رسانه خبری این تیتر

«گاف دادن» را متوقف کنید!

پایگاه خبری-تحلیلی “نشنال اینترست” در گزارشی، “جو بایدن” رئیس جمهور آمریکا و تیم سیاست خارجی و امنیت ملی وی را تشکیل شده از افرادی دانسته که مدام در حوزه کاری سیاست خارجی آمریکا، در حالِ گاف دادن هستند و برای این کشور، ایجاد هزینه می‌کنند.

به گزارش اینتیتر به نقل از فرارو، در واقع، آن‌ها با موضع گیری‌های غیرمحتاطانه خود، مواضع رسمی دولت آمریکا در موضوعات حساس بین المللی را مخدوش کرده اند. مساله‌ای که عملا کفایتِ رهبری هوشمندانه در آمریکا را زیر سوال برده است.

نشنال اینترست در این رابطه می‌نویسد: «آمریکایی‌هایی که اعتقاد داشتند پیروزی “جو بایدن” در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا به معنای بازگشتِ افراد عاقل و باتدبیر به عرصه حکمروایی و سیاست خارجی آمریکا است، در برهه کنونی با دلایل فراوانی مواجه هستند تا این مفروضِ خود را مخدوش و تضعیف شده ببیند.

دولت بایدن تاکنون اقدامات اشتباهِ زیادی را در عرصه سیاست داخلی و خارجی آمریکا انجام داده است. خروج شتاب زده و بی تدبیرِ نظامیان آمریکایی از افغانستان که تا حد زیادی موجبِ بی اعتمادی متحدان آمریکا به این کشور (مخصوصا متحدان آمریکا در سازمان ناتو) شد، عملا مشهورترین نمونه و مثال در این زمینه (انجام اقدامات اشتباه از سوی دولت بایدن و تیم سیاست خارجی وی) است.

در نمونه‌ای دیگر، مدیریت ضعیفِ دولت بایدن در مساله فروش زیردریایی‌های هسته‌ای به استرالیا، به قدری بَد و نادرست انجام شد که حتی فرانسه به عنوان یکی از قدیمی‌ترین متحدان آمریکا را به شدت عصبانی کرد و فرانسوی‌ها به وضوح مقام‌های آمریکایی را “دروغگو” خطاب کردند و به طور موقت سفیر خود در واشنگتن را نیز به کشورشان فراخواندند (به نشانه اعتراض فرانسه به آمریکا). در ادامه لیستِ گاف‌های سیاست خارجی دولت بایدن، شاهد آن بودیم که آمریکایی‌ها یک عضو کمک‌رسانِ افغان را با یک تروریست اشتباه گرفتند و سپس با انجام یک حمله پهپادی به محل اقامت وی و خانواده اش، موجب مرگ همگی آن‌ها شدند.

یکچنین اشتباهات اساسی در عرصه سیاست خارجی آمریکا، عملا نمودی از راه سخت و پرپیچ و خمی است که دولت جدید این کشور در آن قدم گذاشته است. اضافه بر این، اینطور به نظر می‌رسد که رئیس‌جمهور آمریکا و تیم سیاست خارجی وی حتی نمی‌توانند در مورد موضوعات مهم سیاست خارجی آمریکا، موضع گیری هایِ درستی انجام دهند. امری که حاکی از وجودِ بی کفایتی فراگیر در چهارچوب دولت جدید آمریکا است.

در همان روز‌های ابتدایی روی کار آمدن دولت بایدن، “جان کِربی” سخنگوی پنتاگون در موضع گیری گفت: “آمریکا از حاکمیت ژاپن بر جزایر غیرمسکونیِ سنکاکو که یکی از محور‌های تنش و بحران در روابط ژاپن و چین است، قویا حمایت می‌کند”. این موضع گیری در شرایطی انجام شد که از سال ۲۰۱۴ میلادی، موضع رسمی دولت آمریکا، عدم اتخاذ سوگیری عیان و روشن در رابطه با مناقشات مرزی و سرزمینی ژاپن و چین بوده است. در این چهادچوب، موضع گیری جان کربی عملا موضعِ رسمی ایالات متحده آمریکا را نقض کرد و به چالشی اساسی برای این کشور تبدیل شد. جالب اینکه روز بعد جان کربی که به اشتباه خود پی برده بود، سخنان خود را تصحیح کرد و بار دیگر موضع مبهم واشنگتن درمورد مساله مذکور را به نوعی سیاست رسمی آمریکا اعلام کرد.

“آنتونی بلینکن” وزیر خارجه آمریکا نیز در اواسط ماه سپتامبر، گافِ مشابهی را در مساله هنگ کنگ داد. در این رابطه، آنتونی بلینکن ابتدا یک توئیت زد و در آن گفت “آمریکا در کنار مردم هنگ کنگ (در برابر آنچه سرکوبگری چین عنوان شده) می‌ایستد”. پس از آنکه وزارت خارجه چین به این توئیتِ بلینکن با شدت و عصبانیت هر چه تمام‌تر پاسخ داد، بلینکن نیز فورا توئیتِ خود را پاک کرد و توئیتی منعطف‌تر و نرم‌تر را جایگزین آن کرد. مقام‌های تیم سیاست خارجی دولت بایدن بار‌ها و بار‌ها در مسائل مرتبط با چین، مجبور به عقب نشینی از مواضع خود شده اند. دلیل این مساله نیز گاف دادن‌های مکرر آن‌ها بوده است.

