پیش‌ بینی بورس چهارشنبه ۱۴ دی ۱۴۰۱

شاخص کل بورس امروز صعود و نزول داشت و کانال یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد را مجددا فتح کرد و متاسفانه آن را از داست داد و با افت ۱۹۳۱ واحد به کانال یک میلیون و ۵۹۱ هزار واحدی رسید. بازار سرمایه فردا در آخرین روز معاملاتی هفته چگونه خواهد بود؟

به گزارش اینتیتر به فردای اقتصاد،‌ بازار بورس تهران نیمه اول معاملات امروز را خوب و مثبت آغاز کرد. اما در نهایت و در یک ساعت پایانی شاخص کل با افت همراه شد به طوری که شاخص از رشد ۹ هزار واحدی به افت هزار واحدی رسید. شاخص کل بورس طی حرکتی رفت و برگشتی برای مدتی به بالای کانال ۱.۶ میلیون واحدی رسید، اما در نهایت با کاهش ۰.۱۲ درصدی مواجه شد و در ارتفاع یک میلیون و ۵۹۱ هزار واحدی قرار گرفت. در سمت دیگر، اما شاخص هم‌وزن با وجود افزایش عرضه‌ها، توانست خود را در محدوده مثبت حفظ کند و بازدهی ۰.۴۸ درصدی را به ثبت برساند. در این میان ارزش معاملات خرد سهام عدد ۹۸۳۰ میلیارد تومان را ثبت کرد و شاهد خروج ۳۳۳ میلیارد تومانی سرمایه کد‌های حقیقی بودیم.

در جریان معاملات امروز سه‌شنبه ۱۳ دی ماه ۱۴۰۱ در بورس تهران نماد‌های فولاد، فملی، کگل و نوری از جمله نماد‌هایی محسوب می‌شدند که تأثیر منفی بسزایی بر روی شاخص بورس تهران داشتند. اما در مقابل نماد‌های گروه خودرویی از جمله ایران خودرو و نماد شرکت سایپا به عنوان تاثیرگذران بازار مثبت امروز بشمار می‌رفتند.

نوسان شاخص بورس در مرز ۱.۶ میلیونی

شاخص کل بورس در هفته گذشته با عملکرد کم‌نظیری که از خود به نمایش گذاشته بود، توانست پس از گذشته ۲.۵ سال، مقاومت ۱.۶ میلیون واحدی را پشت سر بگذارد و به بالای آن صعود کند اما اتفاقات دو روز اخیر، اجازه تثبیت در این کانال را به بورس تهران نداد تا بار دیگر شاهد برگشت به زیر این مرز سخت باشیم. نگاهی به وضعیت تکنیکالی شاخص بورس نشان می‌دهد که این نماگر در حال حاضر در محدوده حساسی قرار دارد و باید دید که در روزهای آتی چه چیزی در انتظار سهام خواهد بود. اگر محدوده ۱.۵۸ میلیون واحدی به سمت پایین شکسته شود، می‌توان انتظار کاهشی تا حوالی ۱.۵۳ میلیون واحدی داشت اما در صورت تداوم روند صعودی، اگر بار دیگر تقاضا بتواند بر عرضه‌های غلبه کند و شاخص بورس کانال ۱.۶ میلیون واحدی را پس بگیرد و از مقاومت ۱.۶۱ میلیون واحدی عبورس کند، می‌توان به لمس ۱.۷ میلیون واحد نیز امیدوار بود.

عوامل تاثیرگذار بر بورس این روزها

یکی از مسائلی که در حال حاضر به صورت واضحی بر وضعیت بازار سهام این روزها تاثیر می‌گذارد، ‌سیاست‌های است که بانک مرکزی با رئیس جدید خود در پیش گرفته است. محمدرضا فرزین از همان ابتدای شروع به کار خود از ثبات نرخ دلار نیما در قیمت ۲۸۵۰۰ تومان برای مدت یک سال سخن گفت.

از سمتی بحث افزایش نرخ بهره که از اواخر دوره صالح‌آبادی استارت خورده بود، به نظر می‌رسد که اکنون رنگ و بوی جدیدی به خود گرفته است. طبق خبرهای غیررسمی، نرخ سود بانکی در برخی از بانک‌های دولتی و خصوصی به بالای عدد ۲۵ درصد رسیده که نشان می‌دهد این موضوع به صورت جدی در حال رخ دادن است. افزایش نرخ سود بدون ریسک طی چند وقت اخیر از سمت کارشناسان به عنوان یکی از اصلی‌ترین تهدیدهای بازار سرمایه عنوان می‌شود و می‌تواند بر روند معاملاتی بورس تهران در روزهای آینده نیز تاثیر گذار باشد.

اخبار برجامی

وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو با همتای اسرائیلی‌، ارزیابی‌ها درمورد «مرگ برجام» را تایید و اعلام کرده که مذاکرات دیگر شانس موفقیت ندارد. در طی این گفت‌وگو بلینکن ارزیابی جو بایدن مبنی بر اینکه برجام را نمی‌توان احیا کرد تأیید کرد، که بازتاب اظهارات افشا شده بایدن در ماه نوامبر بود که گفته بود «توافق مرده است».

اخبار ارزی

امروز خبرگزاری‌ها خبر پیشنهاد کانون صرافان ایرانیان برای برون رفت از نوسانات اخیر ارزی که شامل ۸ بند بود را منتشر کردند. این بسته پیشنهادی برای محمدرضا فرزین رئیس کل بانک مرکزی بود و مسئله افزایش سرمایه شرکت‌های تضامنی، استفاده از توان کلیه صرافان و خروج انحصار از دست صرافان خاص، امکان ایجاد بازار آتی فروش ارز در بازار متشکل ارزی و امکان استفاده از برنامه‌های ارزی روز دنیا برای صرافان از جمله موارد این بسته پیشنهادی بود.

اخبار خودرویی

اما ایران خودرو اعلام کرده است که هفته‌ای ۱۰ هزار دستگاه در بورس کالا عرضه می‌کند و این عرضه ها می تواند هفته‌ای دو بار صورت بگیرد.

پیش بینی بورس فردا

بنابراین پیش‌بینی می‌شود که بورس فردا نیز روندی با برتری عرضه‌ها در پیش بگیرد اما انتظار نمی‌رود که این روند نزولی از قدرت بالایی برخوردار باشد.

اکنون دیگران میخوانند

این تیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.