دانشمندان با هک کردن مغز مگس‌ها، آن‌ها را به انجام فرمان‌های خود وادار کردند

محققان دانشگاه Rice نشان داده‌اند که چگونه می‌توان مغز مگس‌های میوه را هک و آن‌ها از راه دور کنترل کرد. آن‌ها در آزمایش خود توانسته‌اند مگسی را که مهندسی ژنتیکی شده بود، تحت یک میدان مغناطیسی قرار داده و فرمان خاصی را به عصب‌های مغز او ارسال کنند.

به گزارش اینتیتر به نقل از دیجیاتو، پژوهشگران ابتدا مگس‌های میوه را تحت مهندسی ژنتیک قرار دادند تا بعضی از اعصاب آن‌ها کانال‌های یونی حساس به دما داشته باشند. زمانی که این کانال‌ها گرما دریافت کردند، عصب مربوطه فعال می‌شود و مگس بال‌های خود را باز می‌کند. این حرکت در حالت عادی تنها در وضعیت جفت‌گیری دیده می‌شود، اما اکنون با فرمان محققان قابل انجام است.

محرک گرمایی در قالب نانوذره‌های اکسید آهن به مغز مگس‌ها علامت می‌دهد. زمانی که میدان مغناطیسی فعال می‌شود، دمای این ذرات بالا می‌رود، عصب‌ها شروع به کار می‌کنند و مگس بال‌های خود را باز می‌کند. «جیکوب رابینسون»، نویسنده این مطالعه می‌گوید: «جامعه علمی برای تحقیق درباره مغز یا درمان اختلال‌های عصبی به دنبال ابزارهایی است که به شدت دقیق هستند و البته کمترین آسیب را می‌رسانند.»

کنترل از راه دور مغز ممکن می‌شود؟

رابینسون معتقد است که کنترل مدارهای عصبی با میدان‌های مغناطیسی به نوعی هدف نهایی حوزه فناری‌های عصبی است: «کار ما گام مهمی در همین مسیر است چون سرعت کنترل مغناطیسی به صورت از راه دور را افزایش می‌دهد و آن را به سرعت طبیعی فعالیت‌های مغزی نزدیک می‌کند.»

پژوهشگران می‌خواهند از این فناوری برای بازگرداندن بخشی از قدرت بینایی به افرادی استفاده کنند که دچار مشکلات بینایی هستند. در گذشته هم از تکنیک‌های مشابه برای کنترل حرکات موش‌ها استفاده شده بود. در نتیجه می‌توان به درمان مشکلات حرکتی که ریشه مغزی دارند هم امیدوار بود.

البته دارپا (DARPA) که منابع مالی این پروژه را تامین می‌کند، اهداف متفاوتی دارد. این آژانس می‌خواهند هدستی بسازد که امکان خواندن فعالیت‌های عصبی مغز را داشته باشد و آن به یک مغز دیگر انتقال دهد. نتایج تحقیقات اخیر در مجله Nature Materials منتشر شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.