۱۰ فیلم پرفروش کارنامه هنری تام هنکس

تام هنکس یکی از موفق ترین حرفه های بازیگری را در تاریخ هالیوود به خود اختصاص داده است و این تنها یک دلیل دارد: تنوع کاری.

به گزارش اینتیتر به نقل از روزیاتو، هنکس کارش را در کمدی آغاز کرد و از Bosom Buddies به فیلم Splash ساخته ران هاوارد رسد و در کنار شلی لانگ در The Money Pit به ایفای نقش پرداخت. اما اوج شهرت او در اواخر دهه ۸۰ بود و دهه ۹۰ نیز بهتر از دهه قبل برای این بازیگر دوست داشتنی پیش رفت. اگر ستاره ای در دهه ۱۹۹۰ در هالیوود وجود داشته باشد آن تام هنکس بود. از درام هایی مانند Philadelphia تا یکی از بهترین فیلم های جنگی تاریخ سینما و یکی از محبوب ترین فیلم های انیمیشنی هالیوود، تقریباً هیچ پروژه بزرگ، پرفروش و موفقی در دهه ۹۰ نبود که تام هنکس در آن مشارکتی نداشته باشد. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ فیلم پرفروش و موفق (از لحاظ تجاری) کارنامه هنری تام هنکس آشنا کنیم.

۱۰- Sleepless In Seattle (1993)
میزان فروش: ۲۲۷.۹ میلیون دلار

فیلم Sleepless In Seattle ساخته نورا افرون فقید هنوز هم فیلم خوبی شناخته شده و بهترین فیلم کارنامه کارگردانی او به شمار می آید. همچنین این فیلم یکی از معدود فیلم هایی است که داستان آن از خود فیلم بهتر است. بهر ترتیب بعد از Sleepless In Seattle بود که کلیشه «بیا این زمان بار دیگر اینجا ملاقات کنیم» بارها و بارها به شکل آزار دهنده ای در فیلم های دیگر مورد استفاده قرار گرفت. فیلم Sleepless in Seattle فیلم بسیار موفقی برای TriStar بود که تنها در سینماهای آمریکای شمالی توانست شش برای بودجه خود فروش داشته باشد. اما برای اینکه بدانید این فیلم چیزی فراتر از یک فیلم درام رمانتیک متوسط دهه نودی بود، فیلم افرون در سینماهای بین المللی نیز فروش خیلی خوبی داشته و به فروش بیش از ۲۰۰ میلیون دلاری دست یافت.

۹- The Green Mile (1999)
میزان فروش: ۲۸۶.۸ میلیون دلار

تام هنکس به خاطر اینکه در دنیای واقعی نیز مانند فیلم هایش شخصیتی دوست داشتنی داشت شناخته می شود اما همچنان نتوانست شخصیت نگهبان ارشد پل اجکوم را به محبوب ترین شخصیت فیلم تحسین شده The Green Mile ساخته فرانک دارابونت تبدیل کند. این افتخار به شخصیت جان کافی با بازی مایکل کلارک دانکن رسید که اعدام او در فیلم یکی از ماندگارترین و تراژیک ترین اعدام ها در تاریخ سینما بود. دیگر فیلم دارابونت به نام The Shawshank Redemption در باکس آفیس شکست خورده اما در بخش نمایشگاه خانگی بسیار پرطرفدار شده و جایگاه یکی از بهترین فیلم های تاریخ سینما را بدست آورد. The Green Mile اما در باکس آفیس عملکرد خوبی داشت و با بودجه ۶۰ میلیون دلاری به فروش ۲۸۶ میلیون دلاری دست یافت.

۸- The Polar Express (2004)
میزان فروش: ۳۱۵.۲ میلیون دلار

در فیلم انیمیشنی The Polar Express به کارگردانی رابرت زمکیس سومین و تاکنون آخرین همکاری تام هنکس و زمکیس رخ داد. اگر چه این فیلم برای هر دوی آن ها فیلمی متفاوت و غریب بود اما بار دیگر قابلیت های هر دوی آن ها در پشت و جلوی دوربین را به رخ کشید. The Polar Express از زمان انتشار در سال ۲۰۰۴ به یکی از فیلم های محبوب و همیشگی فصل تعطیلات تبدیل شده و به یکی از پرفروش ترین فیلم های تام هنکس در باکس آفیس داخلی با ۱۸۹ میلیون دلار تبدیل شد. فروش فیلم در خارج از آمریکای شمالی نیز ۱۲۶ میلیون دلار بود که فروش نهایی را به بیش از ۳۱۵ میلیون دلار رساند.

