رسانه خبری اینتیتر
این تیتر کمینه ترین رسانه خبری ایران

۷ هشدار برای کسانی که همیشه احساس خستگی می کنند

احساس خستگی دائمی اثرات جدی بر سلامت روان دارد و همچنین می تواند نشانه یک بیماری جدی پزشکی باشد که فرد از آن بی اطلاع است.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، اگر به طور مرتب احساس کمبود انرژی می کنید و با وجود استراحت طولانی خستگی تان برطرف نمی شود، حتماً باید دلایل احتمالی این موضوع را بررسی کنید.

به گفته اداره آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، خستگی مفرط البته می تواند ناشی از یکی از مشکلات زیر باشد:

افسردگی: کمبود انرژی و خستگی مداوم می تواند از نشانه های افسردگی باشد. عوامل زیادی می توانند بر شروع افسردگی تأثیر بگذارند. از رویدادهای استرس زا زندگی گرفته تا ژنتیک و سایر شرایط پزشکی. این بیماری با کمک تست غربالگری افسردگی قابل تشخیص است. این تست اساساً یک نظرسنجی است که احساسات فعلی، الگوهای خواب، اشتها، سطح انرژی و سایر زمینه های مهم را بررسی می کند.

ابتلا به عفونت ها: ویروس اپشتین بار، ویروس هرپس سیمپلکس و غیره. بیماری های عفونی مختلف از جمله می تواند شما را خسته کند. بیماری های عفونی را می توان با آزمایش های مختلف تشخیص داد.

مشکلات تیروئید: غده تیروئید شما در گردن قرار دارد و هورمون های مختلفی تولید می کند که بر متابولیسم، رشد و دمای بدن تأثیر می گذارد. کم کاری تیروئید زمانی اتفاق می افتد که غده تیروئید شما هورمون کافی تولید نمی کند. خستگی مداوم یکی از علائم کم کاری تیروئید است.

_آلرژی غذایی و عدم تحمل غذایی: واکنش های آلرژیک به غذا می تواند شدید و تهدید کننده زندگی باشد. اما یک علامت رایج خستگی مداوم است. عدم تحمل غذایی یا آلرژی غذایی کمی با آلرژی متفاوت است و معمولا علائم کمتری دارد. عدم تحمل غذایی می تواند ناشی از شرایط مختلفی باشد، مانند سندرم روده تحریک پذیر، بیماری های خود ایمنی یا دیابت که هضم غذا را مختل می کند. علت هر چه باشد، عدم تحمل غذا باعث کاهش انرژی می شود زیرا بدن شما سعی می کند غذاهای مشکل ساز را پردازش کند.

کاهش کیفیت خواب: شما به ۷ تا ۹ ساعت خواب در شب نیاز دارید و اگر بعد از این زمان و صبح همچنان احساس خستگی می کنید، مشکلات دیگری در هنگام خواب نیز ممکن است باعث این احساس شود. آپنه خواب بیماری است که در آن تنفس به طور مکرر در طول شب متوقف می شود. این اختلال می تواند باعث کاهش سطح اکسیژن خون و خستگی در طول روز شود.

کم خونی ناشی از فقر آهن: کم خونی وضعیتی است که در آن شما گلبول های قرمز کافی برای حمل اکسیژن به بافت های بدن خود ندارید. این اختلال باعث می شود احساس خستگی و ضعف کنید. کم خونی فقر آهن یکی از شایع ترین انواع کم خونی است. بدن شما برای ساخت گلبول های قرمز به آهن نیاز دارد. در عین حال، بدن نمی تواند به راحتی آهن تولید کند و باید از مواد غذایی یا درمان های دارویی غنی از این ماده معدنی استفاده کنید. یک آزمایش خون ساده سطح آهن شما را بررسی می کند.

دیابت: خستگی در واقع شایع ترین علامت دیابت است. لوزالمعده انسولین تولید می کند تا به سلول ها در جذب گلوکز از غذا کمک کند. دیابت زمانی رخ می دهد که چیزی به تولید یا جذب انسولین در بدن شما آسیب می رساند. پزشک شما ممکن است انواع مختلف آزمایش خون را برای تشخیص دیابت تجویز کند.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.