آخرین اخبار از جنگ روسیه و اوکراین

در این مطلب آخرین اخبار تنش ها و جنگ میان روسیه و اوکراین را پوشش می دهیم و این گزارش لحظه به لحظه به روز رسانی می شود.

اینتیتر – سحر سادات زمانی؛ بامداد پنجشنبه پنجم اسفند ماه بود که روسیه حمله به اوکراین را با از بین بردن برخی از تاسیسات نظامی و زیرساخت های این کشور آغاز کرد و همزمان با این اقدامات نیروهای نظامی روس شروع به پیش روی در شهرهای اوکراین کردند. تا لحظه تنظیم خبر نیروهای روسی درصدد پیش روی به کی کیف پایتخت اوکراین هستند و درگیری هایی در حومه این شهر نیز گزارش شده است.

در همین حال کشورهای اروپایی و آمریکا تحریم های سنگینی را علیه روسیه وضع کردند اما هنوز اقدامی برای کمک مستقیم به اوکراین از جانب سران این کشورها مشاهده نشده است. زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین نیز به همراه متحدانش در کی یف در حال مقاومت علیه نیروهای روسی هستند.

در ادامه آخرین اخبار جنگ روسیه و اوکراین را پوشش خواهیم داد و این گزارش لحظه به لحظه به روز رسانی می شود.

آخرین اخبار از جنگ روسیه و اوکراین در شنبه هفتم اسفند ماه

تا به این لحظه نیروهای روسیه در حال انجام فعالیت های نظامی در حومه شهر کی یف، پایتخت اوکراین هستند و صداهایی از تیر اندازی در ناحیه به گوش ساکنین شهر رسیده است. همزمان در آمریکا و و کشورهای اروپایی نیز تحولاتی در تصمیم گیری ها در حال رخ دادن است. در ادامه اتفاقات امروز اوکراین و روسیه را به صورت لحظه ای گزارش خواهیم داد.

بایدن: در قبال روسیه دو گزینه بیشتر نداریم؛ یا به جنگش برویم و جنگ جهانی را شروع کنیم یا بهای اقداماتش را بپردازد

واشنگتن تایمز نوشت: بایدن رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبه ای که روز شنبه منتشر شد، از تحریم های گسترده ای که ایالات متحده علیه روسی اعمال کرده است، دفاع کرد و گفت این مجازات ها تنها راه اجتناب از یک جنگ جهانی است.

بایدن گفت: “شما دو گزینه دارید. یا جنگ جهانی را شروع کنید و به جنگ فیزیکی با روسیه بروید. یا مطمئن شوید که کشوری که خلاف قوانین بین‌المللی عمل می‌کند بهای انجام آن را می‌پردازد.»

رئیس جمهور آمریکا همچنین به تسلیحات دفاعی و کمک های اقتصادی که ایالات متحده به اوکراین ارائه کرده است به عنوان مدرکی که او چیزی بیش از مجازات روسیه انجام می دهد، اشاره کرد.

بایدن تاکید کرد: روسیه در کوتاه مدت و بلندمدت، به ویژه بلندمدت، هزینه جدی خواهد پرداخت.

آخرین وضعیت ایرانیان مقیم اوکراین/ شهروندان باقی مانده در کی‌یف در مناطق امن اسکان داده شده‌ اند

به گزارش ایسنا، سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت: امروز بیش از ۲۰۰ دانشجو را سفارت هماهنگ کرد تا سوار قطار شوند و به مرزهای غربی اوکراین اعزام شوند.

در حال حاضر تعداد کمی در کی‌یف باقی مانده‌اند ولی دیپلمات‌های ما باقی مانده‌اند که مطمئن شوند که این افراد نیز به صورت امن از اوکراین خارج شوند. تا الان مشکلی گزارش نشده است.

کشورهای حوزه بالتیک حریم هوایی خود را به روی روسیه می‌ بندند

به گزارش دویچه وله، وزارت‌خانه‌های راه و ترابری سه کشور حوزه بالتیک، استونی، لتونی و لیتوانی، قصد دارند حریم هوایی خود را به روی شرکت‌های هواپیمایی روسی ببندند.

