نقش هوش هیجانی بر درآمدزایی از زبان آقای فروش ایران

هوش هیجانی یعنی چه؟ تاثیر هوش هیجانی بر درآمدزایی چیست؟ رضا گلشنی، آقای فروش ایران از هوش هیجانی و تاثیر آن بر کسب و کار برایمان می گوید .

اینتیتر- سحر زمانی؛ برقراری درست ارتباطات و تصمیم گیری های به موقع از اصلی ترین حلقه های زنجیره موفقیت در تمامی زمینه های زندگی بشر به شمار می رود. کسب دانش و آگاهی در این حوزه ها به ما کمک میکند تا در زندگی شغلی، تحصیلی و عاطفی از پس موانع و چالش ها برآییم و به سمت رشد حرکت کنیم. اما چگونه می توان به این دانش دست پیدا کرد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که هوش هیجانی از ابزارهای مهمی است که ما را در این راه یاری می کند. هوش هیجانی به ما کمک می کند تا سازگارانه تر و راحت تر با دنیای اطرافمان ارتباط برقرار کنیم و بتوانیم بر مشکلات فائق آییم و تصمیم درستی را اتخاذ کنیم. اما قبل از هر چیزی باید بدانیم که اساسا هوش هیجانی چیست و چه تاثیری می تواند بر کیفیت زندگی ما داشته باشد. در این رابطه با رضا گلشنی، آقای فروش ایران که چند سالی می شود در زمینه آموزش هوش هیجانی و تاثیر آن بر زندگی شغلی و میزان درآمدزایی فعالیت دارد، به گفتگو نشسته ایم تا برایمان از این هوش جادویی سخن بگوید. با ما همراه باشید.

آقای گلشنی اصطلاح هوش هیجانی به چه معناست؟

در واقع هوش هیجانی یا EQ به تاثیرات احساسات بر روی تصمیم گیری های ما گفته می شود. به این معنی که بتوانیم بر تکانش ها و احساسات منفی غلبه کنیم و در همه ی مواقع زندگی تصمیمات درستی را اتخاذ کنیم. نکته جالب اینجاست که علت موفقیت اکثر ثروتمندان دنیا مانند بیل گیتس و استیو جابز ضریب بالای هوش هیجانی آنها بوده است. حتی در داخل کشور هم افراد موفق بسیاری داریم که با وجود اینکه مدرک تحصیلی بالایی ندارند اما هوش هیجانی آنها به موفقیت در کسب و کارشان کمک زیادی کرده است. آقایان گرامی گلستان و میهن پایداری فر از جمله این افراد موفق در داخل کشور هستند که شرکت های خوبی دارند و سالانه درآمد بالایی نیز به دست می آورند.

چرا هوش هیجانی مهم است؟

همانطور که پیشتر ذکر کردم هوش هیجانی تاثیر به سزایی در تصمیم گیری های ما دارد. این هوش و نحوه تقویت آن در مدارس خارج از کشور به کودکان تعلیم داده می شود اما متاسفانه مفهوم هوش هیجانی در ایران مهجور مانده و خیلی به آن توجهی نمی شود. به همین دلیل بود که ما تلاش کردیم با آموزش این هوش کاربردی به افراد برای درآمدزایی بیشتر در کسب و کارشان کمک کنیم.

نقش هوش هیجانی بر درآمدزایی از زبان آقای فروش ایران

تفاوت IQ و EQ در چیست؟

IQ هوش آموزشی ماست. به عنوان مثال ما هر نوع مدرک تحصیلی که دریافت میکنیم بر اساس IQ است و این هوش کاملا وراثتیست. یعنی از زمانی که به دنیا می آییم تا زمانی که از دنیا میرویم یک عدد مشخصی دارد و هنوز هم ثابت نشده است که قابلیت افزایش دارد یا خیر. اما EQ کاملا اکتسابی است. نکته جالب اینجاست که از سن صفر تا پنج سالگی اساسا EQ یا هوش هیجانی در افراد وجود ندارد. کودکان از سن پنج سالگی به بعد که توانایی تجربه کردن را به دست می آورند،می توانند هوش هیجانی شان را ارتقا بدهند.

هوش هیجانی چه فاکتورهایی دارد؟

اعتماد به نفس، آینده نگری، توانایی تصمیم گیری به موقع و درست، غلبه بر تکانش ها و همدلی از فاکتورهای هوش هیجانی هستند که تقویت آنها بر همه جوانب زندگی به خصوص زندگی شغلی و کسب درآمد بسیار تاثیر می گذارد.

