رسانه خبری این تیتر

ادعای نماینده عربستان در وین علیه برنامه هسته‌ای ایران

نماینده دائم عربستان در سازمان‌های بین المللی ادعاهایی علیه برنامه صلح آمیز هسته ای ایران مطرح کرد.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، عبدالله بن خالد بن سلطان بن عبدالعزیز، سفیر عربستان در اتریش و نماینده دائم این کشور نزد سازمان های بین المللی در وین در نشستی مدعی شد که کشورش نگران “سیاست های ایران در نتیجه نبود گزارشات و اطلاعات در خصوص امنیت نیروگاه هسته ای بوشهر است به ویژه اینکه ایران تنها کشوری است که نیروگاه هسته ای فعال دارد و تاکنون وارد توافق امنیت هسته ای نشده است”.

بیشتر بخوانید:

وی در ادامه به گزارشات رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر نظارت در جمهوری اسلامی ایران با توجه به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت اشاره کرد.

بن عبدالعزیز همچنین مدعی شد که ایران با گسترش فعالیت های هسته ای خود به نقض برجام ادامه می دهد و پایبندی به پروتکل های الحاقی را متوقف کرده است!

نماینده سعودی در سازمان های بین المللی در بخش دیگری از اظهارات خود مدعی عدم همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی و عدم انجام مطالبات این آژانس شد.

وی در ادامه ایران را به تعلل و اتخاذ سیاست های گمراه کننده در توافق کنونی متهم کرد و بر اهمیت وجود توافق فراگیرتر، قوی تر و طولانی تر تاکید کرد.

در حالی که مقامات کشورمان همواره تاکید داشته و دارند که سلاح هسته ای در دکترین دفاعی ایران جایگاهی ندارد، بن عبدالعزیز گفت که این توافق باید از هرگونه دستیابی ایران به سلاح هسته ای ممانعت کند و نگرانی کشورهای منطقه نسبت به گام های تنش زای ایران برای ایجاد بی ثبانی و ناامنی در منطقه از جمله برنامه هسته ای این کشور را جدی بگیرد.

این مقام سعودی در ادامه خاطرنشان کرد: عربستان ایران را به همکاری کامل با آژانس بین المللی انرژی اتمی و عدم اتخاذ سیاست تعلل دعوت می کند به ویژه اینکه مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی سفرهای متععدی به تهران داشته است و به منظور ایجاد راه حل برای اختلافات موجود، تلاش خستگی ناپذیری داشته است. عربستان از ایران خواسته است که از ایجاد تنش ها جلوگیری کند و امنیت و ثبات منطقه را در معرض خطر قرار ندهد و به طور جدی وارد مذاکرات در چارچوب برجام شود.

نماینده عربستان در سازمان های بین المللی مستقر در وین همچنین گفت: عربستان از تمام تلاش های بین المللی برای ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته ای حمایت می کند و امیدوار است که کشورهای عضو نیز به طور کامل از آژانس بین المللی انرژی اتمی و مدیرکل آن برای تداوم تلاش های در راستای مقابله با اشاعه هسته ای حمایت کنند و این امر ثبات و امنیت را در منطقه خاورمیانه و جهان محقق می کند.

به گزارش ایسنا، ادعای مقام سعودی در حالی است که میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی اخیرا در بخشی از بیانیه‌اش در جلسه شورای حکام درباره فعالیت‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران گفت: ما از مدیر کل آژانس به خاطر ابتکار عمل و سطح بالای حرفه‌ای‌ بودنش، همچنین از ایران به خاطر رویکرد سازنده‌اش قدردانی می‌کنیم. این [رویه] موجب زمینه‌سازی برای پیش‍رفتی چشم‌گیر در حل‌وفصل مسائل پادمانی مرتبط با ایران شد.

جلسه شورای حکام در پی سفر روز شنبه رافائل گروسی به ایران و دیدارش با رئیس سازمان انرژی اتمی و وزیر امور خارجه ایران برگزار شده بود.

رافائل گروسی در کنفرانس خبری‌اش که پس از جلسه آغازین شورای حکام در روز دوشنبه گذشته برگزار شد، گفته بود در ایران درباره مسیر پیش رو توافق‌هایی صورت گرفته است که به طور کلی رضایت‌بخش است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.