۵۱۲ قبضه مین در میرآباد شناسایی و منهدم شد

فرماندار میرآباد گفت: تیم مین‌زدایی ۵۱۲ قبضه انواع مین و ۱۱۸ گلوله عمل نکرده باقی مانده از دوران جنگ تحمیلی را در این شهرستان شناسایی و منهدم کردند.

مکم به نقل از ایرنا، حسین خضری اظهار کرد: از خرداد ماه امسال با حضور یک تیم متخصص در زمینه مین‌روبی، پاکسازی اماکن نظامی متروکه و مین‌های باقی مانده دوران جنگ تحمیلی در این شهرستان شروع شد و این تیم در پاکسازی بیش از ۲۰ هکتار از اراضی روستای «گوزیله» ۵۱۲ قبضه انواع مین و ۱۱۸ گلوله عمل نکرده را شناسایی و منهدم شد.

وی با اشاره به اینکه اعضای این تیم ۲۶ پایگاه نظامی قدیمی را نیز در این منطقه پاکسازی کردند افزود: فعالیت این تیم به دلیل شرایط آب و هوایی این منطقه تا فصل بهار سال آینده متوقف شده است.

فرماندار میرآباد گفت: شناسایی و پاکسازی مناطق آلوده به مین از مباحث بسیار مهم و اساسی و جزء یکی از سیاست‌های دولت سیزدهم است که در راستای توسعه متوازن، عدالت گستری و رضایت مردم در سطح کشور بسیار جدی گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه شهرستان میرآباد به دلیل هم مرز بودن با عراق به طور مستقیم درگیر جنگ تحمیلی بود و بیشتر نوار مرزی و پایگاه های متروکه در این منطقه آلوده به مین است از مردم خواست از تردد در چنین مکان های خودداری کنند و در صورت مشاهده مین و مواد منفجره بجا مانده از دوران جنگ تحمیلی، از دستکاری آنها بپرهیزند و سریع به مسوولان و تیم مین زدایی اطلاع دهند.

وی ادامه داد: مین‌های موجود در این شهرستان به ۲ شکل پراکنده و منسجم در مناطق مختلف قرار دارند و همین امر باعث شده آمار دقیقی از زمین‌های آلوده در دسترس نباشد.

شهرستان تازه تاسیس میرآباد با ۲۳ هزار نفر جمعیت دارای ۲ بخش زاب و مرکزی و چهار دهستان است.

این شهرستان که اوایل سال جاری به عنوان بیستمین شهرستان آذربایجان غربی، از شهر به شهرستان ارتقا یافت، در مجموع ۳۵ کیلومتر مرز مشترک با اقلیم کردستان عراق دارد.

شهرستان میرآباد در جنوب آذربایجان غربی و در مابین شهرستان‌های مرزی سردشت و پیرانشهر واقع شده است.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.