سهم ارز بازار ثانویه در اقتصاد ملی فقط سه درصد است

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: دولت و بانک مرکزی برای کاهش تاثیر نرخ آزاد ارز بر اقتصاد ملی در تلاشند با اقدام های مناسب فاصله قیمت در بازار ثانویه با ارز نیمایی را کاهش دهند.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایرنا، «رضا رحمانی» افزود: اگر ارز حاصل از صادرات به اقتصاد ملی برگردد عامل مهمی در کاهش فاصله قیمت ارز در بازار ثانویه با ارز نیمایی خواهد بود.

رحمانی تاکید کرد اکنون دولت منابع ارزی مناسبی در اختیار دارد و این می تواند در کاهش فاصله نرخ این دو ارز در بازار تاثیرگذار باشد.

وی ادامه داد: سهم ارز بازار ثانویه در اقتصاد ملی فقط سه درصد برآورد می شود اما بیشتر تاثیر آن روانی است و انتظار داریم دولت و بانک مرکزی با اجرای طرح های مناسب اقتصادی فاصله این ۲ را کاهش دهد.

به گزارش ایرنا، دیروز (چهارشنبه) وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه نشست هیات دولت اعلام کرد: تاکنون در روند ثبت سفارش ها مشکلی نداشته ایم و ارز مورد نیاز براساس اولویت ها و در حد مصرف تامین شده است.

رحمانی اضافه کرد: در بخش واردات کالاهای اساسی نیز مشکلی نداریم و ارز مورد نیاز آن تامین شده است و ذخیره سازی نیز به اندازه کافی صورت گرفته و تمهیدهای لازم برای واردات این کالاها به خوبی برنامه ریزی شده است.

وی ادامه داد: تاکنون نوسان قیمت در کالاهای اساسی (گروه یک) کم بوده است اما در بخش کالاهای عمومی غیراساسی شاهد نوسان قیمت بوده ایم.

رحمانی بیان کرد: رییس جمهوری همواره بر کاهش نوسان قیمت ها تاکید دارد و سازوکارهای لازم برای آن را در نظر گرفته ایم که بخشی از آن به تامین کالا و بخشی نیز به نظارت و بازرسی ها مربوط می شود و ابزار لازم را نیز در اختیار داریم تا این مساله مهم عملی شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.