کمی بیشتر در مورد فاکتورهای هوش هیجانی برایمان بگویید و اینکه آیا قابلیت ارتقا دارند؟

در این رابطه باید بگویم که هوش هیجانی کاملا اکتسابی است و همه ی افراد می توانند با تقویت فاکتورهای بیان شده این هوش را در خود ارتقا دهند. به عنوان مثال افرادی که از ضریب بالای هوش هیجانی برخوردار هستند، اعتماد به نفس بالایی نیز دارند. برای دستیابی به میزان بالای اعتماد به نفس تنها راه این است که کارهای جدید را امتحان و تمرین کنید. کارهایی که همیشه از انجام آنها واهمه داشته اید. مثلا اگر در برقراری ارتباطات مشکل دارید و یا خیلی کم حرف می زنید، سعی کنید که در جمع های بیشتری حضور پیدا کنید و شروع کننده صحبت باشید.

به این نکته توجه داشته باشید اینکه همیشه با آدم هایی که میشناسیم ارتباط داشته باشیم اعتماد به نفسمان را افزایش نمی دهد زیرا آنها ما را تایید می کنند ولی وقتی با آدم های جدید آشنا می شویم برای گرفتن تایید آنها سعی می کنیم تا بهترین خودمان را نشان می دهیم که این امر باعث افزایش اعتماد به نفس ما می شود.

از دیگر کارهایی که می شود برای تقویت اعتماد به نفس انجام داد این است که بعضی روزها برای رفتن به سرکار، مسیرهای جدید را انتخاب کنیم، از مترو و اتوبوس استفاده کنیم و به نوعی سعی کنیم تنمان به تن آدم ها بخورد، به یک رستوران جدید برویم و یا یک مهارت جدید مانند نواختن یک ساز را یاد بگیریم. ما هر چقدر توانایی هایمان را تقویت کنیم، اعتماد به نفس بیشتری را نیز کسب خواهیم کرد.

 

آینده نگری، توانایی تصمیم گیری به موقع و درست و غلبه بر تکانش ها از دیگر فاکتورهایی است که افراد با هوش هیجانی بالا، دارای آن هستند. این افراد استرسشان را در شرایط بحرانی کنترل می کنند و به خودشان اجازه نمیدهند که درگیر تکانش ها شوند. با خوش بینی به آینده و با در نظر گرفتن واقعیات برای کسب و کارشان برنامه ریزی می کنند و در مسیر رشد شخصی و شغلی قدم برمیدارند.

نقش هوش هیجانی بر درآمدزایی از زبان آقای فروش ایران

اما برویم سراغ فاکتور آخر یعنی همدلی؛ همدلی به این معناست که بتوانیم از دید مخاطبمان، شریک اقتصادیمان و مشتریمان دنیا را ببینیم. یعنی احساساتشان را درک کنیم و براساس این احساسات در بحث بیزینس و کسب و کار، برنامه ریزی کنیم، ارتباطاتمان را گسترده تر کنیم،فروش را بیشتر کنیم و در نهایت درآمدمان را افزایش دهیم.

چگونه میتوانیم هوش هیجانیمان را تقویت کنیم؟

در پاسخ به این سوال باید بگویم که ویژگی های هوش هیجانی در دانشگاه ها و موسسات آموزشی تدریس نمی شوند بلکه به صورت کاملا تجربی به عنوان مثال از طریق فیلم دیدن، کتاب خواندن، برقراری ارتباط با افراد جدید، انجام کارهای جدید و حتی بازی کردن کسب و تقویت می شوند.

آیا هوش هیجانی قابل اندازه گیری است؟

بله! کاملا. مخاطبان این تیتر با مراجعه پیج اینستاگرامی ما به آیدی reza_golshanii می توانند درخواست آزمون هوش هیجانی را در دایرکت برایمان ارسال کنند و ما به صورت کاملا رایگان لینک این آزمون را در اختیارشان می گذاریم. پس از انجام تست، نتایج را برایشان ارسال می کنیم تا براساس آن هوش هیجانی خود را آنالیز کنند و متوجه شوند درکدام نقاط قوی هستند و در کدام نقاط ضعف دارند. این هدیه ی مجموعه ما به مخاطبان عزیز این تیتر است.

