آی بی ام با ۳۴ میلیارد دلار سهام ردهت را خریداری کرد

آی بی ام کل سهام شرکت ردهت را با قیمت ۳۴ میلیارد دلار به صورت نقدی خریداری کرد. با این معامله، آی بی ام به شرکتی بزرگ در حوزه ی سرویس ابری هیبریدی تبدیل می شود.

به گزارش اینتیتر به نقل از زومیت، چند روز قبل شایعه‌هایی در مورد تصمیم‌ جدید آی‌بی‌ام مبنی بر تصاحب شرکت ردهت منتشر شده بود. روز گذشته آی‌بی‌ام در بیانیه‌ای اعلام کرد که تمام سهام ردهت را خریداری کرده است.

آی‌بی‌ام برای تصاحب ردهت، موظف به پرداخت ۳۴ میلیارد دلار است. قیمت هر سهم ردهت برای رفتن به زیر پرچم آی‌بی‌ام ۱۹۰ دلار تعیین شده است. براساس اعلام IBM، هیئت مدیره‌ی هر دو شرکت، در مورد انجام این معامله به توافق رسیده‌اند، ولی کماکان منتظر تایید سهامداران ردهت و جلب نظر سازمان‌های رگولاتوری هستند. اگر همه‌چیز طبق برنامه پیش برود، انتظار می‌رود که تصاحب ردهن توسط آی‌بی‌ام در نیمه‌ی دوم سال ۲۰۱۹ نهایی شود.

بی‌شک این معامله به‌نفع آی‌بی‌ام تمام خواهد شد. آی‌بی‌ام از جمله‌ی بزرگ‌ترین بازیگران حوزه‌ی سرورهای بیزنس است و سرمایه‌گذاری آی‌بی‌ام در حوزه‌ی فضای ابری و سرویس‌های مبتنی بر آن و همچنین معماری مبتنی بر فضای ابری می‌تواند جهشی بزرگ برای آی‌بی‌ام به‌همراه داشته باشد. شرکت‌های ردهت و آی‌بی‌ام از ماه می سال جاری میلادی در حوزه‌ی سرویس‌های مبتنی بر فضای ابری وارد همکاری جدیدی با یکدیگر شده‌ بودند.

شرکت ردهت قرار است یک واحد مجزا در تیم Hybrid Cloud آی‌بی‌ام داشته باشد که در حال حاضر ۱۹ میلیارد دلار از کسب و کار آی‌بی‌ام متکی به همین واحد است و درنظر دارد کماکان با تمرکز به نرم‌افزار متن باز کار خود را پیش ببرد. جینی رومتی، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره‌ی آی‌بی‌ام در بیانیه‌ای اعلام کرد:

تصاحب ردهت جریان بازی را برای آی‌بی‌ام تغییر می‌دهد و می‌تواند همه‌ چیز را در حوزه‌ی کسب و کار فضای ابری تغییر دهد. IBM بزرگترین ارائه‌دهنده‌ی خدمات ابری هیبریدی جهان خواهد شد و می‌تواند به شرکت‌ها راهکارهای ابری متن‌باز ارائه دهد. خدمات ابری می‌تواند برای شرکت‌ها ارزش‌های بسیاری به‌همراه داشته باشد و تغییراتی در کسب و کار آنها ایجاد کند.

آی‌بی‌ام اعلام کرد که با تصاحب ردهت و فعالیت مشترک این دو شرکت، آی‌بی‌ام می‌تواند در حوزه‌های ارائه‌ی سرویس‌های نرم افزار در لینوکس، کانتینرها (containers) و همچنین Kubernetes، مدیریت بر سرویس ابری چندگانه یا مالتی کلاد، مدیریت بر فضای ابری و اتوماسیون وارد فاز جدیدی از فعالیت‌های خود شود. آی‌بی‌ام همچنین اضافه کرد که با همکاری ردهت به مشارکت با سایر ارائه‌دهندگان خدمات ابری مختلف ازجمله مایکروسافت آژور، سرویس ابری آمازون، مایکروسافت، علی بابا، گوگل کلاد خواهد پرداخت

تصاحب ردهت توسط آی‌بی‌ام، یکی از بزرگترین معامله‌های فناوری است. شاید بتوان به جرات گفت که این معامله، بزرگترین معامله‌ی نرم‌افزاری است که تاکنون به‌انجام رسیده است. شرکت دل توانست با پرداخت ۶۷ میلیارد دلار، شرکت EMC را تصاحب کند، حال آنکه این تصاحب در حوزه‌ی سخت افزار بوده است.

