بهترین بازی‌های کوتاه که باید تجربه کنید

همه بازی های جذاب، طولانی نیستند. در ادامه می‌توانید با تعدادی از بهترین بازی های کوتاه آشنا شوید که در کمتر از ۵ ساعت به اتمام می‌رسند.

به گزارش اینتیتر به نقل از گجت نیوز، در این مطلب به معرفی بهترین بازی های کوتاه پرداخته‌ایم؛ آثاری که چندان وقت شما را نمی‌گیرند اما در عین حال خاطره انگیز و به یاد ماندنی خواهند شد.

بعضی از ژانرها، معمولا پذیرای عناوین کوتاه هستند و در عین حال، بعضی از ژانرها به دلیل ساختار و عناصری که دارند، تنها شامل آثار طولانی می‌شوند. همچنین سازنده بازی هم اهمیت دارد، بدیهی است که سازندگان مستقل و ایندی، بازی‌های کوتاه عرضه کنند زیرا شرایط و بودجه کافی برای توسعه یک اثر وسیع و طولانی را ندارند. این مسئله در رابطه با بسته‌های الحاقی هم صدق می‌کند. البته در طول این سال‌ها، بازی‌های AAA کوتاه زیادی هم داشته‌ایم که مورد انتقاد طرفداران قرار گرفته‌اند. به هر حال، کسی که ۶۰ دلار برای یک عنوان پرداخت می‌کند، انتظار دارد که حداقل بتواند او را برای مدت مناسبی سرگرم کند.

معرفی بهترین بازی های کوتاه

اگر حوصله یا زمان کافی برای تکمیل یک بازی بزرگ ۴۰ ساعته را ندارید، باید به سراغ آثاری بروید که بیش از چهار یا پنج ساعت وقت شما را نمی‌گیرند. در حال حاضر، عناوین کوتاه زیادی بر روی ایکس باکس گیم پس یا استیم وجود دارند که با قیمت‌های پایینی هم عرضه می‌شوند و بدون شک شما را سرگرم می‌کنند. ما تعدادی از آن‌ها را برای این مطلب انتخاب کرده‌ایم.

با تشکر از آمار و داده‌های سایت How Long To Beat، می‌دانیم که به پایان رساندن هر بازی، چه قدر زمان نیاز دارد. در این سایت، اطلاعات خوبی در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد، از جمله اینکه اگر بخواهید ماموریت‌های فرعی یک اثر را انجام دهید، تکمیل آن چه قدر طول می‌کشد. ما در این مقاله، میانگین زمان به دست آمده از سبک‌های مختلف بازی کردن را در نظر گرفته‌ایم. این بدین معناست که اگر بخواهید سریع‌تر بازی کنید، عناوین زیر حتی زودتر هم به پایان می‌رسند.

بازی I Love You, Colonel Sanders

مدت زمان لازم برای به اتمام رساندن: یک و نیم ساعت

یکی از عناوین سورئال و بسیار کوتاه سال ۲۰۱۹ که توسط استودیوی سای‌آپ (Psyop) ساخته شده و طرفداران زیادی دارد. این بازی شبیه ساز روابط عاشقانه، در واقع یک ابزار تبلیغاتی برای رستوران‌ها و فست‌ فودها بوده و ناشر آن هم رستوران زنجیره‌ای کی اف سی (KFC) است! این بازی مشخصا در ادامه محبوبیت عناوین شبیه ساز روابط ساخته شده تا بتواند مخاطب جذب کند. با این تفاسیر، شاید فکر کنید که با یک اثر بی‌ارزش و معمولی رو به رو هستید اما این بازی از آن چیزی که انتظار دارید، خیلی بهتر است.

بازی I Love You, Colonel Sanders از سبک گرافیک انیمه‌ای به بهترین شکل ممکن استفاده کرده و از طنز خوبی بهره می‌برد. کوتاه بودن آن نیز کمک کرده تا خسته کننده نشود و فضای بامزه‌اش را تا انتها حفظ کند. این بازی در کمتر از ۹۰ دقیقه تمام می‌شود و می‌توانید آن را به صورت رایگان از پلتفرم استیم دانلود کنید.