این اقدام در حال بررسی حقوقی است و هنوز مشخص نیست چه زمان اجرایی خواهد شد.

وزیر کشور لیتوانی گفت هدف این است که هر سه کشور هم‌زمان دست به این اقدام بزنند.

درخواست زلنسکی از گوترش: حق رای روسیه در شورای امنیت را بگیرید

به گزارش یورونیوز، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین همزمان با تشدید نبرد در خیابان‌های کی‌یف در گفتگو با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد از او خواست حق رای روسیه در شورای امنیت را لغو کند.

روسیه به عنوان یکی از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد در این شورا حق وتو دارد. نماینده روسیه با استفاده از همین حق روز جمعه قطعنامه پیشنهادی علیه مداخله نظامی در اوکراین را وتو کرد.

آمریکا و آلبانی درخواست کرده‌اند تا شورای امنیت روز یکشنبه بار دیگر تشکیل جلسه دهد.

رئیس‌جمهوری اوکراین با دبیرکل سازمان ملل متحد درباره ادعای روسیه مبنی بر وقوع «نسل‌کشی» در شرق اوکراین و تحویل اجساد سربازان کشته‌شده روس گفتگو کرد.

بایدن: روسیه در دراز مدت و کوتاه مدت بهای سنگینی را برای حمله به اوکراین خواهد پرداخت

رییس جمهور آمریکا گفت: تحریم هایی که ما علیه روسیه اعمال کرده ایم، هم از نظر سیاسی و هم از لحاظ اقتصادی، بزرگترین تحریم های تاریخ هستند. به ارائه تجهیزات دفاعی و کمک های اقتصادی به اوکراین ادامه خواهیم داد.

صدا وسیما: ورود ارتش روسیه به شهر کی یف/ پایتخت اوکراین تا اخر امشب سقوط خواهد کرد

جنگ به داخل شهر کشیده شده است و صدای تیراندازی به گوش می رسد و شاید بتوان گفت که کی یف تا اخر امشب سقوط خواهد کرد.

آلمان اجازه ارسال تسلیحات ساخت آلمان به اوکراین را صادر کرد

بی بی سی ورد سرویس نوشت: این اقدام به این معنی است که هلند قادر خواهد بود ۴۰۰ سلاح ضد تانک آلمانی را به اوکراین بفرستد.

این یک تغییر عمده در سیاست آلمان است و می تواند کمک نظامی اروپا به اوکراین را افزایش دهد زیرا بسیاری از تسلیحات در اروپا حداقل تا حدی ساخت آلمان هستند، که به این معنی است که نظر برلین در مورد استفاده و صادرات آنها حائز اهمیت است.

نخستین نشانه‌های مشکل در پرداخت پول در روسیه

به گزارش خبرگزاری آلمان، در روسیه اولین نشانه‌های پرداخت پول به مردم این کشور مشاهده می‌ شود. در مسکو و دیگر شهرها، بسیاری دستگاه‌ های خودپرداز خالی است و مردم نمی‌توانند پول نقد دریافت کنند.

یک شهروند مسکو به خبرگزاری آلمان گفته است که او در روز شنبه ۲۶ فوریه پس از تلاش بسیار و رجوع به چندین دستگاه خودپرداز بالاخره دستگاهی از بانک “اسبر” (Sberbank) یافته است تا بتواند ۷۵۰۰ روبل (۸۰ یورو) دریافت کند. یک شهروند ۴۱ ساله دیگر گفته است که خودپرداز “روس‌ بانک” در فروشگاه بزرگ و لوکس “گام” که امکان دریافت ارز یورو را هم می‌داد، دیگر ارز خارجی نمی‌ دهد.

بمب گذاری در مترو مسکو

تاس، خبرگزاری دولتی روسیه اعلام کرد: یک فرد ناشناس از وجود بمب در ایستگاه های قطار، دو فرودگاه و یک مرکز خرید در مسکو خبر داد.

توزیع مقادیر زیادی اسلحه بین شهروندان اوکراینی

اوکراین به منظور دفاع از پایتخت اوکراین در برابر حملات روسیه مقادیر زیادی سلاح را بین مردم این شهر تقسیم کرده است.

