پیش‌بینی دمای بیش از حد نرمال برای تهران

مدیرکل هواشناسی استان تهران با ارائه گزارشی از میزان بارندگی‌ها و شرایط دمایی در بهمن‌ماه درباره شرایط دما و بارش در سه ماه آینده اظهار کرد: برای سه ماه آینده دمای ۰.۵ تا ۱ درجه سانتیگراد بالاتر از نرمال و بارندگی‌هایی در حد نرمال پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، مازیار غلامی درباره پیش‌بینی میزان دما و بارش طی سه ماه آینده اظهار کرد: تحلیل جدیدترین نقشه‌های پیش‌بینی فصلی بیانگر آن است که طی سه ماه آینده متوسط دمای هوا در سطح استان ۰.۵ تا ۱ درجه سانتیگراد بالاتر از نرمال و متوسط بارش استان در بهترین شرایط در حد نرمال پیش‌بینی می‌شود بنابراین کماکان مدیریت منابع و مصارف آب در بخش‌های مختلف همچنین صرفه‌جویی در مصرف آب توصیه می‌شود.

افزایش ۱۶ درصدی بارش‌های بهمن‌ماه نسبت به بلندمدت

وی درباره وضعیت بارش‌ها طی بهمن‌ماه گفت: تجزیه و تحلیل آمارهای دریافتی از ایستگاه‌های هواشناسی استان بیانگر آن است که طی بهمن ماه، تقریبا ۴۴ میلیمتر باران به‌صورت پهنه‌ای در استان تهران اتفاق افتاده است که نشان دهنده افزایش ۱۶ درصدی بارش نسبت به دوره آماری بلند مدت است.

مدیرکل اداره هواشناسی استان تهران تاکید کرد: این موضوع در حالی است که از ابتدای سال زراعی تا پایان بهمن ماه ، تنها ۸۰ میلی متر باران به‌صورت پهنه‌ای در استان تهران اتفاق افتاده بود که ۴۲ درصد کاهش بارش در استان تهران را نشان می‌داد.

وی ادامه داد: اکثر استان‌های کشور تحت تاثیر کم بارشی قرار دارند، به گونه‌ای که از ابتدای سال زراعی تا پایان بهمن، کشور با کاهش ۱۲ درصدی بارش روبرو بود. بررسی بارش از ابتدای سال زراعی تا پایان بهمن نشان‌دهنده آن است که استان تهران چهارمین استان کشور بوده که بیشترین کاهش درصد تامین بارش سال آبی را نسبت به بلند مدت دارد.

غلامی اضافه کرد: از نظر توزیع مکانی نیز در بیشتر شهرستان‌ها به‌جز دماوند، شمیرانات و فیروزکوه طی بهمن‌ماه افزایش بارش اتفاق افتاده است. بررسی و تحلیل مقادیر ثبت شده دمای هوا شامل متوسط دمای حداقل و دمای حداکثر در ایستگاه‌های هواشناسی استان بیانگر کاهش دما در بهمن ماه است.

مدیرکل اداره هواشناسی استان تهران درباره شرایط دمایی طی بهمن‌ماه گفت: متوسط دمای هوای استان تهران در این ماه ۰.۷ درجه سلسیوس بود که در مقایسه با بلندمدت ۱۸ درجه کاهش داشت این در حالی است که متوسط کمینه دما ۱.۶ درجه سلسیوس و متوسط بیشینه دما ۲ درجه سلسیوس کاهش یافت.

غلامی در پایان تصریح کرد: به‌عبارت دیگر بهمن ماه در مقایسه با بلند مدت به‌طور نسبی سردتر بود. از نظر توزیع دما در شهرستان‌های استان نیز تمامی شهرستان‌های استان با کاهش دما روبرو بودند که بیشترین کاهش دما مربوط به شهرستان‌های پردیس، تهران و دماوند بود.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.