درباره شکل و چارچوب مذاکرات با ایران سرسخت نیستیم

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روزانه اش مواضع این کشور را درباره مذاکرات احتمالی با ایران بیان کرد.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور در کنفرانس خبری روزانه اش درباره مذاکرات احتمالی با ایران گفت: ما به وضوح گفته ایم که بهترین موقعیت ایران و آمریکا برای مذاکره پیرامون مسیر دیپلماتیک رو به جلو – مسیری که رئیس جمهور بایدن حتی پیش از انتصابش به این مقام به آن اشاره کرده بود – در چارچوب مذاکرات گروه ١+۵ که اروپایی ها پیشنهاد کرده اند برای آن میانجیگری کنند، است.

پرایس ادامه داد: ما درباره شکل و چارچوب این مذاکرات سرسخت نیستیم. بر این عقیده ایم که دیپلماسی مهم ترین ابزار اطمینان یافتن از این است که به طور دائمی و به گونه ای که قابل راستی آزمایی باشد، از دست یابی ایران به یک سلاح هسته ای ممانعت شده است.

بر اساس این گزارش، اظهارات پرایس در پی رد شدن دعوت اتحادیه اروپا برای شرکت کردن در نشستی با حضور اعضای اصلی توافق هسته ای و آمریکا از سوی ایران مطرح شده است که سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه کشورمان روز یکشنبه درباره این تصمیم ایران اعلام کرد: با توجه به مواضع و اقدامات اخیر آمریکا و سه کشور اروپایی، جمهوری اسلامی ایران زمان را برای برگزاری جلسه غیررسمی پیشنهادی توسط هماهنگ‌کننده اروپایی برجام مناسب نمی‌داند.

خطیب زاده در یک موضع‌گیری مطبوعاتی با اعلام مطلب فوق، تاکید کرد: هنوز هیچ تغییری در مواضع و رفتار ایالات متحده صورت نگرفته و دولت بایدن نه تنها سیاست شکست‌خورده فشار حداکثری ترامپ را کنار نگذاشته، بلکه حتی تعهد خود به اجرای کلیات وظایفش در برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ را اعلام ننموده است.

وی گفت: اجرای تعهدات همه طرف‌ها در برجام موضوع مذاکره و بده‌بستان نیست و همه بده‌بستان‌ها ۵ سال پیش انجام شده است. مسیر پیش رو بسیار روشن است: آمریکا باید به تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه خود خاتمه دهد و به تعهدات برجامی خود بازگردد. این امر نه به مذاکره احتیاج دارد نه به قطعنامه در شورای حکام!

این دیپلمات ارشد کشورمان اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران عمل را با عمل پاسخ خواهد داد و همان‌گونه که متناسب با رفع تحریم‌ها به تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت، به اقدامات و رفتارهای خصمانه نیز به همان شکل و صورت پاسخ خواهد داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به رایزنی‌های نزدیک خود با کشورهای عضو کنونی برجام و نیز با آقای بورل به عنوان هماهنگ‌کننده برجام به صورت دوجانبه و چندجانبه ادامه خواهد داد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.