رسانه خبری اینتیتر
این تیتر کمینه ترین رسانه خبری ایران

سنگ اندازی ایلان ماسک جلوی پای گوگل برای خرید DeepMind | ماجرا چیست؟

در بیوگرافی آینده ایلان ماسک به ملاقات او با لری پیج در سال ۲۰۱۳ اشاره شده که آن‌ها بر سر هوش مصنوعی اختلاف داشته‌اند.

به گزارش اینتیتر به نقل از دیجیاتو، گوگل در سال ۲۰۱۴ شرکت DeepMind که در زمینه هوش مصنوعی تخصص دارد. حالا در گزارشی گفته شده که ایلان ماسک در آن زمان تلاش کرده تا از این خرید جلوگیری کند و خود او قصد داشته تا این شرکت هوش مصنوعی را بخرد.

به گزارش اینسایدر، «والتر آیزاکسون»، نویسنده‌ای که برای نوشتن زندگی‌نامه ماسک به مدت سه سال با او همکاری کرده است، در بیوگرافی آینده این میلیاردر در این رابطه توضیح داده است. این کتاب قرار است در تاریخ ۱۲ سپتامبر (۲۱ شهریورماه) منتشر شود و بخش‌هایی از آن در نشریات مختلف منتشر شده است.

به گفته ایزاکسون، دلیل مخالفت ماسک با خرید DeepMind توسط گوگل، بی‌اعتمادی او نسبت به مدیرعامل وقت گوگل، یعنی «لری پیج» و دیدگاه‌های او نسبت به هوش مصنوعی بوده است. او به ملاقات ماسک و پیج در سال ۲۰۱۳ و جشن تولد مدیرعامل تسلا اشاره کرده است، جایی که آن‌ها در مورد احتمال جایگزینی هوش مصنوعی با انسان‌ها اختلاف نظر داشته‌اند.

در طول این ملاقات، پیج از ماسک به عنوان یک «گونه‌پرست» یاد کرده است، یعنی فردی که طرفدار گونه خود است و در مقابل، ایلان از موضع خود دفاع کرد و گفت: «بله، من طرفدار انسان هستم و بشریت را دوست دارم».

ظاهراً پیج عقیده داشته است که تفاوت بین انسان و ماشین‌ها اهمیت چندان زیادی ندارد و اگر هوش ماشین‌ها از انسان‌ها پیشی بگیرد، می‌توانند مراحل بعدی تکامل را نشان دهند.

پس از این ملاقات، ماسک در همان سال ۲۰۱۳ با «دمیس حسابیس»، یکی از بنیانگذاران DeepMind نیز تماس گرفت و سعی کرد تا او را متقاعد کند که قرارداد گوگل را نپذیرد. همانطور که ایزاکسون در این کتاب یاد کرده، ماسک به حسابیس گفته است:

«آینده هوش مصنوعی نباید توسط لری کنترل شود.»

ماسک علاوه بر این تلاش کرد تا همراه با «لوک نوسک»، یکی از بنیاگذاران PayPal، شرکت DeepMind را خریداری کند. با این حال، گوگل در سال ۲۰۱۴ این شرکت را به قیمت ۵۰۰ میلیون دلار خریداری کرد.

در این کتاب همچنین جزئیاتی از ملاقات محرمانه ایلان ماسک و پاراگ آگراوال، مدیرعامل قبلی توییتر در سال ۲۰۲۲ فاش شده بود.

این تیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.