رنگ دود اگزوز نشانه چیست؟

در این مطلب به پاسخ سوال رنگ دود اگزوز نشانه چیست؟ می پردازیم و در خصوص هر کدام از رنگ ها توضیح می دهیم.

به گزارش اینتیتر به نقل از همراه مکانیک، اگرچه عیب‌یابی خودرو مقوله‌ای فنی و تخصصی به شمار می‌رود و جهت تشخیص عیوب گوناگون یک اتومبیل به تجربه و دانش فراوانی نیاز است، اما گاهی اوقات می‌توان به‌سادگی از روی برخی نشانه‌های دیداری و شنیداری، به وجود نقص در بخش‌های فنی خودرو پی برد. به‌عنوان مثال، شنیده‌شدن صداهای غیرعادی از سمت موتور یا گیربکس، آب و روغن قاطی‌کردن، کاهش سطح روغن پیشرانه و تغییر رنگ دود اگزوز، می‌توانند نشانه‌هایی دال بر وجود ایراد فنی مجموعه پیشرانه خودرو باشند.

دنبال خودروی کارکرده/دست دوم هستید؟ وارد نمایشگاه خودروهای کارشناسی شده ما شوید. اینجا بهترین پیشنهاد‌هارو برات داریم.

در این میان، تغییر رنگ دود اگزوز یکی از بارزترین و راحت‌ترین راه‌های تشخیص عیب موتور اتومبیل به شمار می‌رود. در حالت عادی، اصولا گازهای خروجی از اگزوز خودروهای جدید باید بدون‌رنگ باشد؛ اما در وضعیت غیرعادی، گازهای خروجی از اگزوز ممکن است به سه رنگ آبی، سفید یا سیاه درآیند که در این هنگام، باید فورا به فکر ارجاع خودرو به تعمیرگاه افتاد. البته خروج بخار سفیدرنگ از لوله اگزوز هنگام هوای سرد و مرطوب به‌هیچ‌وجه نشانه خرابی موتور نیست. در ادامه مطلب، به تفسیر رنگ دود خروجی از اگزوز خودرو خواهیم پرداخت؛ لطفا با ما همراه باشید.

دود آبی‌رنگ: نشانه روغن‌سوزی

اگر متوجه شدید که اگزوز اتومبیل شما در حال انتشار گازهای آبی‌رنگ به هوای محیط است، باید به فکر تعمیر روغن‌سوزی موتور خودرو باشید؛ چراکه به احتمال بسیار قوی، رینگ و پیستون اتومبیل نقص پیدا کرده و توانایی آب‌بندی محیط سیلندر را در برابر نفوذ روغن از دست داده است.

شکستگی یا خوردگی رینگ کمپرس، تغییر ابعاد پیستون یا سیلندر و نیز وجود خراش در سطح دیواره سیلندر، می‌تواند دلیل روغن‌سوزی موتور و خروج دود آبی‌رنگ از اگزوز باشد. البته خرابی کاسه‌نمدهای ساق سوپاپ هم ممکن است به روغن‌سوزی منجر شود که در این صورت، صرفا با بازشدن سرسیلندر و تعویض کامل این کاسه‌نمدها مشکل حل خواهد شد.

گفتنی است اگر دود آبی‌رنگ تنها هنگام سردبودن موتور از اگزوز به بیرون انتشار می‌یابد و پس از گرم‌شدن پیشرانه دیگر‌قابل مشاهده نباشد، می‌شود پی برد که صرفا کاسه‌نمدهای ساق سوپاپ ایراد پیدا کرده‌اند و خوشبختانه رینگ و پیستون‌ها سالم هستند.

به هر حال، خروج دود آبی‌رنگ از اگزوز قطعا نشانه روغن‌سوزی پیشرانه بوده و لازم است خودرو هر چه سریع‌تر به تعمیرگاه ارجاع داده شود.

دود سیاه‌رنگ: نشانه تنظیم نامناسب نسبت سوخت به هوا

هرگاه دود سیاه از اگزوز خودرو بیرون زد، باید بدانید که تعادل میان نسبت سوخت به هوا در محفظه احتراق برهم ‌خورده و درنتیجه، دود خروجی از اگزوز به رنگ سیاه درآمده است. وجود ایراد در انژکتورها، مسدودشدن ورودی هوا به موتور، کثیفی فیلتر هوا، خرابی دریچه ساسات در خودروهای کاربراتوری، وجود ایراد در سنسور اکسیژن یا سایر سنسورهای مرتبط با اندازه‌گیری فشار و جرم هوا، می‌توانند دلیل برهم‌خوردن تعادل میزان سوخت و هوای ورودی به موتور باشند.

دود سفیدرنگ: نشانه ورود مایع خنک‌کننده به محفظه احتراق

توجه داشته باشید که بخارهای سفیدرنگ خارج‌شده از لوله اگزوز هنگامی که هوا بسیار سرد و مرطوب است، کاملا عادی است و دلیل وجود ایراد در موتور خودرو به شمار نمی‌رود. اما اگر دود غلیظ سفیدرنگ را همراه با کارکرد نسبتا بد موتور و کاهش سطح مایع خنک‌کننده رادیاتور مشاهده کردید، باید بدانید که آب به هر دلیلی به درون محفظه احتراق نشت پیدا کرده و به احتمال قوی، واشر سرسیلندر سوخته است. البته وجود ترک در سرسیلندر یا بلوک موتور نیز می‌تواند دلیل نشتی آب به درون محفظه سیلندر باشد. در این هنگام، جهت جلوگیری از بروز ایرادهای اساسی در موتور، واجب است خودرو هرچه سریع‌تر جهت انجام تعمیرات به مراکز خدماتی ارجاع داده شود.

جمع‌بندی

در جمع بندی مطلب رنگ دود اگزوز نشانه چیست؟ به این می رسیم که اگر می‌خواهید موتور اتومبیل‌تان برای مدت‌های طولانی هم‌چون ساعت به کار خود ادامه دهد، واجب است به نشانه‌های خرابی آن ازجمله تغییر رنگ دود خروجی از اگزوز توجه ویژه نشان دهید.

به‌خصوص اگر رنگ دود اگزوز حالت آبی یا سفید داشته باشد، باید فورا موتور اتومبیل مورد تعمیر قرار گیرد تا از بروز ایرادات پرهزینه‌تر نظیر تعمیر کامل پیشرانه یا حتی تعویض آن پیشگیری شود. علاوه بر تغییر رنگ دود خروجی اگزوز، شنیده‌شدن هرگونه صدای ناهنجار از سمت موتور و گیربکس خودرو نیز می‌تواند نشانه بروز ایرادات بعضا ناگوار در بخش‌های فنی خودرو باشد؛ در این موارد نیز بهتر است اتومبیل هرچه سریع‌تر توسط کارشناسان ماهر و زبده مورد بررسی قرار بگیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.