۶ خاصیت بی نظیر عسل را بشناسید

عسل به طور متوسط ۸۰درصد قند دارد. زنبورهای عسل با استفاده از شهد گل ها عسل تولید می کنند. هزاران سال است که مردم از فواید و خواص بی نظیر عسل بهره مند شده اند.

به گزارش اینتیتر به نقل از همگردی، بررسی ها نشان داده است که مصرف عسل حساسیت های فصلی و همچنین زخم ها را درمان می کند. از دیگر خواص عالی عسل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. سرشار از آنتی اکسیدان

عسل هایی که کیفیت بالایی دارند، حاوی مقدار بالایی آنتی اکسیدان های مهم همچون فلاونوئیدها هستند. بررسی ها نشان داده، عسل به دست آمده از گندم سیاه، مقدار آنتی اکسیدان های خون مصرف کننده را بالا می برد. آنتی اکسیدان ها از خطر ابتلا به حملات قلبی، سکته های مغزی، فشار خون بالا و برخی از سرطان ها پیشگیری می کنند.

۲. حاوی مواد مغذی

زنبورهای عسل، با استفاده از شهد انواع گل ها و معمولا گل هایی که شهد آنها مملو از قند است، عسل تولید می کند. پردازشی که زنبورها روی شهدهای گل انجام می دهند، در نهایت عسل را به یک ماده مغذی عالی برای زنبورهای کندو تبدیل می کند. عسل حاوی فروکتوز، گلوکز، مالتوز و ساکروز است، البته آن هیچ نوع فیبر، چربی یا پروتئینی ندارد.

۳. پیشگیری از کلسترول بالا

مقدار بالای کلسترول بد خون (LDL) فرد را در معرض ابتلا به بیماری های قلبی قرار می دهد. در واقع این نوع کلسترول در رگ های خونی رسوب کرده و موجب تنگی رگ ها و در نتیجه انواع بیماری های قلبی می شود.

۴. کاهش تری گلیسیرید

وقتی تری گلیسیرید خون (نوعی چربی) در بدن بالا می رود، خطر بیماری های قلبی و مغزی هم افزایش می یابد. همچنین تری گلیسیرید یکی از عوامل اصلی ابتلا به دیابت نوع۲ است و مقاومت انسولینی در بدن ایجاد می کند. مصرف مداوم عسل می تواند از این نوع چربی کاسته و جلوی بیماری های قلبی و سکته مغزی را بگیرد. درضمن افراد مبتلا به دیابت می توانند به جای مصرف قند و شکر از عسل استفاده کنند.

۵. درمان زخم ها و سوختگی ها

در تحقیقات مشخص شده عسل حاوی پروتئین دیفنسین-۱ است و این پروتئین زخم ها و جراحت ها را درمان می کند. تحقیقات متعددی نشان داده که عسل می تواند جراحت های پس از عمل جراحی، زخم های پای ناشی از قند بالا و برخی از سوختگی ها را درمان کند. پروتئین دیفنسین می تواند با باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها مبارزه کند. همچنین از عسل می توان برای درمان برخی از بیماری های پوستی مانند داء الصدف و تب خال استفاده کرد.

۶. درمان سرفه در کودکان

سرفه کودکان یکی از مشکلات ناشی از عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی است و این بیماری از کیفیت خواب و زندگی کودکان و والدین شان می کاهد. متاسفانه داروهای رایج چندان موثر نیستند و معمولا عوارض جانبی دارند. عسل، انتخاب بهتری است و از داروهای رایج بهتر عمل می کند. البته به کودکان زیر ۱ سال به دلیل خطر ابتلا به بوتولیسم نوزاد هرگز نباید عسل داد.

عسل فواید بسیاری دارد و جایگزین مناسبی برای قند است. اما حاوی کالری و قند بالایی است و باید در مصرف آن زیاده روی نکرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.