تاثیر هوش هیجانی بر درآمدزایی چیست؟

همانطور که پیشتر اشاره کردم افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند در کسب و کارشان بسیار موفق عمل می کنند. زیرا می توانند جلوی مشکلات بایستند و درست تصمیم گیری کنند. همچنین در شرایطی که همه بدبین هستند، آنها بسیار خوشبین اند و به جای ماندن در شرایط بد تلاش می کنند تا راهی را برای رشد کسب و کارشان پیدا کنند. این افراد به علت اینکه اعتماد به نفس بالایی می توانند محصولات و خدمات شرکتشان را خیلی قوی معرفی کند و در جذب مشتری بسیار موفق باشند.

صاحبان کسب و کاری که هوش هیجانی بالایی دارند برای ارتباط درست با مشتریان خود از فاکتور همدلی بسیار بهره می برند. به عنوان مثال زمانی که میخواهند محصولی را تولید کنند و به فروش برسانند در ابتدا خودشان را جای مشتری می گذارند تا ببینند خواسته های او از یک محصول چیست و بعد براساس آن برنامه ریزی می کنند و همانطور که قابل پیش بینی است در تولید و فروش محصولات و خدماتشان نسب به افراد دیگر بسیار موفق تر عمل می کنند.

 به عنوان آخرین سوال، افراد درونگرا چگونه می توانند در کسب و کارشان موفق باشند؟

خب همانطور که میدانید دو نوع تیپ شخصیتی درونگرا و برون گرا داریم. درونگراها افرادی هستند که انرژی خود را از خودشان میگیرند اما برونگراها انرژی خود را از جمع می گیرند. به عنوان مثال من به عنوان یک آدم برونگرا وقتی در جمع ها قرار می گیرم به هیچ عنوان خسته نمی شوم و انرژی بیشتری را نیز دریافت می کنم. به طبع افراد برونگرا نسبت به افراد درونگرا ارتباطات بیشتری دارند و اما این دلیل نمی شود که درونگراها به دلیل ارتباطات کمتر نتوانند در کسب و کارشان موفق شوند زیرا آنها میتوانند برونگرایی خود را کمی تقویت کنند.

نقش هوش هیجانی بر درآمدزایی از زبان آقای فروش ایران

البته این را باید در نظر گرفت یک سری کسب و کارها هستند که اصلا برونگراها نمی توانند انجام دهند؛ مانند کار ادیت فیلم. هیچ برون گرایی نمیتواند این کار را انجام دهد زیرا اصلا اهل یکجا بند شدن نیست. کارهای تمرکزی را فقط درونگراها می توانند انجام دهند. پس این یک دروغ بزرگ است که می گویند درونگرا ها نمی توانند در کسب و کار موفق باشند. خیلی از افراد درونگرا هستند که در کارشان موفقند زیرا می توانند تمرکز و فکر کنند و علم بیشتری را نسبت به افراد برونگرا کسب کنند. افراد برونگرا وقت کمتری را نسبت به افراد درونگرا برای مطالعه و کسب دانش می گذارند و درصد خطاهای بیشتری را نیز دارند. اما افراد درونگرا درصد اشتباهاتشان خیلی کمتر است.

در پایان باید بگویم که بیشتر درونگراها شاید افراد اجرایی خوبی نباشند چون به خوبی نمی توانند ارائه دهند ولی می توانند مشاوران خوبی باشند. بیشتر مشاورهای کسب و کارهای بزرگ، افراد درونگرا هستند. برای موفقیت یک بیزینس، بهتر است که هم از افراد درونگرا و هم از افراد برونگرا استفاده شود.

همانطور که در این گفتگو خواندیم برای اینکه بتوانیم در زندگی شغلمیمان تغییراتی را ایجاد کنیم نیازمند این هستیم تا نقاط قوت و ضعف خودمان را بشناسیم و با آموزش در مسیر تقویت و رشد آنها قدم برداریم. اگر صاحب کسب و کاری هستید ولی چندان از روند کار و میزان درآمدتان احساس رضایت نمی کنید، به شما پیشنهاد می کنیم به صفحه اینستاگرامی و یا وب سایت رضا گلشنی، آقای فروش ایران مراجعه کنید و از آموزش های ایشان در حوزه فروش و کاربرد هوش هیجانی در فروش بهره مند شوید تا به درآمد دلخواهتان دست پیدا کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.