رسانه خبری این تیتر

چایی که شما را لاغر می کند

 دنبال کردن یک رژیم با کالری محدود برای طولانی مدت بسیار سخت است. اما راه حال دیگر برای کاهش وزن با داشتن یک رژیم غذای متعادل نوشیدن برخی از چای و دمنوش ها است. برخی از این نوشیدنی ها اشتهای شما را کم و برخی دیگر متابولیسم بدن شما را افزایش می دهند. شاید این مطلب به ظاهر تبلیغاتی باشد ولی دلایل علمی زیادی برای اثر بخشی این نوشیدنی ها وجود دارد. متخصص تغذیه در این مطلب به خواص چای و اینکه چگونه می تواند به کاهش وزن شما کمک کنند پرداخته است.

به گزارش اینتیتر به نقل از الو دکتر، چای سبز حاوی آنتی اکسیدان اپیگالوکتشین گالات (EGCG) بوده که در سوزاندن چربی وافزایش متابولیسم بدن بسیار تاثیرگذار است. نتایج یک مطالعه در مجله کالج آمریکایی نشان داده شده که این آنتی اکسیدان با افزایش اکسیداسیون چربی اثرات ضد چاقی فوق العاده در چای سبز به وجود می آورد.

چای سبز چربی سوز است؟

این چای سرشار از آنتی اکسیدان و موادی است که با افزایش متابولیسم بدن موجب جلوگیری از تجمع چربی ها، چربی سوزی و با افزایش دمای بدن موجب مصرف کالری بیشتری در بدن می شود که در نهایت کاهش وزن و لاغری رو بدنبال دارد. تحقیقات نشان داده که کاتکین موجود در این نوشیدنی می‌تواند عاملی برای پیشگیری از سرطان، دیابت نوع دو و آلزایمر باشد. این ماده علاوه بر فواید بی شمار می تواند موجب کاهش وزن نیز گردد. کاتکین به سه طریق موجب لاغری می شود : بالا بردن سوخت و ساز بدن، جلوگیری از تکثیر سلول های چربی در بدن، افزایش دفع چربی. افرادی که عادت به نوشیدن چای سبز دارند با کمک این نوشیدنی گیاهی به افزایش سوخت و ساز بدنشان کمک می‌کنند. در حقیقت چای سبز به دلیل داشتن ماده‌ای به نام «پلی‌فنول» می‌تواند به افزایش حرارت درونی بدن کمک کرده و به این ترتیب میزان سوخت انرژی موجود در سلول‌های چربی را افزایش دهد و تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر روند چاقی افراد داشته باشد. به شرطی که افراد چاق یا دارای اضافه وزن در روند رژیم غذایی خود و مقدار کالری روزانه‌ای که دریافت می‌کنند نیز تجدیدنظر کنند. اینگونه نیست که ما هر میزان کالری که دوست داریم به بدن برسانیم و توقع داشته باشیم با نوشیدن یک تا ۲ لیوان چای سبز در روز لاغر شویم و کالری بسوزانیم.

چند فنجان چای سبز بنوشید؟

اگر برای افزایش سوخت‌وساز بدن قصد دارید چای سبز را به برنامه روزانه خود اضافه کنید، باید توجه داشته باشید نوشیدن ۳ تا ۴ لیوان چای سبز در طول روز می‌تواند به این موضوع کمک کند. این تصور که نوشیدن چای سبز در دفعات زیاد می‌تواند میزان کالری‌سوزی در بدن را افزایش دهد، ایده اشتباهی است، زیرا با نوشیدن بیش از حد چای سبز در طول روز، بدن علاوه بر آنکه با مشکل تحریک‌پذیری پایانه‌های عصبی روبه‌رو می‌شود، با اختلال دفع آب و الکترولیت‌های بدن مواجه می‌ شود. به این ترتیب همانطور که باید در نوشیدن چای معمولی پرهیزهای لازم را رعایت کنید توصیه شده که در نوشیدن چای سبز نیز افراط نکنید.

چقدر چای سبز، چقدر چربی سوزی؟

نوشیدن یک فنجان چای سبز در روز می تواند ۱۵۰ کالری (نیم کیلوگرم در شش ماه) از میزان کالری دریافتی شما بکاهد. این مقدار به صورت مستقیم تاثیر ناچیزی بر کاهش وزن دارد اما به صورت غیر مستقیم و در ترکیب با ورزش می تواند مفید واقع شود. نوشیدن روزانه سه فنجان چای سبز در یک سال به تنهایی باعث سوختن ۳۸۰۰۰ کالری(۵ کیلوگرم) می شود این مقدار در ترکیب با ورزش چندین برابر خواهد شد. با ترکیب این دو بعد از سه روز چربی سوزی آغاز می شود. ادامه این کار به مدت سه ماه نتایج قابل توجهی را به همراه دارد.

ترکیب لاغرکننده

زنجبیل و دارچین دارای خواص مشابهی هستند که با ترکیب با چای سبز محلول مفیدی برای چربی سوزی، هضم غذا و کاهش سطح کلسترول و چربی خون می شوند. همچنین این دمنوش برای اختلالات معده، روده و دستگاه گوارش هم مفید است.

نکته مهمی که باید بدانید

بسیاری از مردم تصور می‌کنند تنها با نوشیدن چای گیاهی در طول روز می‌توانند به هدف بزرگی مثل کاهش وزن دسترسی پیدا کنند. در حالی که این دیدگاه به هیچ وجه صحیح نیست. نوشیدن چای گیاهی در کنار رعایت رژیم غذایی، فعالیت‌های بدنی و ورزش می‌تواند روند لاغری را سرعت ببخشد و با بهبود سوخت‌وساز بدن میزان کاهش وزن را در طول هفته قابل ملاحظه کند، بنابراین افرادی که تصور می‌کنند بدون رعایت هیچ یک از نکات ذکر شده و تنها با نوشیدن چای سبز می‌توانند اضافه وزن خود را آن هم به شکل کاملا محسوس درمان کنند، سخت در اشتباهند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.