به بهانه تولد رخشان بنی اعتماد

رخشان بنی اعتماد، نویسنده و کارگردان شهیر سینمای ایران در سال ۱۳۳۳ در چنین روزی پا به جهان گذاشت.

اینتیتر – سحر زمانی؛ رخشان بنی اعتماد یکی از بهترین و تاثیرگذارترین کارگردانان سینمای ایران است. وی در زمره کارگردانان اجتماعی ساز و دغدغه مند سینما به شمار می رود. بنی اعتماد در فیلم هایش به زیر پوست جامعه نفوذ می کند و از تلخی ها و واقعیت های اجتماعی ایران می گوید. شخصیت پردازی های درست و قدرتمند یکی از مهم ترین ویژگی های آثارش است که تا مدت ها مخاطبان را به همزاد پنداری با آن نقش ها وا می دارد.

رخشان بنی اعتماد زاده ۱۴ فروردین ماه سال ۱۳۳۳ در تهران است. وی در رشته کارگردانی سینما در دانشکده هنرهای دراماتیک تهران تحصیل کرد. بنی اعتماد فعالیت اش را به عنوان منشی صحنه از سال ۱۳۵۲ در تلویزیون آغاز و پس از گذشت چند سال، تعدادی فیلم مستند کوتاه را کارگردانی کرد و در دهه شصت وارد سینما شد.

به بهانه تولد رخشان بنی اعتماد

بنی اعتماد آثار بی نظیری را خلق کرده و کارنامه ای ستودنی دارد. فیلم‌های او در جشنواره‌ های بین‌ المللی مورد تحسین واقع شده‌اند و توانسته‌ اند در داخل ایران هم توجه تماشاگران و منتقدین را به خود جلب کنند.

به بهانه تولد رخشان بنی اعتماد، این بانوی پرآوازه سینمای ایران به مرور آثار برجسته اش می پردازیم.

اولین فیلم بلند سینمایی بنی اعتماد، خارج از محدوده نام دارد که در سال ۱۳۶۶ کارگردانی کرده و پس از آن فیلم های زرد قناری و پول خارجی را ساخته است.

به بهانه تولد رخشان بنی اعتماد

نرگس، روسری‌آبی، بانوی اردیبهشت، داستان‌های جزیره، زیر پوست شهر از آثار وی در دهه هفتاد به شمار می روند. وی روایت سه‌گانه ، گیلانه، خون‌بازی، حیران را دهه هشتاد کارگردانی کرده است. قصه ها، آخرین اثر بنی اعتماد در دهه نود است که در هفتاد و یکمین جشنواره فیلم ونیز، جایزه بهترین فیلمنامه را به دست آورد.

تحریریه این تیتر، تولد رخشان بنی اعتماد، کارگردان پر افتخار سینمای ایران را به خانواده ایشان و اهالی سینما تبریک می گوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.