رسانه خبری اینتیتر
این تیتر کمینه ترین رسانه خبری ایران

واکنش آمریکا به تصویب قطعنامه پارلمان اروپا علیه سپاه چه بود؟

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به تصویب قطعنامه خصمانه پارلمان اروپا علیه ایران و سپاه، تلویحا از این اقدام حمایت کرد و گفت که موضع واشنگتن درباره سپاه مشخص است.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایرنا، ودانت پاتل معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی گفت: ما از قطعنامه پارلمان اروپا در خصوص سپاه مطلع هستیم و موضع ایالات متحده در خصوص سپاه مشخص بوده است.

این مقام وزارت خارجه آمریکا با بیان اینکه سپاه نهادی است که بیشترین تحریم ها را از سوی آمریکا دریافت کرده است، در تداوم ادعاها افزود: ما همچنین تعداد زیادی از رهبران سپاه را که در ارتکاب به تروریسم نقش دارند، تحریم کرده ایم.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اضافه کرد: در نهایت این به کشورها و اتحادیه اروپا بستگی دارد تا با توجه به منافع خود تصمیم گیری کنند. ما پیش از این، از تحریم مقامات سپاه فعال در زمینه پهپاد از سوی اروپا استقبال کرده بودیم.

ودانت پاتل با بیان اینکه واشنگتن در موارد مختلف با متحدان خود مشورت می کند، ادعا کرد: این مشورت در خصوص رویکرد متحد در مقابل فعالیت های مخرب و بی ثبات کننده حکومت ایران انجام می شود. بسیاری از این مشورت ها خصوصی هستند و موضع آمریکا در قبال سپاه کاملا مشخص است.

وی بار دیگر گفت که مدتی است به صراحت اعلام کرده ایم برجام در دستور کار قرار ندارد و با تکرار ادعاها مدعی شد ایرانی ها فرصت را از بین بردند.

نمایندگان پارلمان اروپا روز پنجشنبه در تداوم اتخاذ مواضع مداخله‌جویانه در امور داخلی ایران، به یک گزارش ادعایی درباره حوادث اخیر که در آن درخواست نامتعارف افزودن نام سپاه پاسداران به آنچه “فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی اتحادیه اروپا” نامیده، مطرح شده است، رای دادند.

به گزارش ایرنا، در گزارش موسوم به «پاسخ اتحادیه اروپا به تظاهرات‌ها و اعدام‌ها در ایران» ادعاهایی علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درخصوص حوادث اخیر و ادعای مشارکت تسلیحاتی با روسیه در جنگ اوکراین، مطرح و در بدعتی خطرناک از شورای اروپا تقاضا شده بود که نام این نهاد رسمی نظامی ایران را به فهرست موسوم به گروه‌های تروریستی اضافه کند.

طرح افزودن نام سپاه به فهرست گروه‌های تروریستی از سوی آنا فوتیگا، قانونگذار محافظه کار لهستانی پارلمان اروپا پیشنهاد و در جریان رای‌گیری روز چهارشنبه درقالب متمم به گزارش یادشده،اضافه شد. در این متمم از شورای اروپا خواسته شده که سپاه پاسداران و نیروهای فرعی آن را از جمله نیروهای بسیج و نیروی قدس سپاه در فهرست افراد، گروه‌ها و نهادهای درگیر در اقدامات تروریستی (فهرست تروریستی اتحادیه اروپا) قرار گیرند.

پاتل درباره سفر جیک سالیوان به سرزمین های اشغالی نیز گفت: آمریکا به تامین امنیت اسرائیل و مقابله با چالش های منطقه ای از جمله تهدیدات از سوی ایران و دستیابی به پیشرفت در عادی سازی روابط اسرائیل و کشورهای عرب منطقه متعهد است.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین مدعی شد: اقدامات بی ثبات کننده ایران که آخرین مورد آن کمک نظامی و ارائه پهپاد به روسیه است نه تنها برای جهان بلکه برای اسرائیل و سایر کشورهای منطقه بسیار بی ثبات کننده است.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به اظهارات حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران مبنی بر عدم به رسمیت شناخته نشدن جدایی کریمه، لوهانسک و دونتسک از سوی ایران با تکرار ادعاها گفت: ما با این اظهارات که کریمه و تمام مناطق الحاقی دیگر از سوی روسیه متعلق به اوکراین است موافقیم اما با ارسال پهپاد های مرگبار به روسیه از سوی ایران مخالفیم.

وی مدعی شد: این پهپاد ها به روسیه این امکان را می دهد تا علیه زیرساخت های غیرنظامی و انرژی اوکراین عملیات انجام دهد تا به جنگ غیرقانونی خود علیه اوکراین و نقض آشکار حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور ادامه دهد.

حسین امیرعبداللهیان در گفت‌وگو با شبکه تی‌آرتی ترکیه با بیان اینکه جمهوری اسلامی حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها را در چارچوب حقوق بین‌الملل به رسمیت می شناسد، گفته است: به ‌رغم روابط ممتاز تهران و مسکو، ما جدا شدن کریمه از اوکراین را به رسمیت نشناختیم. همچنین جدا شدن لوهانسک و دونتسک از اوکراین را به رسمیت نشناختیم. به دلیل اینکه بر اصول ثابت خودمان در سیاست خارجی تاکید داریم. وقتی می‌گوییم جنگ در اوکراین راه‌حل نیست، این را به عنوان سیاست اصولی باور داریم و بر آن تکیه می‌کنیم.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.