در حالی که شرکت هایی همچون آمازون برمبنای سرویس‌های ابری کار خود را پیش می‌برند، بسیاری از شرکت‌ها نیز به‌تدریج وارد این حوزه می‌شوند. آمار و بررسی‌های IBM نشان می‌دهد که تا ۸۰ درصد از حجم کارهای تجاری به فضای ابری منتقل نشده است که مربوط به ماهیت اختصاصی بازار سرویس‌های ابری می‌شود. آی‌بی‌ام با تصاحب ردهت، فرصت‌های بهتری برای فعالیت بیشتر در چنین بازار تخصصی خواهد داشت. رومتی در ادامه‌ی صحبت‌های خود اعلام کرد:

در حال حاضر، تنها ۲۰ درصد فعالیت‌های خود را مبتنی بر سرویس‌ها و خدمات ابری به‌انجام می‌رسانند و از قدرت محاسبه برای کاهش هزینه‌ها استفاده می‌کنند. ۸۰ درصد باقی مانده قرار است تا ارزش واقعی و رشد حقیقی را نشان دهد. این مباحث سرفصل بعدی فعالیت‌های ابری است و نیازمند تغییر برنامه‌های کسب و کار به سرویس‌های مبتنی بر فضای ابری هیبریدی می‌شود تا بتواند داده‌های بیشتری استخراج کند و باعث بهینه‌سازی بخش‌های مختلف کسب و کار از زنجیره‌های تامین تا فروش می‌شود.

چنین فضایی می‌تواند جایگاه آی‌بی‌ام را برای توسعه‌ی نرم‌افزار متن باز که هسته‌ی اصلی فعالیت‌های ردهت است و برای توسعه‌های امروز ارائه می‌دهد باشد. جیم وایت‌ هرست، مدیرعامل و رئیس هیات مدیره ردهت در بیانیه‌ای گفت: متن باز انتخاب پیش فرض برای راهکارهای فناوری اطلاعات مدرن و امروزی است و من واقعا افتخار می‌کنم که شرکت ردهت در این حوزه نقش مهمی داشته است.

با به‌هم پیوستن دو شرکت ردهت و آی‌بی‌ام، این دو شرکت می‌توانند در سطحی بالاتر، قدرتمندتر و با توانمندی‌های بیشتری خدمات مربوطه را ارائه دهند و بی‌شک مخاطبان ردهت در این حوزه گسترده‌تر خواهد شد. انتظار می‌رود که شاهد درحوزه‌ی فناوری‌های مربوط به سیستم‌های متن باز، شاهد ارائه‌ی خدماتی منحصر‌به فرد باشیم.

در حالیکه شرکت IBM با شرکت‌هایی همچون آمازون رقابت می‌کند، انتظار می‌رود که سایر شرکت‌ها بعد از تصاحب ردهت توسط آی‌بی‌ام به همکاری خود با آی‌بی‌ام ادامه بدهند.

آرویند کریشنا معاون ارشد واحد Hybrid Cloud آی‌بی‌ام علام کرد: آی‌بی‌ام خود را متعهد کرده است تا به‌عنوان ارائه‌دهنده‌ی سرویس‌های مولتی کلاد قابل اعتماد بتواند به فعالیت خود ادامه دهد و با کمک فناوری ردهت می‌تواند در الویت‌بندی سرویس ابری در سرویس ابری چند گانه یا مولتی کلادها، به‌صورت بهتری پاسخگوی نیاز کاربران خودش باشد. در انجام این کار، آی‌بی‌ام از فناوری مبتنی بر سیستم‌های منبع باز پشتیبانی می‌کندو در مقیاس بزرگ و قابل‌توجهی در سراسر جهان، می‌تواند به فعالیت خود ادامه دهد.

آی‌بی‌ام معتقد است طی ۱۲ ماه، تصاحب شرکت Red Hat باعث افزایش درآمد، افزایش سود ناخالص و تزریق پول نقد به شرکت آی‌بی‌ام خواهد شد.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.