وزیر کشور اوکراین در ویدئویی گفت که در مجموع ۲۵۰۰۰ سلاح خودکار و ۱۰ میلیون فشنگ تقسیم شده است.

این مقام اوکراینی با تاکید بر اینکه سلاح‌های ضد تانک هم توزیع شده است اعلام کرد کی‌یف از خود دفاع خواهد کرد.

روسیه یک سد را در اوکراین منفجر کرد

اینترفکس خبر داد: روسیه سدی را که اوکراین با هدف جلوگیری از رسیدن آب به شبه‌جزیره کریمه ایجاد کرده بود، منفجر کرد.

زلنسکی خواستار عضویت فوری اوکراین در اتحادیه اروپا شد

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین یک بار دیگر خواستار عضویت فوری کشورش در اتحادیه اروپا شد. او در توییتر نوشت: «این لحظه‌ای تعیین‌کننده است تا یک بار برای همیشه به بحث‌های چندین ساله در مورد عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا خاتمه دهیم.» او افزود که با شارل میشل، رئیس شورای اتحاد اروپا درباره “کمک‌های بیشتر و مؤثرتر” گفت‌وگو کرده است

روسیه: ۱۶ کشتی اوکراینی به کشتی ما حمله کردند

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد دیروز ۱۶ کشتی اوکراینی به کشتی روسی در دریای سیاه حمله کردند که ۶ فروند از آن‌ها هدف آتش ما قرار گرفتند و آسیب دیدند.

همچنین وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد آمریکا موشک‌های ضدزرهی، سلاح متوسط و امدادات لجستیک در اختیار اوکراین قرار خواهد داد.

آمار اوکراین از تلفات ارتش روسیه

به گزارش یورونیوز، وزارت دفاع اوکراین روز شنبه آخرین آمار خود از تلفات ارتش روسیه در جریان حمله به اوکراین را اعلام کرد. این وزارتخانه مدعی شد که مسکو تاکنون ۳۵۰۰ نفر از نیروهای خود را از دست داده است. بنا به همین آمار ۲۰۰ نظامی روس نیز به اسارت نیروهای اوکراین در آمده‌ اند.

وزارت دفاع اوکراین همچنین مدعی شد که تاکنون ۱۴ هواپیمای نظامی، هشت بالگرد، ۱۰۲ تانک و ۵۳۶ خودروی زرهی را منهدم کرده است.

وزارت بهداشت اوکراین نیز اعلام کرده است که تاکنون ۱۹۸ شهروند این کشور از جمله سه کودک در جریان تهاجم نظامیان روسیه کشته شده‌اند. این وزارتخانه شمار مجروحان را ۱۱۱۵ نفر ذکر می‌کند که در میان آنها ۳۳ کودک دیده می‌شوند

وزارت دفاع روسیه آماری از تلفات طی سه روز گذشته اعلام نکرده است.

بسته کمک نظامی جدید آمریکا به اوکراین به ارزش ۳۵۰ میلیون دلار

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا روز شنبه از اختصاص یک بسته کمک نظامی جدید به اوکراین خبر داد. ارزش کمک‌ های نظامی جدید ایالات متحده به اوکراین که در سومین روز از حمله روسیه به این کشور اعلام می‌شود ۳۵۰ میلیون دلار است.

اختلال شدید در اینترنت اوکراین

نت‌بلاکس از اختلال شدید در اینترنت اوکراین پس از تحولات اخیر خبر داده است. به گفته این سازمان ناظر بر ترافیک جهانی اینترنت، اینترنت در اوکراین کاملا قطع نشده ولی به دلیل قطع ارتباطات شبکه‌ای و تخریب ساختمان‌ها محدود شده است.

مشاور زلنسکی: روسیه شروطی غیرقابل‌ قبول دارد

مشاور ریاست‌جمهوری اوکراین: کی‌یف مذاکره را رد نکرده بلکه روسیه شروطی گذاشته که قبول آن‌ها غیرممکن است.

