رسانه خبری این تیتر

نمایشگاه پژوهشی «بی چهره» در موسسه فرهنگی و هنری فرش فیلم برپا می شود

«بی چهره» عنوان یک رودیدا فرهنگی و نمایشگاه پژوهشی است که به نمایشگاه گردانی امیر نصری از۲۳ اردیبهشت ماه تا ۱۳خرداد در موسسه فرهنگی و هنری فرش فیلم در معرض دید علاقه مندان قرار می گیرد.

به گزارش اینتیتر به نقل از روابط عمومی این رویداد، «بی چهره» عنوان رویداد و نمایشگاه بینارشته‌ای گروهی است که به نمایشگاه گردانی امیر نصری برپاشده است. ایده اصلی این نمایشگاه از کتاب «اتاق زجر» نوشته امیر نصری شکل گرفته است. در این کتاب نصری به تحلیل چهار تصویراز زنان قربانی اسید پاشی می‌پردازد که تصویر قبلی خود را از دست داده اند. مباحث اصلی این جستار بر کارکردهای چهره و نسبت آن با پدیدارهای مرتبط نظیر پرتره و ماسک است.

دراین نمایشگاه بینارشته ای ۱۱ نویسنده و هنرمند، براساس رویکرد شخصی شان موضوع چهره را که بخشی از هویت فردی است دستمایه کار خود قرار داده اند. این رویداد درکنار نمایش آثار میان رشته ای، شامل مجموعه ای از کارگاه ها، برنامه نمایش فیلم و گفتگو با هنرمندان است.

امیر نصری در بخشی از استیمنت این نمایشگاه نوشته است: چهره هویت می‌بخشد و بر فردیت و «خود» دلالت می‌کند. هنگامی‌که با فقدان چهره یا «بی‌چهره» مواجهیم ، چنین فقدانی فقدان‌های دیگر را نیز به دنبال دارد : فقدان خود یا تشخص فردی.

هر تصویری که در اسناد رسمی هویت فرد را عیان می‌سازد در حکم آینه‌ای است که در مقابل فرد قرار گرفته است. بی‌چهره دیدن خود در یک آینه‌ شکسته است.

حفظ کردن چهره» و سپس «از دست دادن چهره. یکی حاکمیت بر چهره است و دیگری تهدیدی است برای آن. هر فردی در زندگی شخصی و اجتماعی‌اش با این دو وجه مواجه است. هرگونه تغییر در زندگی یا تجربه‌ای که در طول حیات فرد حاصل می‌شود ، به نحوی با از دست دادن چهره مرتبط است.

هریک از افراد علاوه بر نقشی که به واسطه‌ فردیت‌شان بر چهره دارند ، از چهره‌دیگری برخوردارند که جامعه به آن‌ها القا کرده است. این چهره را می‌توان ماسک یا «بی‌چهره« ای نامید که افراد جامعه ناگزیر از بهره گرفتن از آن هستند.
بی‌چهره صرفا تخریب امری طبیعی و مداخله در ساحت زیست‌شناختی انسان نیست، بلکه بدل ساختن چهره‌ انسان به ماسک است.
مرز میان چهره و ماسک چندان مرز مشخصی نیست. بی‌چهره یک ماسک است. بی‌چهره یک چهره است.

فرهاد گاوزن،نگار نادری پور،محمود محرومی،عالیه عطایی،رضا باباجانی،محسن رافعی،عطیه عطارزاده،حسین طادی،امیر محمدزاده،مرتضی خسروی،میترا سلطانی هنرمندان حاضر در این نمایشگاه هستند.

نمایشگاه «بی چهره» از ۲۳ اردیبهشت ماه تا ۱۳خرداد میزبان علاقه مندان خواهد بود.

موسسه فرهنگی و هنری نیمکت در میدان انقلاب جمالزاده جنوبی کوچه رشتچی پلاک ۲۶ واقع شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.