رسانه خبری اینتیتر
این تیتر کمینه ترین رسانه خبری ایران

پیش بینی بورس فردا ۲۵ تیر ۱۴۰۲

از آنجا که در نیمه دوم شاهد برگشت قیمت سهام به محدوده‌های منفی بودیم، احتمالا بورس فردا هم روزی منفی را سپری کند، اما قدرت این عرضه‌ها همچون هفته گذشته نخواهد بود و تعادل بیشتری را می‌توانیم شاهد باشیم.

به گزارش اینتیتر به نقل از فرارو، بورس امروز در حالی کار خود را آغاز کرد که یک هفته بسیار سخت را پشت سر گذاشته بود و بسیاری از نماد‌ها حتی تا ۱۵ درصد از قیمت خود را از دست داده بودند و سایه چالش‌های ایجاد شده همچنان بر سر معاملات بازار سهام سنگینی می‌کند. با وجود اینکه بازار امروز بنا به دلایلی توانست در ابتدا رنگ سبز به خود بگیرد و با افزایش نماگر‌های اصلی خود مواجه شود، روند معاملات همچنان بسیار کم‌رمق و با ارزش پایین به کار خود ادامه داد به طوری که شاخص کل بورس در نهایت به محدوده منفی وارد شد. شاخص کل بورس طی معاملات روز جاری با یک کاهش ۰.۰۲ درصدی همراه شد و به محدوده ۲.۰۷ میلیون واحدی رسید و از سمت دیگر شاخص هم‌وزن نیز با وجود عقب‌گرد، با یک رشد ۰.۴۵ درصدی به کار خود پایان داد. ارزش معاملات، اما همانطور که اشاره شد در سطوح پایینی باقی ماند و با رسیدن به کف ۵ ماهه، عدد ۴۹۳۴ میلیارد تومانی را به ثبت رساند که با یک خروج پول ۳۰۵ میلیارد تومانی همراه بود.

اتفاقات رخ داده برای بورس تهران طی هفته‌های گذشته به قدری برای بازار سنگین بوده که همچنان اهالی بازار سرمایه را در شوک و تردید فرو برده و روند معاملات به خوبی نشان می‌دهد که چه در روز‌های منفی و چه در روز‌های مثبت، تمایل برای فعالیت بسیار پایین است و اکثر افراد ترجیح می‌دهند که فعلا یا نظاره‌گر باشند و یا تا مشخص شدن وضعیت کلی بازار سهام خود را به فروش برسانند. با این حال، اما این هفته می‌تواند تا حدی روند بازار را به سمت اعداد مثبت هدایت کنند که در ادامه با نگاهی به آنچه پیش روست و همچنین وضعیت تکنیکالی شاخص کل، به پیش بینی بورس فردا خواهیم پرداخت.

هفته مجامع و گزارش‌های فصلی

از محرک‌های مهمی که می‌توانند بورس تهران در هفته جاری را با رنگ سبز همراه کنند، آخرین فرصت برای برگزاری مجامع عمومی سالیانه شرکت‌ها و همچنین انتشار گزارش‌های فصل بهار است. از آنجا که بورس تهران طی سالیان گذشته همواره به صورت سنتی در فصل مجامع با افزایش تقاضا همراه می‌شود، انتظار می‌رود که در هفته جاری نیز اگرچه با قدرت کمتر نسبت به سال‌های گذشته، اما بتواند بهبودی را در معاملات برخی شرکت‌ها که چشم‌انداز بهتری از لحاظ تقسیم سودآوری و خبری دارند، تجربه کند. از سمت دیگر انتشار گزارش‌های فصل بهار نیز می‌تواند به عنوان محرکی برای افزایش تقاضای برخی نماد‌ها باشد. از آنجا که پیش بینی می‌شود بسیاری از شرکت‌ها، گزارش‌های خوبی از عملکرد سه ماهه ابتدایی خود منتشر کنند، هم‌افزایی این دو اتفاق می‌تواند منجر به برگشت خریداران به معاملات شود.

حضور پررنگ بی‌اعتمادی در بورس

افزایش بی‌اعتمادی به دولت و سیاستگذار در دو ماه گذشته و درحالی که بهبود شرایط بازار از ابتدای اسفندماه توانسته بود اندکی از اعتماد از دست رفته طی سه سال گذشته را پس بگیرد، روز‌های معاملاتی بورس تهران را اغلب با رنگ سرخ همراه کرده است. از سمت دیگر وجود ابهامات زیاد و شرایط عدم اطمینان در وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور موجب شده است تا سرمایه‌گذاران تمایل کمتری برای خرید سهام از خود نشان بدهند.

تصمیمات خلق‌الساعه‌ای همچون افزایش نرخ خوراک پتروشیمی‌ها و یا نامه‌ای که هفته گذشته پالایشگاه اصفهان در رابطه با لغو سود شناسایی شده از محل کارمزد و و بهره تبدیل ارز صادرات سنوات ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۰ منتشر کرد، نشان می‌دهد که در سطح سیاستگذاری اقتصادی کشور شرایط به گونه‌ای در حال پیگیری است که تحلیلگران مالی نمی‌توانند به راحتی متغیر‌های اثرگذار بر بازار سهام را پیش بینی کنند و همین موضوع اجازه تحلیل و خرید سهام را از آن‌ها گرفته است.

ناکامی تلاش تکنیکالی بورس برای صعود

ثبت کندل‌های منفی در روز‌های گذشته به خصوص در روز چهارشنبه، علی‌رغم شکست حمایتی که در سقف سال ۹۹ ایجاد شده بود، نسبت فیبوناچی ۳۸ درصدی در محدوده ۲.۰۸ میلیون واحد را نیز پشت سر گذاشت و اکنون در شرایط سخت‌تری قرار دارد. این موضوع باعث می‌شود که در میان مدت شرایط برای ادامه مسیر بازار چشم‌انداز مناسبی نداشته و نقطه احتمالی برگشت بورس به مدار صعودی از حمایت بعدی در ۱.۹۷ میلیون واحدی (با احتمال بالایی از نقطه‌ای که با رنگ زرد مشخص شده) باشد. با این حال، اما برای بورس امروز نشانه‌هایی از برگشت موقت وجود داشت که شاید بخشی از رنگ سبز ابتدای بازار نیز به همین واسطه بود. با این حال، اما به نظر می‌رسد که حمایت کوچک حال حاضر شاخص کل نتواند قدرت چندانی در جلوگیری از کاهش بازار داشته باشد.

پیش بینی بورس فردا

با توجه به تمامی نکات ذکر شده در بالا و از آنجا که در نیمه دوم شاهد برگشت قیمت سهام به محدوده‌های منفی بودیم، احتمالا بورس فردا هم روزی منفی را سپری کند، اما قدرت این عرضه‌ها همچون هفته گذشته نخواهد بود و تعادل بیشتری را می‌توانیم شاهد باشیم.

این تیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.