پیشنهاد ترکیه: آنکارا میزبان مذاکرات صلح اوکراین شود

بنابراعلام وزارت خارجه ترکیه، چاوش اغلو، وزیر خارجه این کشور وزیر خارجه ترکیه بار دیگر پیشنهاد داده است که آنکارا میزبان مذاکرات صلح بین روسیه و اوکراین شود

ترکیه ورود کشتی های جنگی روسیه به دریای سیاه را ممنوع می کند

به گفته ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، ترکیه از عبور کشتی های جنگی روسیه از دریای سیاه جلوگیری خواهد کرد.

روسیه: وقتش رسیده که سفارتخانه‌های غربی را ببندیم

مدودوف، معاون شورای امنیت روسیه اظهار داشت: باتوجه به تحریم‌های سنگین غربی‌ ها، مسکو دیگر نیازی به روابط دیپلماتیک با آن‌ها ندارد. زمان آن رسیده که سفارتخانه‌ هایی را مُهروموم کنیم. روسیه در واکنش به تحریم‌ها، تمام دارایی‌های افراد و شرکت‌های غربی را ضبط خواهد کرد و حتی ممکن است دارایی‌ های آن‌ ها ملی‌ سازی شود.

مسکو: آماده گفت‌وگو با اوکراین هستیم

سخنگوی وزارت خارجه روسیه درباره احتمال مذاکره روسیه و اوکراین گفته مسکو همیشه آماده گفت‌وگو حتی با مخالفان خود بوده اما مواضع کی‌‌یف به‌عنوان مانع اصلی در مسیر مذاکرات است.

اعلام منع آمد و شد در کی‌ یف

شهردار کی‌یف اعلام کرده منع آمد و رفت از ساعت ۱۷ امروز تا هشت صبح فردا اعمال خواهد شد و غیرنظامیانی که در این ساعت در خیابان رفت و آمد کنند، خرابکار محسوب می شوند.

اسپوتنیک: «زلنسکی» کی‌ یف را ترک می‌ کند

اسپوتنیک اعلام کرد که «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین، کی‌ یف پایتخت این کشور را به مقصد شهر لویو در ۷۰ کیلومتری مرز لهستان ترک می‌ کند.

برلین: پروژه خط لوله گاز روسیه به اروپا تا مدت‌ها متوقف می‌ شود

کمیته شرقی اقتصاد آلمان اعلام کرده در پی حمله روسیه به اوکراین، موضوع پروژه ساخت خط لوله «نورد استریم-۲» برای مدت‌ها متوقف خواهد شد.

هشدار مسکو به رسانه‌های روس درباره نوع پوشش اخبار اوکراین

نهاد دولت فدرال روسیه به ۱۰ رسانه‌ این کشور درباره نوع پوشش اخبار اوکراین هشدار داده و گفته از کلمات «تهاجم» و «حمله» استفاده نشود.

سازمان ملل: بیش از ۱۲۰ هزار نفر اوکراین را ترک کرده‌اند

آژانس پناهندگان سازمان ملل تایید کرده است که بیش از ۱۲۰ هزار اوکراینی از زمان آغاز جنگ از این کشور خارج شده‌اند.

زلنسکی: کنترل کی‌ یف و نقاط مهم اطراف آن را در اختیار داریم

رئیس‌ جمهور اوکراین: ما کنترل کی‌یف و نقاط مهم اطراف آن را در اختیار داریم. دشمن می‌خواست مرکز کی‌یف را تحت کنترل درآورد و دست‌ن شانده‌ های خود را در دونتسک منصوب کند اما ما برنامه‌هایش را متوقف کردیم. وی ادامه داد: امیدواریم آلمان و مجارستان شهامت کافی برای حمایت از تصمیم حذف روسیه از سیستم سوئیفت را داشته باشند.

متروی کی‌ یف تبدیل به پناهگاه شد

شهرداری کی‌ یف از تعلیق فعالیت قطارهای زیرزمینی و تبدیل امکانات آن به پناهگاه خبر داد.

اوکراین: در سه روز گذشته ۱۹۳ غیرنظامی کشته شدند

شبکه الجزیره به نقل از وزارت بهداشت اوکراین گزارش کرد ۱۹۳ غیرنظامی از جمله سه کودک در نبردهای سه روز گذشته کشته شدند.

