کبد انسان همیشه کمتر از ۳ سال دارد

طبق یک مطالعه جدید مشخص شده که کبد انسان در هر سنی همیشه کمتر از سه سال دارد.

به گزارش اینتیتر به نقل از باشگاه خبرنگاران، به گفته محققان آلمانی، کبد به طور مداوم خود را بازسازی می‌کند و سلول‌های خود را به طور یکسان در افراد جوان و مسن تعویض می‌کند.

بیشتر بخوانید:

کبد سموم را از بدن ما پاک می‌کند و از این رو در معرض خطر آسیب مداوم قرار دارد. برای غلبه بر این مشکل، توانایی منحصر به فردی برای بازسازی خود پس از آسیب دارد. اما مشخص نبود که آیا قابلیت کبد برای بازسازی خود با افزایش سن کاهش می‌یابد یا خیر.

«اولاف برگمان» سرپرست تیم تحقیق از مرکز درمان‌های احیاکننده درسدن آلمان، گفت: «برخی از مطالعات به این احتمال اشاره کردند که سلول‌های کبدی عمر طولانی دارند در حالی که برخی دیگر چرخش ثابتی را نشان دادند. برای ما واضح بود که اگر می‌خواهیم بدانیم در انسان چه اتفاقی می‌افتد، باید راهی برای ارزیابی مستقیم سن انسان پیدا کنیم.»

برای این مطالعه، محققان از تکنیکی به نام تاریخ‌گذاری تولد رادیوکربنی برای تعیین سن کبد در تعدادی از افرادی که بین ۲۰ تا ۸۴ سالگی مرده بودند، استفاده کردند. در همه آنها، سلول‌های کبد کم و بیش سن یکسانی داشتند.

برگمان می‌گوید: «مهم نیست ۲۰ ساله یا ۸۴ ساله باشید، کبد شما به طور متوسط کمتر از سه سال عمر دارد.»

با این حال، همه سلول‌های کبد آنقدر جوان نیستند. برخی از سلول‌ها می‌توانند تا ۱۰ سال قبل از بازسازی خود زندگی کنند. به گفته محققان، این سلول‌ها DNA بیشتری نسبت به سلول‌های معمولی کبد دارند و می‌توانند نقش محافظ داشته باشند.

برگمان گفت: «بیشتر سلول‌های ما دو مجموعه کروموزوم دارند، اما برخی از سلول‌ها با افزایش سن DNA بیشتری انباشته می‌کنند. در نهایت، چنین سلول‌هایی می‌توانند چهار، هشت یا حتی مجموعه‌های بیشتری از کروموزوم‌ها را حمل کنند.»

وقتی تیم او سلول‌های کبدی معمولی را با سلول‌های غنی‌تر از DNA مقایسه کردند، تفاوت‌های اساسی در بازسازی یافتند.

برگمان گفت: سلول‌های معمولی تقریباً سالی یک‌بار تجدید می‌شوند، در حالی که سلول‌های غنی‌تر از DNA می‌توانند تا یک دهه در کبد باقی بمانند.از آنجایی که این نسبت به تدریج با افزایش سن افزایش می‌یابد، می‌تواند یک مکانیسم محافظتی باشد که ما را از تجمع جهش‌های مضر محافظت می‌کند.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.