بازی Gone Home

مدت زمان لازم برای به اتمام رساندن: دو ساعت

گان هوم یکی از آن آثار داستانی است که بازیکنان را در یک محیط رها کرده و به آن‌ها اجازه گشت و گذار می‌دهد تا خودشان بازی را آن طور که می‌خواهند جلو ببرند. در این اثر اول شخص، در نقش یک دانشجو بازی می‌کنید که پس از یک سال دوری، به خانه بازگشته و حالا می‌بیند هیچ کدام از اعضای خانواده در خانه حضور ندارند. از این جا به بعد، همه چیز به خود شما بستگی دارد، اینکه سرنخ‌ها را پیدا کرده و رازهای بازی را کشف نمایید، از جمله اینکه خانواده شما کجاست.

بازی Gone Home دارای ریتم آرامی است اما داستان تاثیرگذار و غم انگیزی دارد و در دنیای آن غرق می‌شوید. اگر در جستجوی یک بازی پرکشش هستید که چندان هم وقت‌گیر نیست، گان هوم می‌تواند یک گزینه مناسب باشد.

بازی Jumanji: The Video Game

مدت زمان لازم برای به اتمام رساندن: دو ساعت

این بازی اکشن ماجراجویی، نسبتا محدود است؛ حتی با اینکه نام مجموعه محبوبی همچون جومانجی را یدک می‌کشد. این عنوان تنها ۴ مرحله دارد و می‌توانید آن را دو ساعته تمام کنید.

این بازی که برای تجربه چند نفره آنلاین طراحی شده، پتانسیل‌های زیادی دارد، اگر چه اثر ایده آلی نیست. اگر می‌خواهید جومانجی را به صورت ۱۰۰ درصد تکمیل نمایید، باید نزدیک به ۶ ساعت زمان صرف کنید اما انجام این کار توصیه نمی‌شود زیرا ارتقای شخصیت‌ها اهمیت زیادی ندارد و حتی خسته کننده است.

بازی Journey

مدت زمان لازم برای به اتمام رساندن: ۲ ساعت

به اعتقاد بسیاری، یکی از زیباترین و آرامش بخش ترین بازی‌های تاریخ. بازی Journey شاید زود تمام شود اما از هر نظر فوق العاده است و تا مدت‌ها در یاد باقی می‌ماند. شما با یک شخصیت ماجراجو به سفری کوتاه در بیابان‌ها می‌روید و در این مسیر، با ماجراجوهای دیگری نیز رو به رو می‌شوید. شما می‌توانید به دیگران کمک کنید اما اجازه صحبت کردن با آن‌ها را ندارید.

برای تکمیل این بازی، حداکثر ۲ ساعت زمان لازم است اما ارزشش را خواهد داشت. از موسیقی خوب بازی و جلوه‌های بصری آن نیز نمی‌توان عبور کرد. این اثر کوچک، جوایز زیادی را به خانه برد و نمونه بارز یک بازی مستقل موفق است.

بازی The Novelist

مدت زمان لازم برای به اتمام رساندن: دو و نیم ساعت

رمان نویسی به نام دن کپلِن (Dan Kaplan)، خانواده‌اش را به سفر برده تا بتواند رابطه‌اش با آن‌ها را بهتر کرده و البته عدم توانایی‌اش در نویسندگی را برطرف کند. وظیفه شما این است که خانواده او را تحت تاثیر قرار داده و آن‌ها را به مسیرهای مختلفی هدایت کنید. بازی را می‌توان از دو روش انجام داد، مدل داستانی که اطلاعات خود را با مطالعه دل نوشته‌های شخصیت‌ها بدست می‌آورید و مدل مخفی کارانه که در آن نباید دیده شوید و باید از دور، به صحبت‌های شخصیت‌ها گوش فرا دهید.

بازی The Novelist یک اثر ماجراجویی و داستان محور است که احتمالا از زود تمام شدن آن، ناراحت خواهید شد. این بازی برای پایان‌های محدود مورد انتقاد قرار گرفت اما کمتر کسی از تجربه آن پشیمان شده است.

