رسانه خبری این تیتر

چقدر طول می‌کشد یک ایرانی خانه‌دار شود؟

چقدر طول می‌کشد یک ایرانی خانه‌دار شود؟ با احتساب میانگین قیمت خانه و درآمد سالانه در سال ۱۴۰۱ شاخص طول انتظار برای خانه‌دار شدن در حال حاضر مشخص شد. برای دریافت جزئیات این خبر را دنبال کنید.

به گزارش اینتیتر به نقل از سازندگی، مدت انتطاری که یک ایرانی برای خانه‌دار شدن باید طی می‌کرد در سال ۱۳۹۹، حدود ۲۲ سال بود اما یا توجه به شرایط فعلی این دوره زمانی تغییر کرده است و به بیش از ۳۰ سال رسیده است.

بیشتر بخوانید:

چند سال متوالی رشد شدید قیمت مسکن و اجاره‌بها در غالب شهرها باعث شده شرایط دسترسی آحاد جامعه به مسکن، وضعیتی غیرعادی پیدا کند.

با احتساب میانگین قیمت خانه و درآمد سالانه در سال ۱۴۰۱ شاخص طول انتظار برای خانه‌دار شدن که سال ۱۳۹۹، حدود ۲۲ سال بود، در حال حاضر به بیش از ۳۰ سال رسیده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد در ۲۲ سال اخیر، درآمد سرانه ایرانیان با رشد ۴۰ درصدی همراه شده که قیمت دلاری مسکن جهش تقریبا ۳۳۰ درصدی داشته است.

بازار مسکن

سال‌هاست تقاضای خانه‌دار شدن در اقتصاد ایران تغییر پیدا کرده و شاهد افزایش انگیزه سوداگری در این بازار هستیم. خانوارها و بنگاه‌های مختلف حتی بزرگ، برای سرمایه‌گذاری، سرپناهی مطمئن‌تر از مسکن نمی‌یابند.

تداوم این وضعیت می‌تواند باعث افزایش زمان مورد انتظار برای خانه‌دار شدن افراد شود و در صورت تداوم وضعیت فعلی اقتصادایران، در سال‌های آینده مدت انتظار یک خانواده می‌تواند از ۳۲ سال به ۳۵ سال و حتی نیم قرن افزایش پیدا کند.

اینجا 250*970
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.