مکرون: جهان برای جنگ طولانی‌مدت آماده باشد

رئیس‌جمهور فرانسه گفته «جهان باید برای یک جنگ طولانی‌مدت» در اوکراین آمادگی داشته باشد.

زلنسکی: تسلیحات متحدانمان در راه اوکراین است

رییس‌جمهور اوکراین: روز جدیدی در خط مقدم دیپلماتیک با مذاکره من با امانوئل ماکرون آغاز شد. تسلیحات و تجهیزات از جانب متحدانمان در مسیر ورود به اوکراین است. ائتلاف ضد جنگ نتیجه می‌دهد.

اوکراین: ۱۴ جنگنده و هشت بالگرد روسی ساقط شده‌ است

وزارت دفاع اوکراین اعلام کرده ۱۴ جنگنده و هشت بالگرد روسیه را از ابتدای حمله به این کشور سرنگون کرده‌‌ است. کی‌ یف همچنین گفته روسیه، انتقال یگان‌ه ای ذخیره خود به نزدیکی مرز اوکراین را آغاز کرده است.

شورای اروپا عضویت روسیه را موقتا به تعلیق درآورد

منابع خبری گزارش دادند که به دنبال عملیات ویژه نظامی روسیه در اوکراین، شورای اروپا عضویت روسیه را در این نهاد موقتا به حالت تعلیق در آورد.

واشنگتن‌ پست: زلنسکی پیشنهاد آمریکا برای ترک کی‌ یف را نپذیرفت

روزنامه «واشنگتن پست» نوشته واشنگتن اعلام آمادگی کرده به «ولودیمیر زلنسکی» کمک کند تا کی‌ یف را ترک کند اما رئیس‌جمهور اوکراین تاکنون از رفتن خودداری کرده است.

زلنسکی: اخبار فیک را باور نکنید در کی‌ یف می‌ مانم

رییس‌ جمهور اوکراین با انتشار ویدیویی اعلام کرد: قصد زمین گذاشتن اسلحه خود را نداشته‌ام، شایعات را باور نکنید. ما از سرزمین خود محافظت می‌کنیم.
تظاهرات ده‌ها هزار نفری در گرجستان علیه حمله روسیه به اوکراین

براساس گزارش یورونیوز، نزدیک به ۳۰ هزار نفر جمعه شب در تفلیس، پایتخت گرجستان در تظاهرات ضد جنگ در اوکراین شرکت کردند.

آغاز نبردهای خیابانی در کی‌ یف

مقامات اوکراینی از آغاز نبردهای خیابانی در کی‌یف خبر می‌دهند.ارتش اوکراین اعلام کرد : نبردهای سنگین همچنان در کی‌ یف در جریان است. مبارزه فعال در برخی از خیابان‌ها انجام می‌شود. روزنامه ایندیپندنت نوشت: در پایتخت اوکراین، بیش از ۵۰ انفجار در طول شب رخ داده است.

سفیر ایران در کی‌ یف:امکان خروج اتباع ایرانی از اوکراین فراهم شد

طبق خبر ایسنا، سفیر ایران در کی‌ یف اعلام کرد: امکان خروج اتباع ایرانی از اوکراین فراهم شده است، امیدوارم هموطنان عزیز به سلامت به دامان میهن برگردند.

بلومبرگ: آمریکا به دنبال حذف روسیه از سامانه «سوئیفت» است

پایگاه بلومبرگ به نقل از دو منبع گزارش کرد مقام‌های ارشد دولت بایدن در حال مذاکره با مسئولان ارشد بانک مرکزی آمریکا برای حذف روسیه از سامانه سوئیفت به دلیل حمله به اوکراین هستند.

مذاکره ژاپن و اروپا برای تامین گاز طبیعی مایع اروپا

خبرگزاری کیودو گزارش کرد دولت ژاپن در حال مذاکره با کشورهای عضو اتحادیه اروپا در خصوص امکان عرضه بیشتر گاز مایع طبیعی (ال ان جی) به اروپا در اوضاع فعلی اوکراین است.

