رسانه خبری اینتیتر
این تیتر کمینه ترین رسانه خبری ایران

چگونه پول بلوک شده در بورس را آزاد کنیم؟

زمانی که از طریق سامانه معاملاتی آنلاین یک کارگزاری، درخواست خرید سهام داریم، به میزان ارزش سهمی که قصد خرید داریم، از دارایی شما نزد کارگزاری مربوطه، مبلغی کسر و بلوکه میشود تا نسبت به ثبت سفارش اقدام شود.

به گزارش اینتیتر به نقل از روزیاتو، برای ثبت سفارش خرید سهم، بایستی در منوی ثبت سفارش، قیمت سهم و هم چنین حجم یعنی تعداد سهم مورد نیاز را وارد کنید. قیمت ضرب در تعداد سهم، باید به اندازه ای باشد که شما به اندازه آن، موجودی ریالی دارید.

مثلا اگر درخواست خرید ۶۵۰ هزار تومان سهم دارید، بایستی بیش از ۶۵۰ هزار تومان نزد کارگزاری، نقدینگی داشته باشید تا به اندازه ۶۵۰ هزار تومان، پول شما بلوکه شود و نسبت به ثبت سفارش خرید اقدام شود. چون نیم درصد کارمزد، در هر نوبت خرید، سهم کارگزاری و مالیات است، لذا شما بایستی همیشه بیش از نیم درصد درخواست خرید، موجودی نزد کارگزاری داشته باشید. یا سفارش شما به حدی باشد که با احتساب نیم درصد (برای سفارش خرید)، موجودی کافی داشته باشید.

اگر شما ثبت سفارش خرید کردید و سفارش شما تایید اولیه شد و در صف خرید سهم مورد نظر قرار گرفت اما شما از ثبت سفارش خرید سهم مورد نظر، منصرف شدید، می توانید با کلیک روی گزینه حذف (delete) نسبت به حذف درخواست اقدام کنید. به منظور تایید حذف درخواست خرید، مبلغ بلوک شده، آزاد و به موجودی حساب شما نزد کارگزاری، باز می گردد.

از مبلغ بلوک شده برای خرید سهام، کارمزد یا مالیات کسر نمی شود. اما توجه کنید که اگر ثبت سفارش خرید سهمی کرده و مبلغ مورد نظر بلوکه شود و تا پایان ساعت معاملاتی یعنی ۱۲:۳۰، سهیم به شما اختصاص پیدا نکند، سیستم به صورت خودکار پس از پایان ساعت معاملاتی، مبلغ را از حالت بلوکه خارج و به حساب شما باز می گرداند.

اگر ثبت سفارش خرید سهم عرضه اولیه داشته باشید، اما کم تر از مبلغ بلوکه شده به شما سهم تعلق گرفت، مبلغ باقیمانده معمولا تا ساعت ۱۴ همان روز، به حساب شما عودت می شود.

از اردیبهشت ۹۹، حداقل میزان ثبت سفارش خرید از ۱ میلیون ریال به ۵ میلیون ریال افزایش یافته است. چه از یک کارگزاری، اعتبار دریافت کنید چه حساب خود نزد کارگزاری را شارژ کنید، مبلغ بلوکه شده تا زمان لغو درخواست شما، آزاد نمی شود.

اگر ثبت سفارش خرید سهم کردید و مبلغی برای خرید سهم مورد نظر از حساب شما بلوکه شده و سفارش هم انجام شد، امکان لغو درخواست را نداشته و پول بلوکه شده به حساب شما عودت نخواهد شد.

برخی از کاربران در مورخه ۱ خرداد اقدام به خرید واحدهای صندوق نمودند اما با پیام لغو از سوی نرم افزارهای کارگزاری ها مواجه شدند. این کاربران دوباره از طریق بانک ها یا نرم افزارهای پرداخت، اقدام به خرید واحدهای صندوق نمودند. هر چند که کاربران کارگزاری ها موفق به خرید واحدهای صندوق از سایر طرق شدند اما پول آن ها همچنان بلوکه باقی مانده است.

چگونه پول بلوک شده در بورس را آزاد کنیم؟

اگر پولی در حساب شما نزد سامانه معاملات آنلاین کارگزاری، بلوکه شود، در بخش مسدودی به نمایش در می آید تا تکلیف خرید سهم یا لغو سفارش مشخص شود. موجودی آزاد، مبلغی است که می توان از طریق آن ثبت سفارش جدید کرد. اما نباید زیر ۵ میلیون ریال باشد

داستان صندوق دارا یکم

این در حالی است که در اول خرداد ماه سال ۱۳۹۹ روح الله دهقان مدیرعامل مدیریت فناوری بورس تهران طی مصاحبه ای در این خصوص گفت: به دلیل عدم یکپارچگی و وصل نبودن سیستم‌های سفارش‌گیری و انجام خرید این صندوق به یکدیگر، پول این سفارش مشتریان در حساب‌های بورسی بلوکه خواهد بود و امکان برداشت نخواهد داشت.

پس از اختصاص سفارش به هر کد توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، مبلغ از حساب مشتریان برداشت خواهد شد و چنانچه مشتری از درگاه دیگری اقدام به خرید دارا یکم کرده باشد، مبالغ اضافه به حساب وی بازگردانده می‌شود.

اگر برای آزاد سازی پول بلوکه شده خود نزد کارگزاری چه برای خرید سهام چه صندوق ETF با سوالی روبرو شدید از سازمان بورس یا واحد معاملات آنلاین کارگزاری خود استعلام کنید. در ایران، بیش از ۶۰ میلیون نفر کد بورس داشته واز طریق ۱۰۷ کارگزاری نسبت به خرید و فروش سهام اقدام می کنند.

حجم متوسط روزانه معاملات در بورس ایران در بهار ۱۳۹۹، بیش از ۱۵۰۰۰ میلیارد تومان بود و انتظار داریم شاخص کل در سال ۱۳۹۹ بالای ۲ میلیون واحد تثبیت شود. در سال ۱۳۹۹، بیش از ۲۰ عرضه اولیه داریم و در همه شرکت کرده و تا اسفند۹۹ همه فروشنده نباشید.

این تیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.