 بازی The Stanley Parable

مدت زمان لازم برای به اتمام رساندن: دو و نیم ساعت

«داستان استنلی» در واقع یک شبیه ساز قدم زدن است که در ابتدا یکی از مادهای بازی هف لایف ۲ (Half-Life 2) بود. بازیکن باید به گشت و گذار در محیط بپردازد و یک راوی هم او را در این مسیر همراهی می‌کند و کمک حال مخاطب خواهد بود. شما می‌توانید به راهنمایی‌های راوی گوش کرده و یا از او نافرمانی کنید.

تصمیماتی که اتخاذ می‌کنید نیز به شدت تاثیرگذار هستند و مسیر داستان را تغییر می‌دهند. این بازی از ۱۰ پایان متفاوت بهره می‌برد که ارزش تکرار آن را بالا برده است. رسیدن به هر کدام از این پایان‌ها، حدود ۲ ساعت و نیم طول می‌کشد.

 بازی Among The Sleep

مدت زمان لازم برای به اتمام رساندن: دو و نیم ساعت

بازی Among The Sleep یک اثر اکشن ماجراجویی سبک بقا است که از دوربین اول شخص استفاده می‌کند و گاهی بیش از اندازه ترسناک می‌شود. شما در نقش یک کودک کم سن و سال بازی می‌کنید که در کنار خرس تدی‌اش، باید از دست هیولاها فرار کند.

شما نمی‌توانید هیولاها را شکست دهید بلکه باید پنهان شده و اجازه دهید که از کنارتان عبور کنند. این مسائل باعث شده تا این اثر بسیار تعلیق آمیز شود و استرس زیادی به مخاطب وارد نماید. می‌توانید این بازی را در کمتر از سه ساعت تمام کنید اما از هر ثانیه‌اش لذت خواهید برد.

بازی What Remains Of Edith Finch

مدت زمان لازم برای به اتمام رساندن: دو و نیم ساعت

این بازی اول شخص شما را مجبور به گشت و گذار می‌کند و خیلی زود، در مرکز داستان و فضاسازی آن قرار می‌گیرید. شما باید در خانه ایدث فنچ جستجو کرده و اطلاعاتی که می‌خواهد را بدست بیاورید. ایدث بر این باور است که یک طلسم قدیمی در حال نابودی خانواده‌اش است و باید شکسته شود.

اتفاقات بازی مخاطب را تا انتها می‌کشاند و گاهی غیرمنتظره می‌شود. بازی What Remains Of Edith Finch موفق شده برای خط داستانی‌اش جوایز زیادی به دست بیاورد و ارزش یک بار تجربه کردن را دارد.

بازی Untitled Goose Game

مدت زمان لازم برای به اتمام رساندن: سه ساعت

کسی فکرش را نمی‌کرد که اثری با محوریت یک غاز بتواند تا این اندازه سر و صدا کند و پرطرفدار ظاهر شود. اکثر عناوینی که بالاتر معرفی کردیم، بسیار جدی هستند اما اگر یک بازی کوچک بامزه می‌خواهید، این اثر تمام نیازهای شما را برطرف می‌کند. مخاطبان نقش یک غاز را بر عهده دارند و باید شهر را برهم ریخته و البته از خشم ساکنان در امان بمانند.

بازی Untitled Goose Game سرگرم کننده است و سه ساعته به اتمام می‌رسد. البته اگر می‌خواهید خودتان را به چالش بکشید و آشوب‌های تازه‌ای ایجاد کنید، می‌توانید آن را ادامه دهید.

 بازی Metal Gear Solid V: Ground Zeroes

مدت زمان لازم برای به اتمام رساندن: سه و نیم ساعت

مجموعه متال گیر همواره طولانی بوده و باید زمان زیادی برای آن صرف کرد. اما اگر می‌خواهید یک تجربه کوتاه از این مجموعه داشته باشید یا از کسانی هستید که این مجموعه اکشن مخفی کارانه را تاکنون بازی نکرده‌اند، نسخه Ground Zeroes می‌تواند راضی کننده باشد. این بازی در کمتر از چهار ساعت تمام می‌شود، البته اگر بخواهید، می‌توانید زمان بیشتری برای آن صرف کنید.

این بازی در واقع پیش درآمدی است بر نسخه اصلی و حتی می‌توان آن را یک نسخه آزمایشی توصیف کرد. اگر از هیدئو کوجیما زیاد شنیده‌اید اما پروژه‌هایش را از نزدیک ندیده‌اید، گراند زیروز می‌تواند شما را به خوبی با سبک بازی‌سازی او آشنا کند.

