رسانه خبری این تیتر

رژیم غذایی سالم‌تر با مصرف پروتئین بیشتر

طبق تحقیق دانشگاه راتگرز آمریکا، خوردن نسبت بیشتری از پروتئین در رژیم غذایی منجر به انتخاب بهتر مواد غذایی می‌شود و به جلوگیری از کاهش توده عضلانی کمک می‌کند.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا،‌ تجزیه و تحلیل داده‌های تلفیقی از چندین آزمایش‌ کاهش وزن انجام‌شده در راتگرز نشان می‌دهد که افزایش مقدار پروتئین حتی اندک، از ۱۸ درصد غذای دریافتی یک فرد به ۲۰ درصد، تاثیر قابل‌توجهی بر کیفیت انتخاب‌های غذایی شخص دارد.

بیشتر بخوانید:

سو شیپز، محقق این تحقیق و استاد علوم تغذیه در دانشکده علوم زیست‌محیطی و زیستی راتگرز (SEBS) گفت: تا حدودی قابل‌توجه است که جذب پروتئین خود انتخابی و کمی بیشتر در رژیم غذایی با جذب بیشتر سبزیجات سبز رنگ و کاهش جذب غلات تصفیه شده و شکر افزوده همراه است. به هرحال، این به‌راستی همان چیزی است که ما پیدا کردیم.

علاوه بر این، محققان دریافتند مصرف به نسبت بالاتر پروتئین مزیت دیگری برای رژیم گیرندگان به‌همراه دارد، کاهش از دست دادن توده بدون چربی که اغلب با کاهش وزن همراه است.

رژیم‌های کاهش وزن که از محدودیت کالری استفاده می‌کنند اغلب می‌توانند رژیم‌گیرندگان را به کاهش مصرف غذاهای سالم که حاوی ریزمغذی‌هایی مانند آهن و روی هستند تشویق کنند. به گفته محققان، مصرف سطوح بالاتر پروتئین اغلب با نتایج سالم‌تری همراه است اما هنوز ارتباط بین مصرف پروتئین و کیفیت رژیم غذایی به درستی درک نشده است.

آنا اوگیلوی، یکی از محققان این تحقیق و دانشجوی دکترا در دپارتمان علوم تغذیه در دانشکده علوم زیست‌محیطی و زیستی راتگرز می‌گوید: تاثیر پروتئین رژیمی که توسط خود فرد انتخاب می‌شود بر کیفیت رژیم غذایی پیش از این مورد بررسی قرار نگرفته بود. بررسی ارتباط بین مصرف پروتئین و کیفیت رژیم بسیار مهم است زیرا کیفیت رژیم غذایی اغلب در ایالات‌متحده کمتر از حد مطلوب است و رژیم‌های کاهش وزن با پروتئین بالاتر محبوب هستند.

داده‌ها، حاصل تحقیق بر روی بیش از ۲۰۰ مرد و زن شرکت‌کننده در کارآزمایی‌های بالینی در راتگرز است که توسط موسسه ملی بهداشت در دو دهه گذشته تامین شده بود. تجزیه و تحلیل سوابق غذا و کیفیت رژیم غذایی برای این تحقیق توسط موسسه پیشرفت علوم غذایی و تغذیه در واشنگتن دی سی تامین شد. شرکت‌کنندگان بین ۲۴ تا ۷۵ سال داشتند و شاخص توده بدنی آنان ثبت شد تا آنان را به دو گروه تحت عنوان اضافه وزن یا چاق طبقه‌بندی کنند. همه شرکت‌کنندگان تشویق شدند تا با پیروی از یک رژیم غذایی با کسر ۵۰۰ کالری، وزن خود را کاهش دهند و به‌طور منظم طی یک دوره ۶ ماهه، پشتیبانی تغذیه و مشاوره شوند.

به شرکت‌کنندگان توصیه‌های تغذیه‌ای بر اساس دستورالعمل‌های آکادمی تغذیه و رژیم غذایی و انجمن دیابت آمریکا داده شد. آنان تشویق شدند که ۱۸ درصد از کالری دریافتی خود را به پروتئین بدون چربی، مانند مرغ، گوشت قرمز فرآوری نشده، ماهی، حبوبات و لبنیات اختصاص دهند و تعادل کالری خود را صرف میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل کنند. آنان از مصرف چربی‌های اشباع، غلات تصفیه شده، شکر و نمک منع شدند.

شرکت‌کنندگان سوابق غذایی را با جزییات ثبت کردند و محققان کیفیت رژیم غذایی، دسته‌بندی‌های خاص غذاهای مصرف‌شده، نسبت‌ها و منابع خاص پروتئین را تجزیه و تحلیل کردند.

شرکت‌کنندگانی که مصرف پروتئین خود را خودشان انتخاب کردند سپس توسط محققان به دو گروه با پروتئین کمتر به ازای ۱۸ درصد کالری کلی از پروتئین یا گروهی با پروتئین بالاتر به ازای ۲۰ درصد از کل غذای دریافتی از پروتئین مشخص شدند.

نتایج این تحقیق نشان می‌دهد:

  • هر دو گروه کم پروتئین و پر پروتئین، وزن یکسانی را از دست دادند، حدود ۵درصد از وزن بدنشان در طول ۶ ماه.
  • افراد گروه با پروتئین بالاتر ترکیبی از غذاهای سالم‌تر را برای خوردن انتخاب کردند.
  • افراد گروه با پروتئین بالا به‌طور خاص مصرف سبزیجات سبز را افزایش دادند و قند و غلات تصفیه شده را کاهش دادند.
  • افراد گروهی که پروتئین بالاتری داشتند بهتر می‌توانستند توده عضلانی بدون چربی خود را حفظ کنند.

یافته‌های این تحقیق در مجله پزشکی Obesity منتشر شد.

اینجا 250*970
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.