتری داده است.

یعقوب حقیقتیان، مدیرعامل شرکت مهرسام دارو، در این مراسم تولید این محصول را موجب کاهش ارزبری دانست و یادآور شد: اعتیاد یکی از چالش‌های آسیب‌رسان است که تمامی‌کشورها با آن درگیر هستند. بر این اساس داروهای مختلفی برای ترک اعتیاد در دنیا وجود دارد که معتبرترین آن داروی ترک اعتیاد بوپرنورفین است، از این رو این دارو در اشکال مختلفی چون آمپول نالوکسان، کپسول خوراکی نالتروکسان و فرم آهسته رهش نالتروکسان (تزریقی) عرضه می‌شود.

وی در خصوص تولید این دارو اظهار داشت: تاکنون یک میلیون قرص بوپرنورفین ۲ میلی گرم تولید شده است و ۶ میلیون قرص نیز در پروسه تولید قرار دارد. در مدل فرم آهسته رهش نالتروکسان (تزریقی)، محصول به بدن فرد معتاد تزریق می‌شود و حالت خماری تا یک ماه به منظور خروج اثرات مواد مخدر از بدن بیمار باقی می‌ماند.

حقیقتیان ادامه داد: منشأ این دارو را تریاک است که ماده اولیه تدائین از آن تهیه شده. این ماده بعد از انجام ۹ فرآیند شیمیایی به بوپرنورفین تبدیل می‌شود که جایگزین مناسب و منطقی برای متادون است. این محصول برای اولین بار در سال ۱۹۶۴ در انگلستان تولید شده و در دنیا به عنوان مناسب‌ترین داروی ترک اعتیاد مطرح است که می‌توانیم با قیمت قابل رقابت در تولید، این محصول را به کشورهای دیگر نیز صادر کنیم.

این محقق یادآور شد: پیش از این از متادون برای ترک اعتیاد استفاده می‌شد که علاوه بر خاصیت اعتیادآوری، هزینه‌هایی چون ارزبری بالا برای کشور به همراه داشته است. معضل اعتیادآوری متادون باعث می‌شد که فرد بیمار از مواد مخدر دیگر مانند هرویین به سمت اعتیاد به متادون سوق پیدا کند. بر این اساس دستگاه‌های مرتبط مانند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی‌خواستار ارائه راهکار برای حل این معضل اجتماعی هستند.

مدیرعامل این شرکت گفت: تولید این محصول نیاز به تکنولوژی پیشرفته دارد و ما با استفاده از توان فنی و علمی ‌توانستیم به تولید تجهیزاتی دست یابیم که قیمت نهایی این محصول را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد و امکان تولید آن را در کشور فراهم می‌کند.

در پایان حقیقتیان گفت: واحد تحقیق و توسعه شرکت موفق به ساخت داخل پیشرفته‌ترین تجهیزات با طراحی کاملا بومی‌سازی شده برای تولید بوپرنورفین شده است که علاوه بر تولید ماده موثره، محصول نهایی یعنی قرص زیر زبانی حاوی ۲ میلی گرم بوپرنورفین به‌صورت هیدروکلراید را نیز تولید کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.