رسانه خبری اینتیتر
این تیتر کمینه ترین رسانه خبری ایران

فوری | اولتیماتوم مجلس برای همسان سازی حقوق بازنشستگان | آغاز واریز ۲۵ درصد باقی مانده همسان سازی حقوق بازنشستگان

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر نماینده بجنورد، از کمیسیون تلفیق برنامه هفتم درخواست کرد تا به بحث تعیین تکلیف همسان سازی حقوق بازنشستگان در لایحه برنامه هفتم توسعه توجه لازم را داشته باشند.

به گزارش اینتیتر به نقل از اندیشه معاصر، محمد وحیدی در تذکری شفاهی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی لایحه برنامه هفتم توسعه بیان کرد: امروز همسان سازی حقوق بازنشستگان لشگری و کشوری مطالبه مهم جامعه است. از آنجا که در لایحه دولت این موضوع دیده نشده بود، در پیشنهادات الحاقی نمایندگان که اکنون به کمیسیون تلفیق ارجاع شده است پیش بینی شده بود اما در جلسه شب گذشته کمیسیون تلفیق، اجازه بررسی پیشنهاد آقای آصفری برای همسان سازی حقوق بازنشستگان در کمیسیون تلفیق داده نشده است، اگر در کمیسیون تلفیق نیز به این موضوع پرداخته نشود پس در کجا باید این موضوع مورد بررسی قرار گیرد؟

وی در ادامه اظهار کرد: موضوع همسان سازی حقوق بازنشستگان یک امتحان بزرگ برای مجلس شورای اسلامی و دولت است. در دولت قبل علی‌رغم این‌که در قانون برنامه ششم توسعه این موضوع تکلیف شده بود به آن عمل نشده بود اما در پایان دولت گذشته لایحه‌ای برای همسان سازی حقوق بازنشستگان به مجلس شورای اسلامی آمد اما دولت کنونی آن را پس گرفت تا اصلاح کند و سپس به مجلس ارائه کند.

وی ادامه داد: بازنشستگان صاحبان اصلی نظام و انقلاب هستند، این افراد در دوران دفاع مقدس نقش داشتند و در دستگاه‌های مختلف کار کردند. در این شرایط اقتصادی ما باید به وضعیت آنها توجه کنیم. انتظار می‌رود در کمیسیون تلفیق بحث مربوط به همسان سازی حقوق بازنشستگان با حضور نماینده دولت در لایحه برنامه هفتم توسعه دیده شود.

مجتبی ذوالنور که اداره جلسه علنی مجلس شورای اسلامی را برعهده داشت در پاسخ به تذکر وحیدی بیان کرد: تذکر شما در خصوص حل مشکل بازنشستگان درست است. در برنامه ششم توسعه، مجلس به دولت تکلیف کرد تا در این موضوع گام بردارد اما در اجرا و عملی شدن همسان سازی حقوق بازنشستگان کوتاهی شد. اینجا هم جای جبران هم وجود دارد.

وی در ادامه اظهار کرد: بنده از اعضای کمیسیون تلفیق، رئیس کمیسیون تلفیق و دوستان در دولت تقاضا می‌کنم که کمک کرده و در جریان رسیدگی به مواد الحاقی در کمیسیون تلفیق این مشکل را حل کند.

اجرای قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان پیگیری می‌شود

رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: اجرای قانون همسان سازی حقوق معلمان بازنشسته با شاغلین جزو برنامه‌های مهمی است که در برنامه هفتم توسعه پیگیری می‌شود.

حمیدرضا حاجی بابایی در یادواره ۱۲۴ شهید فرهنگی استان یزد افزود: اجرای قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان در قالب برنامه هفتم توسعه جزو خواست نمایندگان مجلس است.

وی به اهمیت ارتقای بیشتر جایگاه فرهنگیان در جامعه اسلامی با همکاری و همراهی دولت و مجلس در عرصه‌های مختلف با تحقق مطالبات آنها و همکاری و پیگیری سایر مسئولان به عنوان یک ضرورت تاکید کرد.

ماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس با اشاره به مواد الحاقی ۱۹ و ۲۰ لایحه برنامه هفتم توسعه که مربوط به همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و نظام پرداخت کارکنان است، گفت: در حال حاضر مباحثی همچون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و نظام پرداخت کارکنان در دستور کار کمیسیون تلفیق قرار دارد و خواهش می‌کنیم دوستان ما اجازه ندهند که این مواد الحاقی حذف شود.

نمایندگان اجازه حذف موضوعاتی همچون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در برنامه هفتم را ندهند

سیدکاظم دلخوش اباتری در نشست علنی نوبت عصر (سه‌‌شنبه، ۴ مهرماه) مجلس شورای اسلامی طی تذکری در جریان بررسی لایحه برنامه هفتم توسعه در صحن علنی مجلس گفت: دو ماده الحاقی ۱۹ و ۲۰ به لایحه برنامه هفتم توسعه باید به درستی مورد بررسی قرار گیرد.

نماینده مردم صومعه سرا در مجلس ادامه داد: این دو ماده در دستور کار کمیسیون تلفیق قرار دارد و ظاهراً این طور که به نظر می‌رسد احتمال دارد کمیسیون تلفیق این مواد الحاقی را حذف کند البته باید گفت که این موضوعات، موضوعات بسیار مهمی است و از جمله خواسته‌های نمایندگان است.

وی با اشاره به ماده الحاقی ۱۹ افزود: در این ماده الحاقی اشاره شده به منظور رعایت عدالت در پرداخت دولت مجاز است در چارچوب قوانین نسبت به اصلاح نظام پرداخت کارکنان شرکت‌های دولتی، موسسات، نهادهای عمومی غیردولتی و بازنشستگان و مستمری‌بگیران اقدام کند. عدالت پرداخت در این موضوع همانند ماده ۳۰ است و به متناسب‌سازی و همسان‌سازی اشاره دارد.

دلخوش اباتری با اشاره به ماده الحاقی ۲۰گفت: این ماده هم مربوط به حقوق مستمری‌ بازنشستگان است که همراه با ماده ۲۵ آمده است و به تورم اشاره دارد. همچنین در این بخش موضوع بیمه تکمیلی و ماده ۸۵ مطرح است. در حال حاضر مباحثی همچون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و نظام پرداخت کارکنان دولت در دستور کار کمیسیون تلفیق قرار دارد و خواهش می‌کنیم دوستان ما اجازه ندهند که این مواد الحاقی حذف شود.

عبدالرضا مصری که ریاست جلسه را برعهده داشت در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: از همکاران تقاضا داریم خارج از دستور تذکر و اخطار ندهند چرا که فرصت لازم را نداریم تا به این امور رسیدگی کنیم.

این تیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.