۷- Catch Me If You Can (2002)
میزان فروش: ۳۵۲.۱ میلیون دلار

تام هنکس برای فیلم Catch Me If You Can یک بار دیگر با کارگردان Saving Private Ryan، استیون اسپیلبرگ، همکاری کرد که یکی از بهترین فیلم های ساخته شده بر اساس ماجراهای واقعی است. این فیلم رابطه زیبایی بین دو شخصیت هنکس و دی کاپریو در نقش خلافکار و پلیس را در یک بازی موش و گربه جذاب ترسیم می کند. فیلم Catch Me If You Can با بودجه ۵۲ میلیون دلاری ساخته شد که در مقایسه با دیگر فیلم های اسپیلبرگ بودجه کمی بود اما در آخر هفته اول اکران به فروش ۳۰ میلیون دلاری دست یافت که فروش قابل توجهی بود. در ادامه این فیلم در سینماهای ایالات متحده و کانادا ۵ برابر بودجه خود فروش داشت و در بخش بین الملل نیز به فروش بیش از ۱۸۷ میلیون دلاری دست یافت که کل فروش فیلم را از ۳۵۲ میلیون دلار عبور داد.

۶- Apollo 13 (1995)
میزان فروش: ۳۵۵.۲ میلیون دلار

فیلم Apollo 13 یک شاهکار تکنیکی از ران هاوارد بود که با بودجه ۶۵ میلیون دلاری ساخته شده بود. از بیرون چنین بودجه ای برای یک درام دهه نودی زیاد به نظر می رسید اما این دیدگاه به معنای نادیده گرفتن ستارگان و کیفیت تکنیکی فیلم است. تمام بازیگران فیلم قابل توجه هستند اما نقش جیم لاول با بازی تام هنکس قلب و روح فیلم است. از بخت خوش تمام کسانی که در ساخت این پروژه همکاری داشتند، این بیوگرافی هوانوردی-علمی در روز اول اکران به فروش ۲۵ میلیون دلاری دست یافت. پیش از عصر فیلم های ابرقهرمانی، فیلم های استودیویی با فروش خوبی شروع کرده و سپس رفته رفته افت می کردند، به جای اینکه فروش بسیار زیادی داشته و سپس سقوط کنند. فیلم Apollo 13 نیز عملکرد مشابهی داشته و تنها در بازارهای ایالات متحده و کانادا به فروش ۱۷۵ میلیون دلاری دست یافت اما فروش بین المللی فیلم کمی بیشتر و حدود ۱۸۱ میلیون دلار بود که فروش نهایی فیلم را به بیش از ۳۵۵ میلیون دلار رساند.

۵- Cast Away (2000)
میزان فروش: ۴۲۹.۶ میلیون دلار

بخش اعظم فیلم Cast Away ساخته رابرت زمکیس یک نمایش تک نفره با بازی تام هنکس بوده و موفقیت تجاری فیلم شاهدی بر قدرت ستارگی و اهمیت یک داستان و طرح قصه بی نقص است.این فیلم استودیویی به همان اندازه که فیلم شاهکار و تحسین شده ای است، با ۹۰ میلیون دلار بودجه فیلم پرهزینه ای نیز به شمار می آید. اما با بازیگری محترم در نقش اول توانست در اواخر دسامبر ۲۰۰۰ با فروش قابل توجه ۲۸.۸ میلیون دلاری کارش را شروع کند. در طول فصل تعطیلات هر کسی که این فیلم را می دید تماشایش را به دیگران توصیه می کرد و حتی خودش نیز بار دیگر به تماشای فیلم می نشست و در نهایت Cast Away هشت برابر بودجه اش در ایالات متحده فروش داشت، بعلاوه ۱۹۶ میلیون دلار دیگر که در سینماهای خارج از ایالات متحده کسب کرد.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ فیلم پرفروش و موفق (از لحاظ تجاری) کارنامه هنری تام هنکس آشنا کنیم.

۴- Saving Private Ryan (1998)
میزان فروش: ۴۸۲.۳ میلیون دلار

چنان رئالیسم تکان دهنده و بی سابقه ای در فیلم Saving Private Ryan وجود دارد که حتی تماشای نسخه ۴K Blu-ray آن در ۲۲ سال بعد را موثر و سخت می سازد. در مورد بازیگران نیز هنکس به خوبی نقش چسبی را بازی می کند که تیم سربازان را کنار هم نگه می دار اما شخصیت های جانبی با بازی اد برنز، وین دیزل و جیوانی ریبیسی نیز با نقش های خود در این فیلم در ذهنمان ماندگار شدند. فیلم Saving Private Ryan واقعیت گرایی بسیار ناخوشایند و قدرت محو نشدنی دارد که باعث شده همزمان از لحاظ بصری تکان دهنده و به شدت احساسی باشد، حتی دو و نیم دهه بعد از انتشار اولیه اش. این فیلم بسیار پرهزینه تر از آن چیزی که هست به نظر می رسد و از بودجه ۷۰ میلیون دلاری خود استفاده خارق العاده ای کرده است. جالب تر اینکه فروش فیلم تنها در سینماهای ایالات متحده سه برابر این عدد بود و در باکس آفیس خارجی نیز بیش از ۲۶۵ میلیون دلار فروش داشت.

