تحریم ها دسترسی ما را به واکسن کم کرده است

کریم همتی، رییس جمعیت هلال احمر گفت: عدم دسترسی ما به منابع مالی کار را برای ما سخت کرد. تحریم ها باعث شد دسترسی ما به واکسن کم باشد اما توانستیم با مدیریت وزارت بهداشت گروههای هدف را واکسینه کنیم.

اینتیتر – سحر زمانی؛ نشست خبری مشترک روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر با حضور دکتر کریم همتی، رییس جمعیت هلال احمر، عطا دورانی، رییس نمایندگی کشوری فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر و دنیل مونوس روخاس، رییس نمایندگی کمیته بین المللی صلیب سرخ در ساختمان معاونت توانبخشی هلال احمر برگزار شد.

کریم همتی در نشست خبری روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر اظهار داشت: شعار امسال هلال احمر توقیف نشدنی و توصیف نشدنی است. ارتش هلال‌ احمر ایران از قوی ترین ارتشهای صلیب سرخ و هلال احمر در دنیا است.

همتی با اشاره به ویروس کرونا گفت: از روز‌های آغازین شیوع ویروس کرونا جمعیت هلال احمر در کنار وزارت بهداشت بود، بیش از ۲۱ میلیون نفر در سال ۹۹ در مرز‌های کشور تب سنجی و کنترل شدند. ما با یک پاندمی در دنیا درگیر بودیم و جمعیت هلال‌احمر از این فرصت برای ارایه خدمات بهتر استفاده کرد. همه ما امیدوار بودیم این بیماری دو الی سه ماهه برطرف شود اما حدود دو سال است که درگیر این بیماری هستیم.

رییس جمعیت هلال احمر با اشاره به حضور این سازمان در طرح‌ های آمرانه سلامت و نذر آب تصریح کرد: در روز‌های آغاز شیوع ویروس جمعیت هلال احمر محموله‌ ای را به کشور چین ارسال کرد که این باعث شد با ورود کرونا به ایران هم کمک‌ های زیادی از سوی چین به ایران فرستاده شود. همچنین در این مدت محموله های مختلفی از سوی فدراسیون برای ما ارسال شد. در کنار آن نیز حوادثی مانند سیل را نیز داشتیم که باعث نشد در ارایه خدمات ما در خصوص کرونا خللی ایجاد شود.

همتی با اشاره به زلزله سی سخت ادامه داد: بلافاصله خدمات مناسب با همراهی نیروهای مردمی به مردم زلزله زده ارائه شد.

وی در خصوص انفجار بیروت گفت: در کمتر از ۲۴ ساعت بیمارستان در بیروت برپا کردیم و به مدت ۱۵ روز در آنجا بودیم در جنگ بین ارمنستان و آذربایجان ما به هر دو کشور اعلام آمادگی کردیم که می توانیم کمک کنیم کمکها به ارمنستان ارسال شد اما آذربایجان اعلام کرد اگر جنگ ادامه پیدا کند، از کمکهای ما استفاده می کند.

در ادامه همتی با اشاره به جهش ویروس کرونا عنوان کرد: در ابتدای امسال با توجه به اینکه منشا نوع تهاجمی ویروس از کشورهای همسایه شایع شد، بیش از ۲۸ مرز را کنترل کردیم. این فرصت مغتنم برای جمعیت هلال‌ احمر ایجاد شد تا ارتباط خوب و نزدیکی با کمیته بین‌المللی صلیب سرخ داشته باشیم.

وی در مورد واکسیناسیون کرونا گفت: عدم دسترسی ما به منابع مالی کار را برای ما سخت کرد. تحریم ها باعث شد دسترسی ما به واکسن کم باشد اما توانستیم با مدیریت وزارت بهداشت گروههای هدف را واکسینه کنیم.

رییس جمعیت هلال احمر ادامه داد: صلیب سرخ باید در جهت کاهش آلام بشری ورود داشته باشند و باید واکسیناسیون در دنیا به عدالت انجام شود و فقط واکسیناسیون ۲۰ کشور قدرتمند باعث ایمنی کشورها نمی شود و همان‌قدر که واکسیناسیون در قلب نیویورک اهمیت دارد واکسیناسیون در آفریقا نیز اهمیت دارد.

وی درباره واردات وکسن گفت: برخی کشورهای دوست قول همکاری مساعد به ما داده اند و امیدوارم در این ماه بتوانیم محموله های دیگری را وارد کشور کنیم تا بتوانیم واکسیناسیون گروه هدف را انجام دهیم.

همتی با اشاره به کمک‌های صورت گرفته به هلال احمر تصریح کرد: ۲۴۰ میلیارد کمک مردمی در بحران ها و سایر اوقات بوده است. همچنین۷۳۰ میلیارد ریال نقدی و ۱۷۰۰ میلیارد کمک غیرنقدی سایر کشورها بوده است.

رییس جمعیت هلال احمر با اشاره به ایجاد خانه های هلال گفت: براساس ایده ای که در سال ۹۴ مطرح شده بود در سال ۹۹ اقدام به راه اندازی خانه های هلال کردیم و برنامه ما این است ۳۷ هزار خانه هلال در شهرها، روستاها و مناطق دور دست داشته باشیم. خانه های هلال این ظرفیت را دارد با محوریت داوطلبان گروه های مختلف را فارغ از نژاد، فرهنگ و دین در کنار هم جمع کند و با آموزش های لازم جامعه را تاب آور کند. تاکنون بیش از ۵۴۰۰ خانه هلال به بهره‌برداری رسیده است و انشاالله دو هزار خانه دیگر در روزهای آینده افتتاح خواهد شد.

همتی گفت: جمعیت هلال‌ احمر در آموزش همگانی و آموزش تخصصی گامهای مثبتی برداشته است. همچنین شارژ انبارها و روز آمد کردن بالگردها از دیگر اقدامات ما است. در حال حاضر ۲۴ فروند بالگرد با ۱۰۰ خلبان در حال حاضر در جمعیت هلال‌احمر فعال است.

وی افزود: ۹ میلیون دوز واکسن طی یکماه آینده وارد کشور خواهد شد.

رییس جمعیت هلال احمر تصریح کرد: امیدوارم سایر رده‌های سنی نیز از مواهب واکسیناسیون بهره‌مند شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.