معناسازی؛ راهی برای درمان تروما

همه ی افراد در طول زندگیشان تروماها و حوادث بد را تجربه می کنند و در پی آن رنج ها و ناراحتی هایی را نیز متحمل می شوند. اما بسیاری از آنها نمی دانند که می توانند رنج حاصل از این تراماها را درمان کنند. معناسازی راهی برای درمان تروماهاست که در این مطلب به شرح آن پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

به گزارش اینتیتر به نقل از سایکولوژی تودی، از زمان رشدتان در رحم مادر تا روزی که مرگ شما فرا رسد، صدمات کوچک و بزرگی را در روان و احساستان تجربه خواهید کرد. از دست دادن و تروما دو عدد از آسیب رسان ترین رویدادهایی هستند که در طول زندگی با آنها روبرو خواهید شد. تروماهایی که در دوران کودکی و بزرگسالی تجربه کرده اید و عزیزانی که در دوران زندگیتان از دست داده اید، بر زندگی شما تأثیر بسیاری می گذارند و هر کدام از شما برداشت از این اتفاقات خواهید داشت.

بیشتر بخوانید:

معناسازی چگونه اتفاق می افتد؟

نکته مهم در رابطه با این رویدادهای آسیب زا، معنایی است که از آنها برداشت و دریافت می کنید. این معناها یا شما را ضعیف میکند، یا به شما در ایجاد تاب آوری کمک می کند. در واقع داستانی که پس از وقوع یک رویداد آسیب زا برای خودتان می گویید یا شما را با ضربه ای شدیدتری روبرو می کند، یا با ایجاد عمق و بینش جدید، به شما کمک می کند زندگی ای را که دوست دارید، بسازید.

روانشناسان فرآیند بازگو کردن داستان و دریافت معنا از آن را معنی سازی می نامند. معنایی که از یک فقدان یا ضربه دریافت می کنید، می تواند تاثیر عمیقی بر زندگی شما داشته باشد. به عنوان مثال، اگر در کودکی یکی از والدین خود را از دست داده اید، ممکن است این فقدان را به این معنا تفسیر کرده باشید: “هرکسی که دوستش دارم در نهایت مرا ترک خواهد کرد. دلبستگی به افراد بسیار دردآور است، بنابراین من نباید سعی کنم رابطه ای طولانی مدت پیدا کنم. ” این معنایی است که منجر به یک باور در زندگی شما می شود و در دوران بزرگسالی از آن برای تحلیل مسائل و مشکلاتتان استفاده خواهید کرد. اما این معنا یک معنای ناسالم است. در ادامه در مورد معنای سالم و ناسالم بیشتر خواهیم گفت.

معناسازی سالم چه کمکی به ما می کند؟

ضربه و آسیب می تواند در شکل گیری باورهای اساسی شما بسیار تاثیرگذار باشند. پس از ایجاد یک رویداد آسیب زا معمولا  باورها و مفروضات قبلی خود را بازسازی یا دوباره تنظیم میکنید. این بازسازی و تنظیم مجدد می تواند سالم یا ناسالم باشد. این بازسای می تواند به شما کمک کند تا زندگی بهتر، کامل تر و شادتری داشته باشید که این یک معناسازی سالم است. یا اینکه برعکس روحیه تان را تضعیف کرده و نارضایتی تان را از زندگی افزایش دهد. بر این اساس معناسازی سالم به رشد شما کمک می کند اما معناسازی منفی شما را متوقف و گاهی به عقب می راند.

چگونه معنایی سالم از تروماها دریافت کنیم؟

این نکته را در نظر داشته باشید که حتی اگر معنایی که در هنگام از دست دادن یا آسیب دیدن دریافت کردید، ناسالم بوده، هرگز برای ایجاد یک معنای جدید و سالم دیر نیست. شما می توانید برای بازنویسی داستانی  در مورد آنچه اتفاق افتاده دوباره اقدام کنید و معنایی سالم را از آن اتفاق دریافت کنید.

در واقع ما با عمل حفظ، تأیید مجدد، تجدید نظر یا جایگزینی عناصر تفکر و باورهای قبلی خود در فرآیند مذاکره با اندوه شرکت می کنیم و به معنای آن می پردازیم.

در مجله Death Studies در سال ۲۰۱۳، مطلبی درباره یک سیستم برای تجزیه و تحلیل معانی ساخته شده در غم و اندوه، منتشر شده است. در این مطلب آمده است: برای رهایی از اندوه  و  ایجاد باورهای ظریف، پیچیده و مفید، باید در رنج معنایی پیدا کرد. شما با ایجاد معنایی از رنج و یادگیری آنچه اتفاق افتاده،می توانید فراتر بروید و عمق و بینش بیشتری پیدا کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که اعتقاداتی که درباره خود و جهان دارید در طول غم و اندوهی که تجربه می کنید، مجددا تایید یا بازسازی می شود. زیرا سعی می کنید داستان زندگی خود را دوباره پردازش و تنظیم کنید.

در آخر، از طریق از دست دادن است که شما یاد می گیرید که در این لحظه برای زندگیتان ارزش قائل شوید، به طور کامل زندگی کنید و عشق بورزید، زیرا می دانید که ممکن است فرصتی دیگر به دست نیاورید. این امر به شما کمک می کند تا انتخاب های بهتری داشته باشید و بنابراین می تواند زندگیتان را برای بهترشدن تغییر دهد.

مترجم: سحر زمانی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.