رسانه خبری این تیتر

آمریکا به روسیه پیشنهاد توافق داد

وزیر امور خارجه آمریکا گفت که ایالات متحده “پیشنهاد قابل توجهی” به روسیه برای آزادی شهروندان آمریکایی بازداشت شده در این کشور داده است و افزود که او همتای روس خود را به گفتگویی طی روزهای آینده دعوت کرده است.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت: واشنگتن هفته‌ها پیش به مسکو پیشنهاد داد تا بریتنی گرینر، ستاره بسکتبال زنان ایالات متحده و پل ویلان، تفنگدار سابق نیروی دریایی آمریکا را که هر دو در روسیه زندانی هستند، آزاد کنند و امیدوار بوده که با صحبت با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، روند را پیش ببرد. خبرگزاری تاس بعداً به نقل از وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که واشنگتن هیچ تماس رسمی نداشته است.

بلینکن گفت: “هفته‌ها پیش یک پیشنهاد اساسی برای تسهیل آزادی آنها روی میز بود. دولت‌های ما به طور مکرر و مستقیم در مورد آن پیشنهاد صحبت کرده‌اند و من از این گفتگو برای پیگیری شخصا استفاده خواهم کرد و امیدوارم ما را به سمت یک راه حل سوق دهد.” .

بلینکن جزییاتی درباره توافق پیشنهادی که هفته‌ها پیش ارائه شده بود، نگفت اما یک منبع آگاه گزارش سی ان ان را تایید کرد که واشنگتن به عنوان بخشی از یک معامله، مایل به مبادله ویکتور بوت، قاچاقچی اسلحه روسی است که در حال گذراندن حکم ۲۵ سال زندان در ایالات متحده است،

وکیل روسی ویلان قبلا گفته بود که او معتقد است مسکو می‌خواهد بوت بخشی از مبادله ویلان باشد. به گفته خبرگزاری نووستی، آنا همسر بوت گفت که از گزارش‌های رسانه‌ای، در مورد تبادل احتمالی مطلع شده است. او گفت: “ما دیروز تلفنی صحبت کردیم. ویکتور از گفتگوهای روسیه و ایالات متحده در مورد مبادله خود چیزی نمی داند… نه او و نه من هیچ اطلاعاتی نداریم.”

بلینکن از توضیح چگونگی واکنش مسکو به این پیشنهاد که به گفته او با امضای جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا همراه بود، خودداری کرد.

خانواده‌های گروگان‌ها و بازداشت‌شدگان فشارها را بر بایدن افزایش داده‌اند، آخرین مورد در مورد گرینر برنده دو مدال المپیک بود، که از فوریه در بازداشت به سر می‌برد. گرینر که در فرودگاه شرمتیوو مسکو با کارتریج های ویپ حاوی روغن شاهدانه در چمدانش بازداشت شده بود، روز چهارشنبه در آخرین جلسه محاکمه خود به اتهام قاچاق مواد مخدر در دادگاه حضور داشت. جلسه بعدی دادگاه ۲ اوت تعیین شده است. ماریا بلاگوولینا، وکیل گرینر در روسیه، در بیانیه‌ای گفت: از دیدگاه حقوقی، مبادله تنها پس از حکم دادگاه امکان پذیر است.

ویلان در سال ۲۰۲۰ به اتهام جاسوسی در روسیه به ۱۶ سال زندان محکوم شد. او جاسوسی را تکذیب کرده است.

کاخ سفید از وارد شدن به جزئیات پیشنهاد ایالات متحده خودداری کرد اما گفت بایدن به تیم امنیت ملی خود دستور داد تا هر راهی را برای بازگرداندن گرینر و ویلان به خانه دنبال کنند. خانواده ویلان از این پیشنهاد استقبال کرد. دیوید ویلان، برادر پل در بیانیه‌ای گفت: “ما امیدواریم دولت روسیه به دولت ایالات متحده پاسخ دهد و این یا برخی امتیازات دیگر را بپذیرد که پل را قادر می سازد به خانه بازگردد.

اگر این تماس تلفنی انجام شود، نخستین مکالمه این دو از ۱۵ فوریه یعنی حدود یک هفته قبل از حمله روسیه به اوکراین است. بلینکن گفت که او همچنین با لاوروف درباره اهمیت پایبندی روسیه به توافقنامه سازمان ملل برای صادرات چند تن غلات بلاتکلیف اوکراین در بنادر این کشور صحبت خواهد کرد و درباره خطرات تلاش‌های مسکو برای الحاق بخش‌هایی از شرق و جنوب اوکراین هشدار خواهد داد.

دولت ایالات متحده مدت‌ها است که در برابر مبادله زندانیان مقاومت می‌کند زیرا این نگرانی را دارد که این موضوع می‌تواند گروگان‌گیری بیشتری را تشویق کند. با این حال این دو کشور در بحبوحه اوایل جنگ اوکراین، دو زندانی خود را با یکدیگر مبادله کرده بودند به طوری که «ترور رید» تفنگدار سابق آمریکا با «کنستانتین یاروشنکو»، خلبان روس مبادله شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.