اضافه بر این، مقام‌های سیاست خارجی دولت بایدن موضع گیری‌ها و سخنانی را نیز ایراد کرده اند که در نوع خود شرم آور هستند. به عنوان مثال، ژنرال “مارک میلی” فرمانده ستاد کل ارتش آمریکا ابتدا در موضع گیری حملات پهپادی در خاک افغانستان را اقدامی موفقیت آمیز، لازم و ضروری، و به حق و مشروع توصیف کرده بود. این در حالی است که مقام‌های وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) به شدت از موضع گیری در این رابطه پرهیز دارند و بار‌ها از انجام تحقیقات لازم در رابطه با حملات پهپادی آمریکا که موجب مرگ و کشتار غیرنظامیان می‌شوند خبر داده اند. در این چهاچوب، اندکی بعد اخباری دال بر اشتباه بودنِ عملیات‌های پهپادی آمریکا در افغانستان و کشته شدن غیرنظامیان به دست نیرو‌های آمریکایی منتشر شدند که همگی حاکی از بی ملاحظه بودن و همچنین عدم درک صحیحِ مارک میلی از وضعیت عملیات‌های پهپادی آمریکا بودند و درنوع خود به یک رسوایی تمام عیار برای واشنگتن تبدیل شدند.

گاف‌های کلامیِ بایدن به مراتب از اشتباهاتی که دیگر مقام‌های دولت وی در مورد موضوعات مرتبط با مسائل سیاست خارجی آمریکا انجام می‌دهند، نگران کننده‌تر است. به عنوان مثال بایدن در جریان یک موضع گیری در ماه جولای سال ۲۰۲۱ و قبل از عقب نشینی نیرو‌های آمریکایی از افغانستان تاکید کرد که “دولت افغانستان علی رغم خروج نیرو‌های آمریکایی از این کشور، همچنان می‌تواند در قدرت بماند و با طالبان مبارزه کند”. امری که تا حد زیادی موجب تحقیر و مسخره شدنِ آمریکا در جهان شد. در واقع، پیش بینی عجیب و غریب رئیس جمهور آمریکا در مورد آینده افغانستان که با اطمینان کامل هم بیان شد، به جهانیان نشان داد که محاسبات رئیس جمهور آمریکا به عنوان رهبر یک ابرقدرت، تا چه اندازه می‌تواند اشتباه و دور از واقعیت باشد.

با این حال، آخرین موضع گیری ناشیانه بایدن در مورد تایوان را بایستی نگران کننده‌ترین موضع گیری او دانست. اخیرا “جورج استفانوپولوس” مجری شبکه “ای بی سی نیوز” آمریکا از جو بایدن پرسید که آیا متحدان آمریکا با توجه به خروج بدون نظم و هرج و مرج گونه آمریکا از افغانستان، همچنان می‌توانند به حمایت واشنگتن از خود مطمئن باشند یا خیر؟ گفت: “آمریکا متعهد است تا از متحدان خود در ناتو، ژاپن، کره جنوبی و تایوان، بر اساس الزاماتی که در چهارچوب توافق‌های منعقده دارد، قویا دفاع کند. از این رو در این رابطه موضع آمریکا کامل روشن است”.

این در حالی است که آمریکا بر اساسا توافق‌های بین المللی و دوجانبه خود، بایستی از اعضای ناتو، ژاپن، و کره‌جنوبی در صورت وقوع حمله نظامی علیه آن‌ها دفاع کند و هیچ الزامی به دفاع از تایوان بر اساس تعهدات بین المللی آمریکا ندارد.

آمریکا سال هاست که به دلیلِ تنش‌ها میان چین و تایوان (چین، تایوان را بخشی از خاک خود به حساب می‌آورد)، از اتخاذ موضعی صریح و شفاف در این رابطه خودداری می‌کند و هیچگاه به وضوح جانبِ تایوان را نگرفته است. موضع گیری اخیر بایدن عملا نقض سیاستِ چندین ساله دولت‌های مختلف آمریکا بوده است.

دقیقا روز بعد، مقام‌های آمریکایی فعالانه وارد شدند و سعی کردند که به مقام‌های چینی این اطمینان خاطر را بدهند که علی رغمِ موضع گیری جو بایدن، موضع واشینگتن در مورد تایوان تغییری نکرده و اساسا آمریکا تعهدی الزام آور نسبت به حراست و دفاع از تایوان ندارد. با این حال، در این مساله نیز بار دیگر شاهد آن بودیم که میان موضع گیری‌های مقام‌های ارشد دولت کنونی آمریکا و مواضع رسمی دولت آمریکا، شکافی قابل توجه وجود داشته است. بدون تردید این یک الگوی آزار دهنده است که کفایت و کارآمدیِ مقام‌های ارشد آمریکایی را زیر سوال برده است.

در این چهارچوب، از رئیس جمهور تا پایین‌ترین مقام‌های دولت آمریکا که در عرصه سیاست خارجی این کشور فعال هستند، مشغول به گاف دادن هایِ بی امان هستند. در این راستا، بر خلاف آنچه در سال ۲۰۲۰ و پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تصور می‌شد که تیمی هوشمند و حرفه ای، زمامِ قدرت در آمریکا را به دست گرفته اند، اکنون شاهد تیمی هستیم که مدام در حال دادنِ گاف‌های خطرناک و پرهزینه برای آمریکا هستند. آمریکا حقیقتا لیاقت داشتنِ رهبریِ بهتر و باکفایت تری را دارد».

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.