۳ عامل اصلی کاهش محبوبیت بایدن

یک کارشناس مسائل آمریکا با اشاره به نتایج برخی از نظرسنجی‌ها از جمله نظرسنجی اخیر CBS مبنی بر کاهش محبوبیت”جو بایدن” رییس جمهور آمریکا گفت: سه عامل موجب کاهش محبوبیت بایدن در بین مردم آمریکا از جمله دموکرات‌ها شده است.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا،‌ اسفندیار خدایی با بیان این که در انتخابات ۲۰۲۰ “جو بایدن” با ۷۵ میلیون رای، بی‌سابقه‌ترین میزان آرا در تاریخ آمریکا، وارد کاخ سفید شد و در جنجالی‌ترین انتخابات، ترامپ را شکست داد. اظهار کرد: اما امروز در ظرف کمتر از دو سال، نتایج تمام نظرسنجی­‌ها از پایین بودن محبوبیت او حکایت دارد. بر اساس برخی از این نظرسنجی ها ۷۵ درصد دموکرات‌ها ترجیح می­ دهند، کاندیدای حزبشان کس دیگری غیر از بایدن باشد و در همین ارتباط باید بررسی کرد چه عواملی سبب شده که رئیس جمهور آمریکا از اوج محبوبیت به نامحبوب‌ترین نقطه برسد؟

وی با بیان این که سه عامل عمده موجب کاهش محبوبیت بایدن شده است، گفت: عمیق‌تر شدن شکاف سیاسی که جامعه آمریکا را دو شقه کرده است، تداوم دعوای انتخاباتی ترامپ، عملکرد ضعیف بایدن و معاونش “کامالا هریس” که نتوانسته‌اند اعتماد مردم را جلب کنند و ورود آمریکا به جنگ اقتصادی با روسیه پس از حمله پوتین به اوکراین از جمله دلایل این موضوع است.

این کارشناس مسائل آمریکا با بیان این که برای مردم آمریکا شرایط زندگی شان به خصوص در حوزه اقتصادی از همه چیز مهمتر است، افزود : امروز تورم چند برابر شده و به بالای ۸ درصد رسیده و قیمت بنزین هم افزایش پیدا کرده است و مهمتر اینکه دولت بایدن نتوانسته پاسخ یا چشم‌انداز امیدبخشی برای جلوگیری از ادامه روند ارائه دهد.

وی با بیان این که بایدن در شرایطی دولت را از ترامپ تحویل گرفت که کرونا عرصه را بر زندگی مردم و اقتصاد آمریکا تنگ کرده بود و روزانه هزاران نفر را به کام مرگ می‌کشاند، ادامه داد: چون کرونا در آمریکا سیاسی شده بود، با وجود تلاشهای دولت بایدن بخش عظیمی از جمعیت آمریکا با واکسیناسیون و ماسک و… همراهی نکرد و تلفات بالای کرونا بیش از یک سال دیگر ادامه یافت. بسته اقتصادی کرونایی دولت بایدن شامل تزریق هزاران میلیارد دلار برای خارج کردن اقتصاد از رکود کرونایی بود، در کوتاه مدت این پولها موجب شد اقتصاد رونق بگیرد و میلیونها شغل از دست رفته احیا شوند. لکن اثرات تورمی تزریق چند تریلیون دلار به بازار، اکنون گریبان دولت بایدن را گرفته است

خدایی با بیان این که جنگ اقتصادی و تحریم روسیه نیز موجب بالا رفتن قیمت جهانی نفت و افزایش بهای بنزین در آمریکا شد و بر نرخ تورم افزود، تصریح کرد: اوایل سیاست تقابلی جسورانه بایدن در قضیه حمله روسیه به اوکراین، بازتاب خوبی در جامعه آمریکا و متحدان در عرصه بین­‌الملل داشت، اما اکنون که جنگ به درازا کشیده و چشم‌اندازی برای صلح دیده نمی‌شود و قیمت سوخت چندین برابر شده است، زمینه نومیدی و نارضایتی مردم فراهم شده است.

این کارشناس مسائل آمریکا با بیان این که در مقایسه با مسائل داخلی به خصوص اقتصاد، سیاست خارجی نقش کمرنگ‌تری در رای مردم آمریکا دارد، مگر آنکه اثر جدی بر اقتصاد و زندگی مردم داشته باشد، خاطرنشان کرد : آخرین اتفاقی که اخیراً در سیاست خارجی آمریکا رخ داد، سفر بایدن به عربستان سعودی پس از قتل فجیع خاشقجی بود، برای دموکراتها که خود را پرچمدار حقوق بشر می‌دانند، این موضوع و سفر یک سرافکندگی اخلاقی بود حال اگر این سفر دستاورد اقتصادی ارزشمندی داشت و عربستان می‌پذیرفت، تولید نفت را افزایش دهد و غیبت بخشی از نفت روسیه در بازار را جبران کند، با توجیه جنگ اقتصادی این امکان وجود داشت مسئله حقوق بشر و اخلاق را به حاشیه برد؛ اما اینطور نشد. بن سلمان استقبال چندان گرمی از بایدن نکرد و آشکارا درخواست آمریکا را رد کرد و اعلام کرد که تولید نفت را افزایش نخواهد داد در واقع باید گفت ، تنها دستاورد بایدن در این سفر ابتلا به کرونا بود.

وی با بیان این که تصویر فوق در کنار تصاویر حقارت‌آمیز فرار آمریکا از افغانستان، وجهه این ابرقدرت را در داخل و خارج خدشه‌دار کرد و نشان داد که آمریکا به آسانی پشت متحدان خود را خالی می‌کند و دولتهایی همچون عریستان که به آمریکا دل بسته‌اند باید به دنبال چین و روسیه بگردند، تصریح کرد : دولت بایدن علی‌رغم قولی که داده، نتوانسته به برجام برگردد و با تداوم غنی‌سازی ایران، هر روز احتمال توافق کاهش یافته است. پس از ترامپ، ایران امروز میزان بیشتری نفت به خصوص به چین می‌فروشد.

وی در همین ارتباط با بیان این که فشارهای مخالفان برجام در آمریکا و انفعال بایدن نگذاشته دولت بایدن با دست باز با جمهوری اسلامی معامله کند، گفت: تجاوز روسیه به اوکراین و جنگ اقتصادی، نیاز آمریکا به برجام و ورود نفت ایران به بازار را افزایش داد، لکن دولت بایدن همچنان بلاتکلیف و عاجز از اتخاذ سیاستی جامع و روشن در قبال ایران روزگار می گذراند و چشم انداز امیدبخشی ارائه نکرده است.

خدایی با تاکید بر این که این تحولات در کنار صحنه‌هایی از نبود تمرکز حواس شخص بایدن در پاسخ به سوالات خبرنگاران، صحنه زمین خوردن مکرر بایدن در بالارفتن از پله‌های هواپیما و تپق‌های او در مواجهه با سیاستمداران دنیا موجب سلب اعتماد از او شده است. اظهار کرد: چنانچه در انتخابات میان‌دوره‌ای نوامبر امسال، جمهوری‌خواهان بر کنگره مسلط شوند، فشارها بر بایدن برای کناره‌گیری از انتخابات ۲۰۲۴ و تلاش برای جایگزین کردن کاندیدای قدرتمند احتمالی دیگری که ترامپ را شکست دهد ، افزایش خواهد یافت ، البته یافتن چهره مناسب‌تر از بایدن برای انتخابات ریاست جمهوری و چهره‌سازی دموکراتها از او ، کار دشواری برای این حزب سیاسی در این فرصت کوتاه خواهد بود.

اکنون دیگران میخوانند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.