مرمت ۹ بنای تاریخی در کهگیلویه و بویراحمد

معاون مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۹ بنای تاریخی این استان شامل ۶ خانه تاریخی، ۲ پل و یک قلعه در شهرستان های گچساران، باشت، چرام و کهگیلویه مرمت شد.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایرنا، مسعود شفیعی اظهار داشت: عملیات اجرایی مرمت این بناها با چهار میلیارد ریال اعتبار با مشارکت بخش خصوصی تابستان امسال در مناطق مختلف کهگیلویه و بویراحمد صورت گرفت.

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: عملیات اجرایی مرمت بنای تاریخی قلعه عزیزی با یک میلیارد ریال اعتبار، ۶ خانه تاریخی در شهرستان های کهگیلویه و چرام با یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال، پل خیرآباد با ۸۰۰ میلیون ریال و پل بریم با ۷۰۰ میلیون ریال انجام شد.

وی ابراز داشت: هم اکنون عملیات اجرایی مرمت هفت بنای تاریخی دیگر این استان در دست اجراست.

شفیعی گفت: عملیات مرمت ۲خانه تاریخی و ساماندهی بافت تاریخی دهدشت از دیگر طرح های مهم حوزه میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد است که هم اکنون در حال انجام است.

وی گفت:۵۰۰ بنای تاریخی در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که برای مرمت آنان سالانه حداقل به ۵۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

شفیعی ابراز داشت: تاکنون ۷۳۱ اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی این استان در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: ۶۱ آسیاب، ۵۰خانه تاریخی،۴۰ قلعه،۴۰ آب انبار،۲۳ بقعه متبرکه، ۱۹گورستان، ۱۷ استودان، ۱۳ پل، ۱۳ بافت تاریخی، پنج حمام، پنج مسجد و سه کاروانسرای این استان در فهرست آثار ملی قرار دارد.

شفیعی عنوان کرد: ثبت ملی گرفتن اعتبار برای مرمت و تعیین حریم پیشگیری از تعرض سودجویان از جمله برنامه‌های میراث فرهنگی برای صیانت از بناهای تاریخی کهگیلویه وبویراحمد است.

وی بیان کرد: نقوش برجسته تنگ سولک در بهمئی، آثار سنگی چین لوداب، شهر سنگی دلی یاسیر کهگیلویه، قلعه کی نصیر بهادر بویراحمد، قلعه رئیسی کهگیلویه و دو گور دو پا در باشت از جمله بناهای تاریخی مهم ثبت ملی شده این استان است.

کهگیلویه و بویراحمد در دوره‌های تاریخی مختلف با نام‌هایی مانند بلاد شاپور، جبال گیلویه و کهگیلویه شناخته می‌شد. کهگیلویه و بویراحمد با ۷۱۳هزار نفر جمعیت در جنوب غربی ایران قرار دارد و این استان بیش از ۱۶ هزار کیلومتر مربع مساحت دارد.

اکنون دیگران میخوانند

این تیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.