۳- Forrest Gump (1994)
میزان فروش: ۶۷۸.۲ میلیون دلار

پیش از Cast Away، تام هنکس و رابرت زمکیس در یکی از محبوب ترین نقش آفرینی های تام هنکس با هم همکاری داشتند که بارها و بارها نامش را شنیده و همه جا به آن ارجاع داده می شود: فیلم Forrest Gump. اما این فقط عامه بینندگان نبودند که شیفته فارست گامپ و ماجراجویی های او در برخی از مهم ترین لحظات تاریخ ایاالت متحده شدند، زیرا فیلم به همان اندازه هم در نگاه منتقدان فیلمی خوب و جذاب بود و تعدادی جایزه اسکار نیز با خود به خانه برد. با توجه به وسعت فیلم، بودجه اعلام شده ۵۵ میلیون دلاری برای فیلم چندان قابل توجه نیست. قانون شناخته شده ای در سینما وجود دارد که می گوید برای اینکه فیلمی سودآور باشد باید سه برابر بودجه اش در سینماهای سراسر جهان فروش داشته باشد. تنها فروش داخلی فیلم با ۳۳۰.۵ میلیون دلار فروش دو برابر عدد ۱۶۵ میلیون دلار فروشی بود که برای سودآور بودن فیلم حیاتی اعلام شده بود و با ۳۴۷ میلیون دلار فروش دیگر در خارج از ایالات متحده و کانادا، فارست کامپ به یکی از بهترین و پرفروش ترین فیلم های کارنامه هنری تام هنکس و سینمای دهه ۱۹۹۰ تبدیل شد.

۲- The Da Vinci Code (2006)
میزان فروش: ۷۶۰ میلیون دلار

رمان The Da Vinci Code نوشته دن براون در سال ۲۰۰۳ همه را حیرت زده کرد، واکنشی که ساخت اقتباس سینمایی آن را تضمین نمود. سپس وقتی ران هاوارد آن را در قالب فیلمی سینمایی با بازی تام هنکس ساخت، مشخص شد که این اقتباس نیز به اندازه نسخه کتابی موفق خواهد بود، موضوعی که با بازی تام هنکس، یان مک کلین و آدری توتو در نقش های اصلی فیلم تضمین شده به نظر می رسید. البته زمان با این فرانچایز سه گانه چندان خوب تا نکرده است و منتقدان و مخاطبان از کیفیت فیلم های بعدی راضی نبودند، حتی تام هنکس که نقش اصلی فیلم را بازی می کند نیز آن ها را «مزخرف» خوانده و تایید کرده تنها به خاطر دستمزد در آن ها بازی کرده است. اما فیلم اورجینال این مجموعه یک بلاک باستر واقعی بود و با بودجه ۱۲۵ میلیون دلاری باید دستکم ۴۰۰ میلیون دلار می فروخت تا فیلم موفقی در نظر گرفته شود اما در نهایت نزدیک به دو برابر این عدد فروخت و به فروش ۷۶۰ میلیون دلاری در سراسر جهان دست یافت. فیلم بعدی این مجموعه با نام Angels & Demons (2009) اما از رسیدن به فروش ۵۰۰ میلیون دلاری نیز باز ماند و فیلم سوم با نام Inferno (2016) حتی بدتر بوده و به ۲۲۰ میلیون دلار فروش بسنده کرد که شامل تنها ۳۴.۳ میلیون دلار فروش در ایالات متحده بود.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ فیلم پرفروش و موفق (از لحاظ تجاری) کارنامه هنری تام هنکس آشنا کنیم.

۱- Toy Story 4 (2019)
میزان فروش: ۱.۰۷ میلیارد دلار

چهار مورد از فیلم های پرفروش تام هنکس او را در کنار شخصیت باز لایت یر با صداپیشگی تیم آلن قرار می دهد. چهارمین و آخرین حضور تم هنکس در انیمیشن Toy Story خداحافظی ماندگاری برای هنکس با این فرانچایز بوده و در بخش فروش داخلی به پرفروش ترین فیلم کارنامه هنری تام هنکس تبدیل شد، حتی اگر تورم را در نظر نگیریم. سه فیلم اول این فرانچایز بسیار مورد تحسین و استقبال قرار گرفته و نتیجه منسجم و دیدنی داشتند. اما Toy Story 4 نشان داد که هنوز هم در این فرانچایز روحی باقی مانده و فروش آن به بیش از یک میلیارد دلار رسید که پنج برابر بودجه ساختش عنوان شده است.

اکنون دیگران میخوانند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.