چین و ایلان ماسک بر استارلینک درگیر شدند

دولت چین به‌صورت رسمی از ایلان ماسک درخواست کرده که اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را در این کشور ارائه ندهد و به‌نظر می‌رسد ماسک از این خواسته تبعیت کرده است.

به گزارش اینتیتر به نقل از زومیت، ایلان ماسک در مصاحبه‌ای با رسانه‌ی فایننشال تایمز می‌گوید مقاماتی در دولت چین به‌صورت مستقیم از او «درخواست کرده‌اند» که از ارائه‌ی اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در این کشور خودداری کند. ماسک در مصاحبه‌اش می‌گوید: «پکن مخالفت خود را با ارائه‌ی اینترنت استارلینک در اوکراین که به‌تازگی انجام شده، به‌صورت شفاف اعلام کرده است.»

براساس گزارش ورج، فعلاً مشخص نیست که ایلان ماسک با خواسته‌ی دولت چین موافقت کرده یا نه، بااین‌حال نقشه‌ی پوشش‌دهی استارلینک نشان می‌دهد اسپیس ایکس هیچ برنامه‌ای برای ارائه‌ی سرویس اینترنت ماهواره‌ای خود در کشور چین ندارد. اسپیس ایکس منتظر صدور مجوز از سوی نهادهای رگولاتوری برای کشورهای مجاور چین نظیر تایوان، مغولستان و ویتنام است؛ در صورت دریافت مجوز، استارلینک برای ساکنان این کشورها ارائه می‌شود.

استارلینک از لحاظ تئوری، دسترسی به اینترنت آزاد را در سراسر دنیا امکان‌پذیر می‌کند و به همین دلیل سرویسی جذاب برای ساکنان کشورهایی است که به اینترنت سانسورشده دسترسی دارند. ایلان ماسک مدتی پیش اعلام کرد ماهواره‌های استارلینک بر فراز ایران فعال‌اند، البته برای اتصال به آن‌ها به تجهیزات ویژه‌ای نیاز است. وزیر ارتباطات ایران مدتی پیش گفت اپراتورهایی که بخواهند به صورت قانونی اینترنت ماهواره‌ای ارائه دهند حتماً باید قواعد ایران را رعایت کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.