مایکروسافت: برنامه Windows Copilot خطری برای کاربران ندارد

مایکروسافت به‌طور ناخواسته برنامه‌ای به نام Windows Copilot را روی برخی از دستگاه‌های ویندوز نصب کرده که باعث نگرانی برخی از کاربران شده است.

به گزارش اینتیتر به نقل از تک‌ناک، در اوایل ماه مارس، مایکروسافت به‌روز‌رسانی جدیدی برای مرورگر Edge منتشر کرد که حتی در سیستم‌هایی با رم زیاد به خطاهای کمبود حافظه (OOM) منجر می‌شد. این شرکت مجبور شد این به‌روزرسانی را متوقف کند و بعداً توضیح دهد که این خطاها ناشی از یکی از ویژگی‌های در حال حذف ویندوز دیفندر بوده است.

نئووین می‌نویسد که کمتر از یک ماه بعد، به‌روزرسانی معیوب دیگری به Edge رسید و این بار ورودی ۸ کیلوبایتی از Microsoft Copilot در فهرست برنامه‌های نصب‌شده‌ ویندوز ۱۱ کشف شد. بازهم زمانی‌که رسانه‌ها، از‌جمله نئووین شروع به گزارش درباره آن کردند، این به‌روزرسانی متوقف شد.

این مورد دیگری از آن تغییرات اعلام‌نشده‌ای بود که مایکروسافت به‌طور مخفیانه اعمال کرد؛ مانند «درایور UCPD» جدید که هک‌های رجیستری مرتبط با انتخاب برنامه‌های پیش‌فرض را مسدود می‌کند.

مایکروسافت اکنون تأیید کرده که این مشکل به نوعی باگ مرتبط بوده است. همچنین، اضافه کرده است که این برنامه بی‌خطر است؛ زیرا هیچ کدی را در پس‌زمینه اجرا و داده‌ای از کاربر جمع‌آوری نمی‌کند. ردموندی‌ها در وب‌سایت خود درباره این باگ توضیح می‌دهند:

به‌روزرسانی‌های مرورگر Edge نسخه ۱۲۳/۰/۲۴۲۰/۶۵ به‌بعد که از ۲۸ مارس ۲۰۲۴ منتشر شده‌اند، ممکن است به‌اشتباه پکیج جدیدی (MSIX) به نام «ارائه‌دهنده چت مایکروسافت برای Copilot در ویندوز» را روی دستگاه‌های ویندوزی نصب کنند. در‌نتیجه‌ این اتفاق، ممکن است برنامه Microsoft Copilot در فهرست برنامه‌های نصب‌شده در منو تنظیمات ظاهر شود.

توجه به این نکته ضروری است که «ارائه‌دهنده چت مایکروسافت برای Copilot در ویندوز» کد یا فرایندی را اجرا و به‌هیچ‌وجه داده‌های دستگاه یا محیط را جمع‌آوری و تجزیه‌و‌تحلیل نمی‌کند یا انتقال نمی‌دهد.

این پکیج برای آماده‌سازی برخی از دستگاه‌های ویندوزی برای فعال‌سازی Copilot در آینده در نظر گرفته شده و برای همه دستگاه‌ها در نظر گرفته نشده است. اگرچه این جزء می‌تواند باعث شود برنامه Microsoft Copilot به‌عنوان بخشی از برنامه‌های نصب‌شده نشان داده شود، Microsoft Copilot را به‌طور کامل نصب یا فعال نمی‌کند.

به‌عنوان بخشی از راه‌حل آینده برای این مشکل، جزء «ارائه‌دهنده چت مایکروسافت برای Copilot در ویندوز» از دستگاه‌هایی حذف خواهد شد که قرار نیست Microsoft Copilot در آن‌ها فعال یا نصب شود. این شامل اکثر دستگاه‌های Windows Server می‌شود.

در‌صورت درست‌بودن، این خبر خوشحال‌کننده‌ای است؛ به‌خصوص با‌توجه‌به رویدادهای اخیر درباره ویندوز ۱۱ و معرفی تبلیغات و پیشنهاد‌های بیشتر در منو استارت که باعث شد مدیر سابق بخش تجربه کاربری (UX) ویندوز ناامیدی خود را از این موضوع ابراز کند. این خبر درست زمانی منتشر شد که یکی از مهندسان سابق مایکروسافت عملکرد ضعیف ویندوز ۱۱ را به باد انتقاد گرفت. با‌این‌حال، مایکروسافت در‌حال‌حاضر در حال آزمایش تبلیغات بیشتر برای Copilot درون مرورگر Edge است.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.