بلینکن: به حمله روسیه پاسخ بی‌ سابقه می‌ دهیم

بلینکن، وزیر خارجه آمریکا اظهار داشت: به همراه متحدان و شرکای خود از طریق اعمال تحریم‌ های شدید علیه پوتین، وزرای دفاع و خارجه و معاون وزیر دفاع روسیه، به پاسخ بی‌ سابقه به حمله روسیه به اوکراین ادامه‌ می‌ دهیم.

بایدن: نیروهای بیشتری به اروپا اعزام کرده و از وجب به وجب خاک ناتو دفاع می‌ کنیم

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا با اعلام اینکه آمریکا از “وجب به وجب” ناتو دفاع می‌ کند، دستور داده تا برای تقویت توانایی نظامی کشورش در اروپا و حمایت از متحدان ناتو، نیروهای بیشتری به اروپا اعزام شوند.

نظامیان روس کنترل شهر ملیتوپول اوکراین را به دست گرفتند

براساس خبر منتشر شده در ایلنا، وزیر دفاع روسیه اعلام کرد که نظامیان این کشور کنترل شهر ملیتوپول اوکراین را به دست گرفته‌ اند.

قطعنامه علیه روسیه در شورای امنیت رد شد

اولین خبری که در بامداد امروز منتشر شد حاکی از وتو قطعنامه علیه روسیه در شورای امنیت سازمان ملل بود. یازده کشور عضو شورای امنیت به قطعنامه علیه روسیه رای مثبت دادند، سه کشور (چین، هند و امارات متحده عربی) ممتنع و یک کشور (روسیه) رای مخالف دادند. از آنجایی که روسیه حق وتو دارد، این قطعنامه تصویب نشد.
گاردین می گوید آمریکا و متحدانش این رای گیری را یک پیروزی می دانند چرا که روسیه تنها ماند و چین رای ممتنع داد. همراه کردن چینی ها پس از ملایم کردن جزئی قطعنامه، و تغییر کلمه “محکومیت” به “تأسف” و حذف اشاره به رئیس جمهور روسیه اتفاق افتاد.

تحولات روسیه و اوکراین در روزهای گذشته

در هفته گذشته اقدامات پوتین درباره به رسمیت شناختن مناطق جدایی طلب دونتسک و لوهانسک در اوکراین برای ناتو و آمریکا بسیار تهدید آمیز تلقی شد و در نظر گرفتن تحریم های سنگین علیه روسیه جدی تر شد. اما اقدامات پوتین به همین نقطه ختم نشد و بامداد روز پنجشنبه با هدف قرار دادن تاسیسات نظامی زیر ساخت های اوکراین حمله به این کشور را آغاز کرد.

این اقدام روسیه واکنش های زیادی را به دنبال داشت و تاثیرات بسیاری بر اوضاع اقتصادی اروپا از جمله افزایش قیمت نفت و گاز گذاشت. همزمان با آغاز جنگ روسیه علیه اوکراین تحریم های سنگینی از جانب آمریکا و کشورهای اروپایی برای روسیه وضع شد.

جمهوری اسلامی ایران نیز در خصوص بحران کنونی اروپا واکنش نشان داد. حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران روز پنجشنبه در واکنش به این بحران در توییتی نوشت: بحران اوکراین ریشه در اقدامات تحریک آمیز ناتو دارد. ما توسل به جنگ را راه حل نمی‌ دانیم. برقراری آتش بس و تمرکز بر راه حل سیاسی و دموکراتیک یک ضرورت است.

ابراهیم رییسی، رییس جمهور ایران نیز در تماسی تلفنی با پوتین با بیان اینکه گسترش ناتو به سمت شرق، تنش‌زا است، تاکید کرد: گسترش ناتو تهدیدی جدی علیه ثبات و امنیت کشورهای مستقل در مناطق مختلف است. رئیس‌ جمهور ابراز امیدواری کرد که آنچه اتفاق می‌ افتد، به نفع ملت‌ ها و منطقه تمام شود.

در پایان نیز علیرغم حمایت های لفظی که ناتو و آمریکا از اوکراین انجام داده اند اما تا کنون هیچ کمکی به صورت مستقیم از سمت آنها به اوکراین صورت نگرفته است و زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین اعلام کرده که اروپا و آمریکا آنها را در این بحران تنها گذاشته اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.