اتحادیه اروپا درباره توافق هسته‌ای فقط حرف می‌زند

رییس مجلس شورای اسلامی در دیدار وزیر امور خارجه اتریش، گفت: متاسفانه اتحادیه اروپا یک سال است درباره توافق هسته‌ای فقط حرف می‌زند.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، الکساندر شالنبرگ، وزیر امور خارجه اتریش امروز (یک شنبه، ۴ اسفند) با علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی در این دیدار با بیان این‌که اتریش در مذاکرات هسته‌ای همکاری خوبی با ایران داشت، خطاب به شالنبرگ، گفت: امیدواریم سفر شما به گسترش روابط کمک کند.

لاریجانی با اشاره به آخرین تحولات مربوط به برجام و با انتقاد از موضع کشورهای اروپایی، یادآور شد: صحنه‌ای که در مورد برجام مشاهده می‌کنیم، نشان می‌دهد که اروپا یک‌سال است فقط حرف می‌زند؛ حال آن‌که منافع اقتصادی ایران در قبال توافق هسته‌ای تامین نشده است‌.

وی با یادآوری این‌که اگر مجاهدت‌های سردار شهید سلیمانی نبود، بحران داعش در منطقه بیداد می‌کرد، ادامه داد: ما با داعش درگیر شدیم، اما ترامپ فقط شعار می‌داد و شما در جریان هستید که داعش را چه کسی به وجود آورد.

رییس قوه مقننه کشورمان با انتقاد از این‌که اینستکس بی‌خاصیت شده است، گفت: این کانال مالی خاصیتی ندارد.

الکساندر شالنبرگ، وزیر امور خارجه اتریش نیز در ادامه این دیدار با ابراز خرسندی از سفر به کشورمان، ایران را کشوری زیبا و متمدن توصیف کرد و گفت: تمامی تلاش‌ها باید برای حفظ و استمرار برجام باشد و گام‌هایی فراتر از آن برداریم.

وزیر امور خارجه اتریش ادامه داد: با توجه به عمق روابط اتریش و اروپا با ایران، می‌توان به صورت مشترک برای اعتمادسازی در سطح منطقه تلاش کرد.

شالنبرگ با بیان این‌که ایران فعالانه و با ابتکار عمل طرح صلح هرمز را پیشنهاد و ارائه کرد، گفت: این اقدام گام مثبت و رو به جلویی است.

وی با تاکید بر ضرورت همکاری‌های اقتصادی، فرهنگی، زیست‌محیطی، آب و فاضلاب و مدیریت بحران بین دو کشور ایران و اتریش، گفت: می‌توانیم همکاری‌های مناسبی با هم داشته باشیم.

شالنبرگ با انتقاد از این‌که خروج آمریکا از برجام غیرقابل باور بود، تصریح کرد: سفرهای سران کشورهای اروپایی به ایران نشانه تغییر مسیر تفکر آن‌هاست و در تلاشیم سطح گسترده‌ای از روابط را با ایران شروع و برای حفظ برجام تلاش کنیم.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.