رتبه‌بندی باغ وحش‌ها در دستور کار سازمان محیط زیست

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست وضعیت باغ وحش‌های کشور و برنامه‌های نظارت بر آن‌ها را تشریح کرد.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، حسن اکبری در واکنش به تلفات حیات وحش در باغ‌ وحش‌های کشور اظهار کرد: به دلیل حساسیت‌های موجود و برای مدیریت خوب و درست باغ‌ وحش‌ها صدور مجوز آن‌ها را از سال گذشته محدود کرده‌ایم، به‌طوری‌که تقریبا مجوزی صادر نشده است.

وی درباره باغ وحش‌های موجود گفت: سامانه جامع محیط زیست راه‌اندازی شده که تمامی باغ وحش‌ها در آن ثبت نام کرده‌اند. همکاران ما پس بازدید از باغ وحش‌ها در استان‌ها نتایج بازدید خود را در این سامانه ثبت می‌کنند.

اکبری تاکید کرد: همکاران ما در ستاد بر کار اجرایی استان‌ها در زمینه باغ وحش‌ها نظارت و پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهند، به‌طوری‌که در اسفندماه سال گذشته به علت حساسیت‌ درباره موضوع باغ وحش‌ها ما مجبور به پلمب یک باغ وحش نیز شدیم. در نتیجه به نظر می‌رسد نسبت به سال‌های گذشته عملکرد حوزه نظارت جدی‌تر شده است و استان‌ها نیز سختگیرانه‌تر برخورد می‌کنند.

به گفته معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست طبیعی است باغ وحش‌هایی که در ایران راه‌اندازی شده و استانداردهای لازم را هم رعایت نکرده‌اند، یکباره نمی‌توانند به سطحی برسند که ما بتوانیم بگوییم وضعیت باغ وحش‌های ما خوب است.

اکبری درباره وضعیت فعلی باغ وحش‌ها تصریح کرد: هنوز به دلیل مشکلات مالی و ناکارآمدی برخی از مدیران اجرایی موجود در باغ وحش‌ها شرایط ما قابل قبول نیست‌ اما سختگیری در زمینه باغ وحش‌ها را در سال جاری افزایش خواهیم داد تا به سطح استاندارد نزدیک شویم.

وی با اشاره به آماده‌سازی شاخص‌های رتبه‌بندی باغ وحش‌ها در سال جاری توضیح داد: براساس این شاخص‌ها نحوه عملکرد باغ وحش‌ها رتبه‌بندی خواهند شد و تبدیل به اسنادی به منظوربررسی مدیریت آن‌ها از سوی سازمان حفاظت محیط زیست می‌شوند همچنین براساس رتبه‌بندی‌ها باید از باغ وحش‌هایی که وضعیت بهتری دارند، حمایت کنیم تا به کار خود ادامه دهند و باغ وحش‌هایی که ضعیف هستند را یا حذف کنیم یا آن‌ها را به سمت بهتر شدن سوق دهیم.

اکبری در پایان درباره مشخص نشدن نتایج تلفات باغ وحش‌ها گفت: هر مسئله جزئی ممکن است اطلاع‌رسانی نشود. با راه‌اندازی سامانه جامع محیط زیست همکاران موظف به ثبت تلفات و علت آن در این سامانه هستند. اگر این اطلاعات را ثبت نکنند یا اگر صرفا خبر تلف شدن را ثبت کنند و دلیل قانع‌کننده‌ای برای علت تلف شدن نداشته باشند حتما با آن‌ها برخورد خواهد شد. به همین دلیل در اسفندماه سال گذشته یکی از باغ وحش‌ها پلمب شد.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.