بازی I Am Bread

مدت زمان لازم برای به اتمام رساندن: سه و نیم ساعت

این بازی پازلی مبتنی بر فیزیک، ماجراجویی‌های یک نان را روایت می‌کند که می‌خواهد تُست شود! همانند دیگر آثار استودیوی باسا (Bossa)، این بازی هم در ژانر طنز قرار می‌گیرد و در عین حال، بسیار کوتاه است. کسانی که توانایی حل پازل بالایی دارند، این بازی را در مدت زمان کوتاه‌تری به پایان خواهند رساند.

خط داستانی اصلی بازی حدود دو ساعت و نیم، وقت شما را می‌گیرد و اگر چالش‌ها و ماموریت‌های فرعی را هم انجام دهید، نهایتا این اثر را در کمتر از چهار ساعت تمام می‌کنید.

 بازی Gris

مدت زمان لازم برای به اتمام رساندن: چهار ساعت

«گریس» اثری است که همه آن را درک می‌کنند زیرا برای روایت داستان از متن و دیالوگ استفاده نمی‌کند. این بازی، هم داستان و پازل‌های خوبی دارد و هم بیش از اندازه زیبا است و جلوه‌های بصری فوق‌العاده‌ای ارائه می‌دهد. داستان بازی پیرامون غم و اندوهی است که یک دختر جوان تجربه می‌کند و این احساسات چنان قدرتمندانه عرضه شده‌اند که باعث زنده شدن حس همذات پنداری در مخاطب می‌شوند.

گریس مورد تحسین منتقدان و بازی دوستان قرار گرفت و هیچ لیستی از بهترین بازی های کوتاه بدون آن تکمیل نمی‌شود.

 بازی Little Nightmares

مدت زمان لازم برای به اتمام رساندن: چهار ساعت

یک اثر درخشان دیگر که سبک پلتفرمر را با ترسناک تلفیق کرده و اکثر گیمرها نام آن را شنیده‌اند. در بازی لیتل نایتمرز، در نقش سیکس (Six) بازی می‌کنید، دختر جوانی که باید از یک کشتی وهم انگیز فرار کند و تلاش خود را به کار بگیرد تا توسط خدمه آن کشته نشود.

اتمام بازی Little Nightmares در بهترین حالت، ۴ ساعت طول می‌کشد. اگر آن را انجام داده‌اید، می‌توانید به سراغ قسمت دوم بروید که اخیرا منتشر شده.

 بازی Portal

مدت زمان لازم برای به اتمام رساندن: چهار ساعت

سری پورتال نیازی به معرفی ندارد و توصیه می‌کنیم همه بازی دوستان به سراغ آن بروند. اما نکته‌ای که کمتر به آن توجه شده، کوتاه بودن نسخه اول است که بیشتر به یک نسخه آزمایشی برای قسمت دوم شباهت دارد تا یک بازی کامل. با این حال، می‌تواند طرفداران عناوین پازلی را راضی کند و بدون شک یکی از بهترین بازی های کوتاه تاریخ است.

 بازی Oxenfree

مدت زمان لازم برای به اتمام رساندن: پنج ساعت

آکسن فیری یک بازی منحصربه‌فرد است که نمونه مشابه‌اش را کمتر دیده‌ایم. این اثر درخشان استودیوی نایت اسکول (Night School)، در ژانر ماجراجویی معمایی قرار می‌گیرد و داستان دختر جوانی را روایت می‌کند که به ملاقات دوستانش در جزیره‌ای مرموز رفته است، جزیره‌ای که اتفاقات عجیبی در ادامه در آن رخ می‌دهد.

بازی Oxenfree عناصر جالبی را با یکدیگر تلفیق کرده و در عین حال که به مشکلات مرسوم نوجوانان می‌پردازد، دارای المان‌های فیلم‌های علمی تخیلی ترسناک دهه هشتاد میلادی هم هست که استرس زیادی به مخاطب وارد می‌کنند. برای کسانی که به آثار ماوراءالطبیعه علاقه مند هستند، این بازی می‌تواند یک تجربه کوتاه لذت بخش باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.