رسانه خبری اینتیتر
این تیتر کمینه ترین رسانه خبری ایران

حقوق بازنشستگان اندازه شاغلین می‌شود؟ | جنجال حقوق بازنشستگان در مجلس

بحث همسان سازی حقوق بازنشستگان به مجلس شورای اسلامی کشیده شد.

به گزارش اینتیتر به نقل از خبرملت، حقوق بازنشستگان برای خردادماه در روزهای اخیر به حساب بازنشستگان واریز شد. علیرغم افزایش حقوق بازنشستگان در سال ۱۴۰۲، بسیاری برخی از آنها می‌گویند حقوقشان کفاف حدود ۱۰ روز زندگی در یک ماه را می دهد. دولت وعده داده که طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان را اجرایی کند. همسان سازی حقوق بازنشستگان می تواند تاثیر قابل توجهی روی میزان دریافتی بازنشستگان بگذارد. تازه ترین خبر درباره حقوق بازنشستگان را بخوانید.

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر یک نماینده گفت: خواهش ما این است که اگر دولت پول دارد تا حقوق شاغلین را افزایش دهد، باید به تناسب، مشکل بازنشستگان را نیز رفع کند و حقوق آنها را هم افزایش دهد و اگر ندارد، پس چرا می‌تواند حقوق دیگران را افزایش دهد؟

به گزارش ایسنا، محمد حسن آصفری در جلسه نوبت صبح امروز یکشنبه مجلس و در جریان رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه جمهوری اسلامی ایران در تذکری اظهار کرد: موضوع همسان‌سازی و متناسب سازی حقوق بازنشستگان مورد تاکید رهبری قرارد دارد و در سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری حفظ قدرت خرید اقشار ضعیف جامعه از طریق متناسب سازی حقوق شاغلین و مستمری بگیران بازنشسته دستور مقام معظم رهبری است.

نماینده مردم اراک در مجلس افزود: مسأله بازنشستگان مسأله‌ای جدی است که دیروز مطرح شد و قرار بود که امروز در دستور کار مجلس قرار بگیرد اما هنوز نیامده؛ طوری نباشد که برنامه هفتم به اتمام برسد و موضوع بازنشستگان برطرف نشود.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام مجتبی ذوالنور نایب رئیس مجلس که اداره جلسه مجلس را بر عهده داشت در پاسخ به این تذکر گفت: در برنامه ششم توسعه موضوع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان با شاغلین روز مطرح شد چراکه در خود بازنشستگان یک شکاف عمیق در حقوق‌های بازنشستگان قدیم و جدید وجود داشت و در برنامه ششم قرار شد که این حقوق، همسان‌سازی و متناسب سازی شود به این معنی که تا پایان برنامه ششم حداکثر فاصله حقوق بازنشسته و شاغل ۱۰ درصد باشد که بخشی از آن در دولت گذشته انجام شد.

وی افزود: لایحه‌ای که داده شد را دولت جدید پس گرفت و الان هم در برنامه هفتم این موضوع به کمیسیون تلفیق ارجاع شده است. خواهش ما این است که اگر دولت پول دارد تا حقوق شاغلین را افزایش دهد، باید به تناسب مشکل بازنشستگان را هم رقع کند و حقوق آنها را هم افزایش دهد و اگر ندارد، پس چرا می‌تواند حقوق دیگران را افزایش دهد؟

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: خواهش من از رئیس و اعضای کمیسیون تلفیق و سازمان برنامه و بودجه این است که حتماً این مشکل را در کمیسیون تلفیق برطرف کنند تا عزیزان بازنشستگان و پیشکسوتان ما که کشور مدیون آنهاست، مغفول واقع نشوند.

صحبت های نگران کننده درباره حقوق بازنشستگان

داوود منظور رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره احکام برنامه هفتم درباره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و صندوق‌های بازنشستگی گفت: در ارتباط با همسان‌سازی بخش عمده‌ای از آنچه که تکلیف بود در ۲ سال گذشته به ویژه سال ۹۹ و ۱۴۰۰ انجام گرفته است اگر بنا باشد همسان‌سازی مجددی انجام گیرد باید منتظر باشیم و ببینیم چه حکمی در برنامه هفتم تصویب خواهد شد.

منظور افزود: در مورد صندوق‌های بازنشستگی هم فرقی نمی‌کند، در واقع تعدیل مستمری‌های بازنشستگان در ۲ سال گذشته به خوبی انجام گرفته است اگر موارد جدیدی هم بنا شود که صورت گیرد باید ببینیم مصوبات نهایی برنامه هفتم چه می‌شود.

واکنش دولت به حذف همسان سازی حقوق بازنشستگان چیست؟

در حال حاضر نمایندگان بخش بازنشستگی تاکید دارند که مهم‌ترین خواسته کنونی بازنشستگان، دیده شدن موضوع همسان‌سازی بازنشستگان در برنامه هفتم توسعه است؛ این در شرایطی است که دولت در برنامه هفتم درخصوص همسان‌سازی حقوق بازنشستگان برنامه مشخصی ارائه نکرده است.

در همین رابطه حتی علی بابایی‌کارنامی، نماینده سازی در مجلس هم گفت: تاکنون دولت درباره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در برنامه هفتم سکوت کرده است.

وی با بیان اینکه بازنشستگان دغدغه دارند، تصریح کرد: این موضوع باید تعیین‌تکلیف شود؛ دولت قبلی در این حوزه سیاسی‌کاری کرده، دولت فعلی نیز سکوت کرده است.

بابایی تاکید کرد: بازنشستگان لشکری و کشوری و تامین‌اجتماعی به نوعی از مجلس توقع دارند و ما باید بر اساس آیین‌نامه در برنامه هفتم احکام مربوطه را مشخص کنیم.

این تیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. معترض می گوید

    افزایش چند باره حقوق شاغلین فرهنگی تحت عنوان رتبه بندی موجب شکاف بیشتر حقوق بازنشستگان فرهنگی شده بعلاوه شاغلین معوقاتی هم داشته اند ما بازنشستگان خیر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.